انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 695)
پنج شنبه 1/2/1390 - 20:22 -0 تشکر 310369
انتقال آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب به مرکز فضایی گودارد


دیدن آن سوی جهان هستی نیازمند دو آینه بی نظیر است که با همکاری با هم به عمق فضا و زمان نفوذ کرده و چهره ای جدید از جهان هستی را به نمایش بگذارند، آینه هایی که مهندسان مرکز فضایی گودارد به تازگی یکی از هر نوع از آنها را دریافت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آینه های نوع اول و دوم تلسکوپ جیمز وب به تازگی وارد این پایگاه فضایی شده تحت آزمایشهای پی در پی قرار گرفته اند و زمانی که این دو آینه در کنار یکدیگر در تلسکوپ جیمزوب آرام بگیرند، می توانند چشم اخترشناسان را به فراسوی آنچه تا کنون از جهان دیده شده است، بگشایند.
 
 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 1/2/1390 - 20:23 - 0 تشکر 310370


به گفته مهندسان در مرکز فضایی گودارد آینه نوع اول سال آینده به منظور کنترل تنظیمات نوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در ادامه هر دو نوع آینه بر روی تلسکوپ مسیریابی نصب می شوند تا ترکیب نهایی تلسکوپی که قرار است به فضا پرتاب شود، مورد آزمایش دقیق قرار گیرد.

بخشی از آینه نوع اول تلسکوپ جیمز وب

آینه نوع اول از 18 آینه 6 ضلعی تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر چیده شده و آینه بزرگ و یکپارچه 6 ضلعی را به وجود می آورند، این آینه بر روی لایه محافظ خورشیدی تلسکوپ جیمز وب نصب خواهد شد. این آینه 6.5 متری ابزاری است که از آن برای محاسبه نور تابیده شده از کهکشانهای دورافتاده استفاده خواهد شد. هر یک از آینه ها از بریلیوم، نوعی فلز سبک وزن و قدرتمند ساخته شده اند و وزن کلی هر یک از آنها 20 کیلوگرم است.

سکوی قرار گیری آینه نوع دوم در انتظار ورود آینه

دلیل 6 ضلعی بودن این آینه ها بالا رفتن قابلیت کنار هم قرار گرفتن آینه ها است، برای مثال زمانی که آینه نوع اول وب بر روی ستارهای دورافتاده متمرکز می شود، تصویر آن بر روی 18 قطعه آینه ای تابیده می شود و در نهایت چرخش جداگانه هریک از این آینه ها به سوی موضوع تصویری واحد با وضوح تصویری بالا را ارائه خواهد کرد.

آینه نوع دوم نور تابیده شده از آینه نوع اول را به ابزارهای پردازشی تلسکوپ وب هدایت خواهد کرد. این آینه به بازوهایی متصل است که آینه را در برابر 18 قطعه آینه نوع اول قرار می دهد. این آینه نیز پس از طی کردن مراحل پاکسازی و روکش کردن، برای نصب در تلسکوپ آماده خواهد شد. این آینه ها پس از نصب بر روی تلسکوپ تحت آزمایش ارتعاش و صوت قرار خواهند گرفت.

طرحی از تلسکوپ جیمز وب پس از تکمیل شدن

بر اساس گزارش ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب، جانشین تلسکوپ مشهور هابل و از نوع تلسکوپهای نسل جدید در جهان است، می توان این تلسکوپ را به عنوان یکی از قدرتمند ترین تلسکوپهای فضایی که تا به حال ساخته شده معرفی کرد که قادر است دورافتاده ترین اجرام را در جهان هستی رصد کرده و تصاویری از اولین کهکشانهایی که در جهان متولد شده اند را به ثبت برساند.

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 1/2/1390 - 23:20 - 0 تشکر 310500

آینه اش منو مجذوب کرده. خیلی باحاله. ممنون از خبر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی