انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 444)
چهارشنبه 21/2/1390 - 16:27 -0 تشکر 316832
جن‌گیران سیاسی از کجا آمده‌اند؟

روزنامه «تهران امروز» در گزارشی نوشت:

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور در جلسه اخیر هیات دولت با اشاره به برخی شایعات خرافی مبنی بر وجود رمال در هیات دولت اظهار کرد: بحث‌های شنیده شده در خصوص رمالی در دولت باعث انبساط خاطر شد. اگر بنا باشد رمال و جن‌گیر کارآیی داشته باشند چرا آنان کاری برای خودشان نمی‌کنند.

فردای آن روز غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضائیه در نشست خبری با خبرنگاران بازداشت افرادی با عنوان رمال، پیشگو و جن‌گیر را تایید کرد. شاید «استفاده از نیروهای ماورای طبیعی و توسل به جن و رمال برای اداره امور کشور» را بیشتر در داستان‌ها دیده باشیم ولی چه خوشمان بیاید و چه نیاید این موضوع واقعیتی است که می‌توان برای آن شواهد و قرائنی یافت. البته تمامی این شواهد و قرائن به یک جریان انحرافی ختم می‌شود که مدت هاست بر سر زبان‌ها افتاده است.

با این حال این سوال مطرح است که موضوع ارتباط این رمال‌ها یا جن‌گیرها با سیاست از کجا شروع شد. نقش عالمان دینی در زمینه افشاگری و مقابله با جریانات انحرافی بسیار قابل توجه بود. یکی از این چهره‌ها آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی بود که طی دو هفته گذشته بارها در محافل مختلف حضور پیدا کرد و نسبت به انحراف در مسائل دینی و اعتقادی هشدار داد اما رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) پنج شنبه هفته گذشته نخستین گردهمایی فراگیر قرارگاه عمار را فرصت دانست و علاوه بر برشمردن آسیب‌های فرقه انحرافی به برخی دیگر از موضوعات روز مانند تمایل این جریان به جن گیرها و رمال‌ها اشاره کرد. وی با تاکید بر اینکه برای شناخت دین باید به دین شناسان مراجعه کرد نه جن‌گیران و مرتاضان، ادامه داد: کدام عاقل این را می‌پذیرد که انسان برای شناخت دین، اهل آن را رها کند و برود سراغ جن گیر، مرتاض و امثال آن. عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برای اینکه به این دام نیفتیم باید دین را از دین شناسان صالح و مورد اعتماد بشناسیم، بدانیم هر کس که علم بسیار دارد حتما مطابق علمش عمل نمی‌کند.

فرمانده سپاه پاسداران نیز در این خصوص در مراسم اجلاسیه سرداران و ۱۴ هزار و ۶۰۰ شهید استان فارس اظهار داشت: مردم هیچ‌گونه انحرافی را تحمل نمی‌کنند و به دنبال شیطان داخلی و جن و انس نیستند. یکی از نقدهای تند به جریان انحرافی در مراسم هفتمین همایش حکمت مطهر بیان شد. غلامعلی حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم بود که نسبت به تسلط گفتمان ماوراء الطبیعه بر جامعه هشدار داد. وی با بیان اینکه« آیا این امامی که در سال‌های جوانی کتاب‌های عرفانی می‌نوشته زمان انقلاب و هنگام سخن گفتن با مردم و مسئولان سخن از امور ماورایی به میان می‌آورد؟ شما کجا دیده‌اید که رهبری با جوانان و مسئولین در زمینه اداره کشور سخن از امور ماوراء الطبیعه به میان بیاورند؟ ایشان از همه می‌خواهند که فکر و استدلال کنند‌» تاکید کرد: باید مراقب باشیم این گفته ماوراء‌الطبیعه مسلط بر جامعه نشود. این امور اصلی و اساسی است اما جا و اندازه دارد.حداد عادل ادامه داد: این شیوه اگر رواج پیدا کند چه معنایی دارد؟ می‌بینید که در جامعه چه خبر است، رمال و غیب‌گو هر روز بیشتر می‌شود و ببینید که وزارت اطلاعات در این حوزه با چه علف‌های هرزی روبه‌رو است. همچنین با رواج چنین مسائلی راه بر تفکر عقلی بسته می‌شود یعنی کسی می‌آید و حرفی می‌گوید که انگار از عالم غیب به او وحی شده که این کار را بکند، اگر کسی نقدی به او داشته باشد باید دهانش را ببندد و اینگونه نمی‌‌توان نقد کرد.

سید مرتضی نبوی دیگر چهره اصولگراست که در افشاگری چهره جریان انحرافی و کاربردشان از جن و رمال نقش بسزایی داشت. وی حدود یک سال پیش استارت افشاگری نسبت به یک جریان انحرافی را زد. البته بحث به‌کارگیری از نیروهای ماورای طبیعه و اجنه در اداره کشور خیلی پیش‌تر از نبوی مطرح شده بود ولی چون شائبه سیاسی از این سخنان می‌رفت خیلی مورد توجه قرار نگرفت. وی گفت: به نظر می‌رسد این جریان انحرافی با توسل به یکسری مسائل شیطانی که دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان هم هست، سعی می‌کنند افراد را تحت تأثیر قرار دهند. وی با تاکید بر اینکه داستان شیاطین، انس و جن دور از واقعیت نیست، گفت: آنها طبق آیات قرآن علیه انبیا توطئه می‌کردند، لذا شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی که از طریق راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توانمندی‌های ماورایی رسیدند، سوء استفاده می‌کنند و جاذبه‌های این گروه توانسته تأثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت ایشان را جلب کند. حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران هم در این‌باره گفت: جریان انحرافی و نفوذی توسل به اجنه و شیاطین را مطرح می‌کنند که در خور انسان مومن، شیعه، مقلد و مقید به خط فقاهت نیست. این عقاید شیطانی است زیرا مجموعه آنچه مطرح شد در فضایی از توجیهات دینی، توجیهات غیبی، به کارگیری طلسم و تسخیر اجنه و... سامان پیدا می‌کند.

تلاش برای آزادی یک جن گیر

همزمان با انتشار خبر دستگیری 25 نفر از نزدیکان جریان انحرافی برخی از سایت‌های خبری طی اخبار غیر رسمی اعلام کردند که یکی از افرادی که مهارت خاصی در امور متافیزیکی از جمله ارتباط با عوالم دیگر و انجام برخی اقدامات توسط نیروهای متافیزیکی دارد، توسط ضابطین یکی از نهادها دستگیر شد. گفته می‌شود پس از دستگیری او، یکی از مقامات پیگیری و درخواست‌های مکرر و کم سابقه‌ای برای آزاد کردن وی داشته اما هنوز این فرد آزاد نشده است. در این حال برخی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند که در جریان تحقیقات از این فرد، برای بازجویان وی مشکلاتی به‌وجود آمده است! ولی تا مدت‌ها تنها این خبر توسط هیچ مقامی تایید و تکذیب نشد.

ارتباط فرقه‌های رمالی با دولت و سپس پوزش

حتی روزنامه کیهان نیز در اولین شماره هفته جاری طی یک مقاله مفصل به فعالیت گسترده و مشکوک جریان انحرافی و ارتباطی که با «فرقه‌های رمالی، عرفانی، رسانه‌ای و رانتخوار» دارند اشاره کرد. این گزارش دستگیری فردی به نام «عباس.غ» توسط نیروهای اطلاعاتی را تایید و تصریح کرده بود که این فرد ضمن اعتراف به ارتباط با برخی مسئولین دولتی از برخی فعالیت‌های خود برای جریان انحرافی منسوب به دولت پرده برداشت اما کیهان تصریح کرد که جریان انحرافی با فشار به مسئولین این نهاد امنیتی و معرفی او به عنوان کسانی که مانع از فعالیت دولت در عرصه‌های مختلف می‌شود و از رئیس‌جمهور می‌خواهند که شخصا مسئله را پیگیری و خواهان آزادی عباس.غ شوند اما این نهاد امنیتی بدون توجه به فشارها و بدگویی‌های سیاسی عملیات شناسایی اعضای شبکه جریان انحرافی و مرتبطین با آنها را آغاز کرده است و تمامی فعالیتهای آشکار و پنهان این جریان را تحت رصد قرار می‌دهد. البته انتشار این مقاله مصادف شد با حضور همزمان محمود احمدی‌نژاد و حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در جلسه هیات دولت که در آن یکی از مسائلی که رئیس‌جمهور مطرح کرد شایعه ارتباط دولتش با جن گیرها و رمال‌ها بود.

انبساط خاطر احمدی‌نژاد از شنیدن اخبار رمالی

رئیس‌جمهور با اشاره به برخی شایعات خرافی مبنی بر وجود رمال در هیات دولت اظهار کرد: بحث‌های شنیده شده در خصوص رمالی در دولت باعث انبساط خاطر شد. اگر بنا باشد رمال و جن‌گیر کارآیی داشته باشند چرا آنان کاری برای خودشان نمی‌کنند. البته انعکاس اظهارات احمدی‌نژاد در خبرگزاری‌ها کیهان را واداشت که از خوانندگان خود پوزش بخواهد. چرا که از نظر کیهان «در بخش‌هایی از گزارش نیز به اخباری استناد شده بود که صحت آنها تایید شده نیست.»

رمالان و جن گیران دستگیر شده اند

بعد از تایید و تکذیب‌های بسیار بود که یکی از مقام‌های مسئول در قوه قضائیه خبر از دستگیری نه تنها یک جن‌گیر بلکه چند نفر به این اتهام داد. حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای عصر روز دوشنبه هفته جاری در سومین نشست خبری خود در سال 90 در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی که اعلام شده افرادی با عنوان رمال، پیشگو و جن‌گیر دستگیر شدند گفت:‌ این موضوع صحت دارد و دادستان با عنوان مدعی العموم وارد شده و پرونده در حال مراحل مقدماتی است ولی بحث طیف و گروه مطرح نیست. تنها جرمی وارد شده و وقتی جرم وارد می‌شود ما وارد می‌شویم.

خرافه‌گرایی،‌ تز گذر از رهبری و جمهوری اسلامی

جالب توجه اینکه خرافه گرایی در سیاست مورد توجه شخصیت‌های علمی و اساتید دانشگاه هم قرار گرفت.

تقی آزاد ارمکی استاد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، درباره انگیزه‌ها و اهداف ترویج خرافه گرایی از سوی برخی از کنشگران سیاسی در جامعه ایران، گفت: خرافه‌گرایی‌ای که امروز در حوزه سیاست در کشور ما وجود دارد، عبور از ساحت دین‌گرایی جامعه ایرانی است. یعنی خرافه‌گرایی با هدف عبور از ساحت یک نظام سیاسی مدرن دین‌گرا ترویج می‌شود. به نظر من، این خرافه گرایی تز گذر از رهبری، قانون اساسی و جمهوری اسلامی است.

عضو هیات علمی دانشکده اجتماعی دانشگاه تهران درباره شانس تحقق ایده‌آل‌های جریان سیاسی خرافه گرا گفت: این پروژه اساساً شکست خورده است. همیشه در ایران گرایشی انحرافی و حاشیه‌ای به موضوع مهدویت وجود داشته است. بابی‌گرایی هم ناشی از همین گرایش بود. اینطور جریان‌ها دیر یا زود کنار می‌روند و جامعه مسیر خودش را طی می‌کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی