انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 343)
دوشنبه 26/2/1390 - 18:3 -0 تشکر 318195
میراث فرهنگی

هفته میراث فرهنگی از 28 اردیبهشت با برگزاری برنامه‌های مختلف در سراسر كشور آغاز می‌شود
ساخت ایستگاه یادگاری‌نویسی در ابنیه تاریخی
مسوولان میراث فرهنگی كشورمان تصمیم گرفته‌اند برای از بین بردن عادت زشت یادگاری نوشتن روی بناهای تاریخی، ایستگاه‌های یادگاری‌نویسی در ابنیه تاریخی ایجاد كنند. ساختن ماكت بناهای تاریخی در كنار بناهای اصلی، ایده‌ای است كه مسوولان برآنند تا با اجرایی كردنش، ایستگاه‌های یادگاری‌نویسی را بر پایه آن شكل دهند.

البته بهترین یادگاری‌ها و خاطره‌نویسی‌های نوشته شده بر این ماكت‌ها، در درازمدت تبدیل به كتاب‌هایی می‌شود تا برای همیشه ماندگار شوند.

به گزارش خبرنگار ما، سیدمسعود علویان‌صدر، معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی كه روز گذشته به مناسبت آغاز هفته جهانی میراث فرهنگی در كاخ‌موزه گلستان تهران به میان خبرنگاران آمده بود، در حالی كه این شیوه را نقطه پایانی بر یادگاری نوشتن مردم روی بناهای تاریخی ندانست، ابراز امیدواری كرد با این اقدام، تخریب و زشت كردن بناهای تاریخی كاهش یابد.

یادگاری‌نویسی روی بناهای تاریخی، نوعی وندالیسم یا همان آسیب‌رسانی اجتماعی است كه در كشور ما به‌واسطه گستردگی و تعداد زیاد بناهای باستانی، بیشتر به چشم می‌آید و باید راهی برای مقابله با‌ آن یافت.

به گفته علویان‌صدر یكی از چالش‌های میراث فرهنگی در سال 89 موضوع قانون و میراث فرهنگی بوده است و بر همین اساس روز دوشنبه هفته آینده به نام قانون و میراث فرهنگی نامگذاری شده است كه كارشناسان میراث فرهنگی و قانون در همایشی راهكارهای خروج از این بحران را مورد بررسی قرار می‌دهند.

گنبد قابوس و مسجد عتیق در فهرست جهانی

امسال با توجه به این كه عنوان «میراث آب» بر هفته‌ میراث فرهنگی گذاشته شده است، بسیاری از كشورهای دنیا روند ثبت میراث ملموس و ناملموس خود را به سمت این موضوع برده‌اند.

به گفته علویان‌صدر، كشور ما نیز از قافله جهانی در این زمینه غافل نمانده است تا همان‌طور كه اخبارش نیز پیش از این مطرح شده بود، ایران با ثبت 9 باغ ایرانی در فهرست جهانی در این مسیر حركت كرده باشد. او افزود: علاوه بر توجه به میراث‌ملموس آب، باید میراث ناملموس آن را هم مورد تاكید قرار دهیم و در سال جاری تلاش كنیم همه زوایا و ویژگی‌های این میراث‌فرهنگی را برای تبیین در فرهنگ عمومی كشور و تبلیغ و ترویج آن در سطوح جهانی شناسایی كنیم.

وی یادآور شد: برای تحقق این مهم امسال قنوات را به‌عنوان یكی از آثار مهم فرهنگی ـ تاریخی كاندیدای ثبت در فهرست جهانی كردیم و امیدواریم برای سال 2013 تهیه پرونده قنوات در اولویت قرار گیرد.

پیش از این نیز سازه‌های آبی شوشتر در فهرست جهانی میراث ملموس به ثبت رسیده است.

به گفته علویان صدر ، گنبد قابوس و مسجد عتیق اصفهان نیز در سال 2012 در فهرست یونسكو به ثبت جهانی می‌رسند.

موزه‌ها مخاطب می‌خواهند

موزه‌های ایرانی مخاطب ندارند و برای بازشناسی این اماكن مهم، باید فرهنگ موزه رفتن را بین مردم ترویج كرد.

این جمله مضمون بخش دیگری از سخنان علویان‌صدر در این نشست بود كه به گفته او قرار است تا پایان امسال 12 موزه منطقه‌ای نیز به مجموعه موزه‌های كشور افزوده شود.

اكنون 411 موزه در كشور وجود دارد كه به گفته علویان‌صدر اگرچه بسیاری از آنها به تجهیزات روز حفاظتی آراسته شده‌اند، اما هنوز به حد استاندارد‌های جهانی نرسیده‌اند. علویان‌صدر همچنین از راه‌اندازی یك هزار موزه مدرسه تا پایان برنامه پنجم خبر داد و گفت: در این طرح دانش‌آموزان برخی از دروس خود را در درون این مجموعه‌های جدید موزه مدرسه آموزش خواهند دید.

نامگذاری روزهای میراث فرهنگی

هفته میراث فرهنگی و موزه‌ها از 28 اردیبهشت(چهارشنبه این هفته) آغاز می‌شود كه طبق گفته علویان‌صدر برنامه‌های متعددی در تهران و شهرهای دیگر كشورمان در همین زمینه برگزار می‌شود.

روزهای هفته میراث فرهنگی نامگذاری‌های ویژه‌ای شده‌اند كه به ترتیب روز «موزه و خاطره‌ها»، «میراث؛ پیوند ملل و اقوام»، «خانواده و میراث فرهنگی»، «میراث و مشاركت‌های مردمی»، «اقتصاد در آیینه میراث»، «قانون و میراث فرهنگی» و «میراث فرهنگی آب» را دربرمی‌گیرند.

قرار است در اولین روز هفته میراث فرهنگی، همایش میراث موزه و خاطره با حضور نقالان سراسر كشور در كاخ گلستان تهران برگزار ‌شود.

اما این پایان كار نیست، زیرا قرار است در نخستین روز این هفته بهترین موزه و بهترین موزه‌دار كشور نیز معرفی و با حضور رئیس‌جمهور مورد تقدیر قرار بگیرد. از سویی دیگر در سومین روز از هفته میراث فرهنگی كه با نام روز خانواده و میراث فرهنگی نامگذاری شده است، موزه خانواده با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در كاخ گلستان افتتاح خواهد شد.

سند جدید در كاخ گلستان

مسعود شریفی، رئیس كاخ موزه گلستان تهران نیز در حاشیه این نشست با نمایش سندی تازه یافت شده در میان مجموعه اسناد این كاخ گفت: اكنون بیش از نیم میلیون سند تاریخی در مجموعه كاخ‌های گلستان نگهداری و مراقبت می‌شوند كه بزودی و به مناسبت‌های مختلف رونمایی خواهند شد.

به گفته وی سند تازه كشف شده، یك بلیت كمك مالی برای تكمیل ساختمان آرامگاه و تجلیل جشن هزار ساله فردوسی است كه در گنجینه نسخ خطی این مجموعه نگهداری می‌شده است. منبع .جام جم

چهارشنبه 4/3/1390 - 17:49 - 0 تشکر 321437

میراث فرهنگی آثار گران بهایی است

___________________________________________________________________________________________________
یا امام حـــــــــــــین
مهدی جــــــــــــــان بیا
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی