• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 609)
دوشنبه 12/2/1390 - 22:44 -0 تشکر 314101
انقلاب پرتقال فروش

 

 

 

 

 عرب بودن یا عرب نبودن! این روزها خاورمیانه بدجوری درگیر این معضل شكسپیری شده است. تفاسیر ملل مختلف از این معضل سبب شده پیش فرض دنیا از رنگ پوست دنیای عرب كه بیشتریها آن را تیره           می انگاشتند به سمت طیفهای دیگر پالت رنگ تغییر جهت دهد. در آغاز عربها زیر لایه ضخیمی از رنگ سرخ پنهان شده و به ظاهر یكدست بودند: تونس ، مصر، سوریه،‌ بحرین،‌ قطر، لیبی، عمان ، یمن اینها درصد سرخی شان بالا بود و خودشان هم سعیی به مخفی كردنش نداشتند؛ از شما چه پنهان نه خود ایشان و نه دیگرانی چون ما هم هیچ عیب و ایرادی در این سرخی نمی دیدند. عربستان سعودی و الجزایر  اما برای خودشان تك می زدند؛ این دو علم سبز برافراشته بودند. در این دو مورد هم كسی اصراری به كشف راز این سبزی نداشت شاید هم دلیل خاصی برای شك كردن به این رنگ و سیاست وجود نداشت. از اعراب باقی می ماند سه كشور دیگر :یك محافظه كار  و و دو تا از گرفتارترین این قوم ! این سه راه اعتدال را پیشه خود كرده بودند: كویت ترسو  ؛ عراق و فلسطین همواره گرفتار! این سه كشور سه رنگ بودند و به سرخ و سبز دو گروه بالائی رنگ سیاه خود را افزودند تا پل پیوند و اتحادیی میان سبز و سرخ این وریها و آن وریها زده باشند و جامعه عربی را وحدتی ناگسستنی بخشیده باشند. با این همه برآیند دنیای عرب هنوز تیره تیره بود و از دور كه نگاه می كردی سیاهیش چشمت را می زد. اما به ناگاه معجزه اتفاق افتاد...

اینكه پرتقال فروش معروف مسائل مبهم ریاضی چرا ناگهان تصمیم گرفت از تونس سر برآورد بماند. اما اینكه چرا او سر برآورد را همگان زود فهمیدند: توقیف گاری پرتقال فروشیش توسط شهرداری! و چه قیامتی بپا كرد صاحب این گاری؛‌ این تونسی پرتقال فروش با آتش زرد خودش رنگ سرخ تونس را به نارنجی تبدیل كرد ؛ حقیقتی بی نیاز از اثبات و برهان! بی شك او شایسته لقب آغازگر جنبش نوین تركیب رنگ پوست آدمهاست.

به هزار و یك دلیل  كه مهمترینش تعصب اغیار به نگه داشتن همیشه و همواره اعراب در پوستین سرخشان بوده جنبشی كه پرتقال فروش آغاز كرد نتوانست رنگ دیگر كشورهای عربی را تغییر دهد. مصر نیلی شده ؛‌ بحرین بنفش می زند و لیبی سرخ تر از دیروز و هر روز  مانده.  اما سونامی دانائیی كه پرتقال فروش به راه انداخت فریادی بزرگ بر امواجش سوار بود كه طنین نارنجی خود او را به همراه دارد. طنینی كه رود دنیای عرب را به رنگ آرامش و مهربانی و گرمی نارنجی دعوت می كند. طنینی كه گوش دنیا آن را خوب می شنود طنینی كه به تك تك ما گوشزد می كند: عرب بودن یا نبودن؛ مسئله این نیست! انسان ماندن؛ مسئله این است!

پی نوشت:

- اگر گفتی امارات متحده عربی چه رنگی ست؟!

دوشنبه 12/2/1390 - 22:59 - 0 تشکر 314124


ببخشید استاد! مطلبتون یه مقدار تلخ بود یا به نظر من اینطوری میرسه؟

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 13/2/1390 - 17:28 - 0 تشکر 314333

heaven_h گفته است :
[quote=heaven_h;612899;314124]
ببخشید استاد! مطلبتون یه مقدار تلخ بود یا به نظر من اینطوری میرسه؟

هیچ وقت به احساستون شك نكنید.

تلخی طنز تلخكانه همونطور كه شیرینی طنز دلقكان!

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی