سينما و تلویزیون (بازدید: 446)
دوشنبه 12/2/1390 - 19:45 -0 تشکر 314016
گزارشی از « معلم ها » در سینمای ایران

 

 

فیلم‌های «جنگ اطهر»، «دبیرستان»، «پرنده كوچك خوشبختی»، «تیك تاك»، «عبور از غبار»، «كتونی سفید»، «پشت پرده مه»، «آوار»، «بچه های طلاق»، «شنا در زمستان»، «رابطه»، «خواب‌های دنباله‌دار»،«ورود آقایان ممنوع» و «جدایی نادر از سیمین» از جمله آثار سینمای ایران هستند كه كاراكتر معلم در آنها حضور دارند.

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 19:51 - 0 تشکر 314021

قریبیان ایفاگر سه نقش معلم
«جنگ اطهر» به كارگردانی محمدعلی نجفی كه در سال 58 ساخته شد اولین فیلم بعد از انقلاب است كه شخصیت اصلی‌اش شغل معلمی دارد.

«اطهر» با بازی فرامرز قریبیان معلمی است كه با شاگردان خود به امور فوق برنامه می‌پردازد و از این طریق در مسیر زندگی دانش آموزی بنام «فتاح» قرار می‌گیرد. او سعی می‌كند «فتاح» را كه در ظاهر به بن بست رسیده به مسائل اجتماعی آگاه سازد و اگرچه در این طریق موفق می‌شود اما جان خود را نیز از دست می‌دهد.


قریبیان بعدها در دو فیلم «آوار» و «سایه‌های بلند باد» هم ایفاگر نقش معلم شد.


«سایه‌های بلند باد»
به كارگردانی بهمن فرمان آرا كه در سال 58 ساخته شد در خلاصه داستانش آمده: در فصل كاشت، مترسكی طبق رسم و عادت معمول در كشتگاه می‌كارند. از آن پس به لحاظ عادات خرافی و سنتی ده، در برخورد با مترسك اهالی از آن تدریجا یك كابوس می‌سازند. محمد مدیر و معلم مدرسه كه از موضوع آگاه شده سعی در مبارزه‌ی رو به رو گرفته و اعتقادات اهالی را به هیچ می‌گیرد.

«آوار» به كارگردانی سیروس الوند كه در سال 64 ساخته شد درباره مردی است كه فرزندانش را برای خواندن وصیت نامه‌اش گرد خود می‌آورد. فرزند بزرگ او كه از سایرین شخصیت معقول‌تری دارد معلم است.آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 19:53 - 0 تشکر 314023

«دبیرستان» و نقش پررنگ معلم

از «دبیرستان» به كارگردانی اكبر صادقی در سال 65 می‌توان به عنوان یكی از فیلم‌هایی كه شخصیت معلم در آن حضور پررنگی دارد یاد كرد.


در این فیلم بیژن امكانیان در نقش علی ناصری دبیر زیست شناسی به دنبال ترك اعتیاد، پس از سه سال به زادگاهش بر می‌گردد و به لحاظ سوابق خوب پدر مجددا در دبیرستانی مشغول به كار می‌شود. او طی برخورد با محصلی از جیب وی بسته هروئینی بیرون می‌آورد و بدینوسیله درگیر مشكلات شخصی او شده و در نهایت موفق می‌شود او را از دام قاچاقچیان و اعتیاد برهاند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:0 - 0 تشکر 314025

مجیدی و معلم حامی شاگردان فقیر

مجید مجیدی كارگردان صاحب نام سینمای ایران هم در سال 68 با بازی در فیلم «شنا در زمستان» به كارگردانی محمد كاسبی ایفاگر نقش معلم بوده است.

او در این فیلم در قالب آموزگاری ظاهر شده كه به تازگی در یكی از مدارس جنوب شهر عهده دار امر تدریس شده است و سعی بر آن دارد كه برخورد متفاوتی با شاگردان فقیر كلاس داشته باشد. پس از ماجراهایی كه در مدرسه رخ می‌دهد با توطئه یك خبرچین، آموزگار توسط ماموران ساواك دستگیر شده و مدرسه بار دیگر به صورت سابق خود باز می‌گردد و دیگر كسی به شاگردان فقیر كلاس توجهی ندارد.آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:1 - 0 تشکر 314026

شكیبایی در «عبور از غبار» و «رابطه»

زنده یاد خسرو شكیبایی هم در دو فیلم «عبور از غبار» و «رابطه» در نقش معلم ظاهر شده است. او در «رابطه» به كارگردانی پوران درخشنده كه در سال 65 ساخته شد نقش معلمی را دارد كه به كمك نوجوان ناشنوایی می‌شتابد و آنرا از انزوا خارج می‌كند. در«عبور از غبار» هم كه در سال 68 توسط درخشنده ساخته شد شكیبایی آموزگار جوان و رنجدیده‌ای را بازی كرد كه گرفتار بیماری همسرش می‌شود و مادر یكی از شاگردان گریزپایش به كمك او می‌آید.


آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:2 - 0 تشکر 314027


الماسی در نقش معلمی سخت‌گیر

جهانگیر الماسی هم از دیگر بازیگرانی است كه دوبار نقش معلم را ایفا كرده است. او در فیلم «آهوی وحشی» به كارگردانی حمید خیر الدین در سال 71 نقش معلم سخت گیری را دارد كه باعث می‌شود یكی از دانش آموزانش سر به كوه و جنگل بگذارد.


الماسی در «پشت پرده مه» به كارگردانی پرویز شیخ طادی هم در نقش یك معلم خشن ظاهر می‌شود كه توهماتی را در ذهن یكی از شاگردانش كه ناشنوا است ایجاد می‌كند.


آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:3 - 0 تشکر 314028

«پرنده كوچك خوشبختی» و ایثار معلمهما روستا در «پرنده كوچك خوشبختی» ایفاگر یكی از ماندگارترین نقش معلمان بوده است. او در این فیلم كه توسط پوران درخشنده در سال 66 ساخت شد یك معلم روانشناس را بازی كرد كه برای تدریس وارد یك مدرسه دخترانه دانش آموزان استثنایی و ناشنوا می‌شود و ورودش مصادف با آشنایی با دختركی ناسازگار و كند ذهن كه قصد كشتن همشاگردان‌اش را سر كلاس داشته می‌شود. معلم با تلاش فراوان سعی در اصلاح شخصیت ناسازگار دخترك می‌كند كه تلاش او تا حد ایثار و جنون پیش می‌رود.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:4 - 0 تشکر 314029

میلانی و معلم خصوصیتهمینه میلانی در سال 68 در فیلم «بچه‌های طلاق» یكی از شخصیت‌های اصلی فیلمش را یك معلم خصوصی با بازی مهشید افشارزاده قرارداد كه برای امرار معاش و كسب تجربه به تدریس خصوصی در منازل اشتغال دارد و درگیر زندگی نوجوان چهارده ساله‌ای می‌شود.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 12/2/1390 - 20:5 - 0 تشکر 314030

ایجاد روحیه خودباوری در «كتونی سفید»

«كتونی سفید» ساخته محمد ابراهیم معیری، حسین یاری را در قالب معلمی نشان می‌دهد كه برای سامان دادن ورزش مدرسه بزرگ و قدیمی وارد بوشهر می‌شود و به زودی روحیه بچه‌های شهر را در جهت خود باوری و اعتماد به نفس جمعی شكل می‌دهد.


از دیگر فیلم‌ها و بازیگرانی كه در نقش معلم ظاهر شده‌اند می‌توان به نگین صدق گویا در فیلم «تیك تاك»، افسانه بایگان در فیلم «اتل متل توتوله»، پانته‌آ بهرام در فیلم «خواب‌های دنباله دار»، بهاره رهنما در فیلم «ورود آقایان ممنوع» و مریلا زارعی در فیلم «جدایی نادر از سیمین» و.... اشاره كرد.

منبع : ایسنا

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 13/2/1390 - 23:12 - 0 تشکر 314444

با نام خدا و سلام
علی رغم همه این فیلما و سریالا من یه سریال خارجی با عنوان معلم را از تلویزیون دیدم که خیلی بهم چسبید و برام جالب بود.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 14/2/1390 - 18:40 - 0 تشکر 314680

سلام
teachman گرامی منم این سریال رو خیلی دوست داشتم

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی