انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 277)
سه شنبه 13/2/1390 - 23:12 -0 تشکر 314445
حضرت آیت الله العظمى روحانى: شهادت حضرت فاطمه(س)،علّت ماندگارى و راز جاودانگى امامت آسمانى امیرمؤمن

حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مد ظله العالی) به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) پیامی را به زبان عربی خطاب به همه مسلمانان جهان علی الخصوص دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) صادر فرمودند که با هم متن ترجمه شده آن را میخوانیم :

بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

• اَلسَّلامُ عَلَى الصِّدِّیْقَةِ الشَّهِیْدة * اَلسَّلامُ عَلَى مُحْسِنِها الشَّهِیْد * اَلسَّلامُ عَلَى ضِلْعِها الْكَسِیر * اَلسَّلامُ عَلَى جَنْبهَا الْجَرِیْح * اَلسَّلامُ عَلَى عییْنِهَا الدّامِیَة * اَلسَّلامُ عَلَى صَدْرِهَا النّازِف;

•  سلام بر صدّیقه شهید(علیها السلام)! * سلام بر محسن شهید او! * سلام بر دنده شكسته فاطمه(علیها السلام) در راه حق و عدالت! * سلام بر پهلوى زخم خورده فاطمه(علیها السلام)! * سلام بر چشمان خونگرفته او! * و سلام بر سینه خونچكان فاطمه(علیها السلام)!

در این روزهاى جانسوز و غمبار، سالروز شهادت حزن انگیز آن هدیه بزرگ خدا به پیامبر، حضرت فاطمه(علیها السلام) - كه جان جهانیان به فداى خاك پاى او باد - تجدید مى گردد، و در آستانه این روز، دردها و رنج ها تازه مى شود، و ابرها از طنین نداى مظلومیت او به لرزه درآمده و فرشتگان از بزرگى فاجعه، گریان و نالان گشته، و قلب نازنین صاحب الزّمان از غم جانگداز این مصیبت پاره پاره مى شود!

آرى، سالروز شهادت صدّیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) است; شهادتى غمبار كه خدا اراده فرمود تا آن گاه كه دنیاخواران دین ستیز براى غصب و غارت، یورش بردند و بر نابودى نداى حق و عدالت و خاموش ساختن آن، توطئه ها چیدند، میزانى دقیق و عادلانه میان حق و باطل و جداسازنده عدالت از فریب و ستم گردد.

شهادت جانسوز بزرگ بانوى تاریخ بشر، صدّیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)در آن شرایط دشوار، آن هم با انواع دردها و رنج ها، همچون به آتش كشیدن خانه، شكستن پهلو و دنده، كشتن جنین، زدن و آزردن بازو و پهلو، نواختن سیلى بر چهره ، فشردن ریحانه ارجمند پیامبر(صلى الله علیه وآله)میان در و دیوار، مجروح ساختن سینه، و هتك حجاب آن حضرت رخ داد تا به صورت غریوى ماندگار و فریادى جاودانه در كران تا كران تاریخ براى رسواساختن غاصبان و ظالمان طنین انداز باشد.

آرى! در یك جمله مى توانیم بگوییم كه شهادت صدّیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)، از سویى مشعل نورافشان دوستى اهل بیت(علیهم السلام)و از سوى دیگر آتش پرشراره دشمنى با آن خاندان است; بر این باور، هر كس راه درست را گم كرده و نمى داند حقیقت و عدالتِ درخور پیروى و اقتدا كجاست، پیام و رسالت شهادت جانسوز حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) راهی است كه دست او را می گیرد و وى را به شاهراه امامت آسمانى امیرمؤمنان(علیه السلام) رهنمون  نموده و از بیراهه غاصبان و ظالمان دور  می سازد.

بر این اساس است كه ما همه مسلمانان را در كران تا كران گیتى به مطالعه و پژوهش در رنج ها و مصائب آن بزرگ بانوى ستمدیده، در منابع و مصادر و كتاب هاى خودشان فرا مى خوانیم، تا سنگینى حجم آن رویداد سهمگین و بزرگى آن مصیبت ها را بشناسند، و از انگیزه ها و اسباب آن بجویند تا به آن بخش از حقیقت كه بر آنان نهان مانده است، راه یابند; همچنان كه فرزندان حضرت زهرا(علیها السلام)و شیعیان او را فرا مى خوانیم و بر آنان تأكید و اصرار می ورزیم كه تلاش خود را به زنده داشتن این رویداد بزرگ و این مصیبت سهمگین چندین و چند برابر سازند; چرا كه این شهادت غمبار، جداسازنده رهرو مذهب اهل بیت(علیهم السلام) و شیعه آنان از دیگران است; بلكه اگر بگوییم این رویداد عظیم، علّت ماندگارى و راز جاودانگى امامت آسمانى امیرمؤمنان(علیه السلام) و عترت پاك او در گذر زمان است، مبالغه اى نكرده ایم.

امّا هان اى فرزندان حضرت زهرا(علیها السلام)! و اى شیعیان آن بانوى بزرگ! از تلاش هاى فریبكارانه اى كه در اندیشه نادیده انگاشتن و به حاشیه راندن این روز و رویداد بزرگ و هدف والاى حضرت زهرا (سلام الله علیها) و افشاندن بذر تردید در آن است، برحذر باشید; چراكه این تلاش ها ، نیرنگ خطرناکی است كه اگر موفق گردد، اثرى بسیار مخرب  بر اساسى ترین رویدادهاى تاریخ اسلام و مسلمانان در ارتباط با مرجعیت دینى و خلافت الهى و امامت آسمانى پس از رحلت سالار پیامبران و آخرین فرستادگان خدا بر جاى می گذارد.

در پایان،  تسلیت  خود را به ساحت مقدس ولىّ الله الْأعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء تقدیم مى داریم و از خداى بزرگ مى خواهیم كه ما را زیر پرچم و فرمان او از خونخواهان مادر والایش صدّیقه شهیده قرار دهد; «وَإنّا للهِ وَ إنّا إلَْیهِ راجِعُون».

محمّد صادق حسینى روحانى

لینک مطلب: http://rohani.ir/page-1000.htm

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی