ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 662)
چهارشنبه 21/2/1390 - 14:46 -0 تشکر 316783
اینترنت 8 مگابیتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از صد برابر شدن پهنای باند اینترنت کشور در آینده نزدیک خبرداد که تحقق این وعده می تواند فاصله فعلی ایران را در دسترسی به اینترنت باند پهن نسبت به دیگر کشورها کاهش دهد.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شبکه‌های باندپهن (پرسرعت) نه‌ تنها در توسعه اقتصادی بلکه در توسعه اجتماعی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و دسترسی کاربران به اینترنت باند پهن می تواند در تحقق جامعه الکترونیکی که شکل گسترده شهر، شهروند و دولت الکترونیکی موثر واقع شود.


با این حال دسترسی به اینترنت برای اغلب کاربران در ایران – طبق اعلام مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت حدود 25 میلیون نفر - تنها با اینترنت 64 کیلوبیتی ممکن است و در صورتی که کاربران بخواهند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند در شرایطی که زیرساختهای آن فراهم باشد تنها مجاز به استفاده از اینترنت 128 کیلوبیتی خواهند بود و بسیار اندک هستند کاربرانی که از اینترنت پرسرعت با پهنای باند 512 کیلوبیت و یک مگابیت استفاده می کنند.
 
در همین حال هم اکنون ضریب نفوذ اینترنت در دنیا 100 درصد و در کشور ما 66/32 درصد اعلام شده و ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در دنیا 60 درصد است که در ایران این ضریب نفوذ 4/1 درصد گزارش شده و این نشان از جایگاه پایین ایران در دسترسی به فناوری اطلاعات و زیرساختهای لازم برای اجرای دولت الکترونیک در کشور دارد.
 
برغم افزایش ظرفیت اینترنت، این شرایط چند سالی است در کشور ثابت بوده و تغییری در آن مشاهده نمی شود با این وجود این بار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش 100 برابری پهنای باند اینترنت و تعریف پروژه ای جدید برای افزایش سرعت دسترسی کاربران با فیبرخانگی خبرداده است.
 
رضا تقی پور گفته است که به محض معرفی کنسرسیوم اجرای طرح افزایش ظرفیت پهنای باند، اقدامات عملیاتی این طرح در کمتر از 18 ماه ممکن خواهد بود. براین اساس کارشناسان معتقدند اگرچه افزایش 100 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت کشور ما را به رتبه های نخست کشورهای دنیا در این زمینه نمی رساند اما این امر اگر در زمان اعلام شده – 18 ماه – محقق شود می تواند زمینه ساز بروز واقعی دولت الکترونیک و استفاده از فناوری اطلاعات در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی جامعه شود.
 
به گزارش مهر، با افزایش 100 برابری پهنای باند اینترنت قرار است دسترسی به اینترنت حداقل 8 مگابیت و حداکثر 20 مگابیت برثانیه برای یک کاربر خانگی ممکن شود و این در حالی است که هم اکنون سرعت دسترسی به اینترنت در کشوری مانند کره جنوبی که در جایگاه نخست کشورهای جهان از این حیث قراردارد برای کاربران خانگی 8 هزار برابر رقم فعلی اینترنت در ایران و حدود یک گیگابیت برثانیه – هزار مگابیت - است . درهمین حال در کشوری مانند فرانسه هم دسترسی هر کاربر خانگی به اینترنت با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه ممکن است و اغلب کشورها همه روزه در حال افزایش ظرفیت دسترسی به اینترنت با پهنای باند بالاتر برای کاربران خود هستند.
 
با این حال همچنان کارشناسان معتقدند که در صورت تحقق اینترنت 8 تا 20 مگابیتی برای کاربران ایرانی تحقق شهروند و دولت الکترونیک به راحتی امکان پذیر است و این امر می تواند جایگاه ایران را در توسعه زیرساختهای فناوری اطلاعات نسبت به دیگر کشورهای جهان بهبود بخشد.

منبع.www.ictna.ir 

ايران سرزمين من پيشرفت ميکني اگر ايراني آريايي باشد

سه شنبه 24/3/1390 - 15:4 - 0 تشکر 331399

انشاالله که اين اتفاق خوب بيفته / البته من هم يکي يا دو ماهي ميشه شنيدم ولي هضمش برام سخته

هر قدمی که از خداوند دور شوی،ده قدم از بشریت دور شده ای.

معاش خود را چنان تامین کن که باعث قطع معاش دیگری نشود.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی