انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 362)
دوشنبه 29/1/1390 - 19:16 -0 تشکر 309228
وقتی شخصی خمیازه می‌کشد، چرا شما هم می‌کشید؟!

کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان میدهند، آنهایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهرهمندند.

تحقیقات جدید نشان دادهاند که خمیازه کشیدن، چیزهایی بیشتر از خستگی فرد را نمایان میکند و اصلی‌ترین دلیل مسری بودن خمیازه میتواند بیشتر نشانه درجه بالایی از همدلی با گروه باشد.
به علاوه، موجودات زیادی خمیازه میکشند اما در این بین فقط برخی از آدمها و در بعضی مواقع، حیوانات و انسان‌های نزدیک به آنها معتقدند که خمیازه مسری است و این احتمال را میدهند که شاید دلیل روانی داشته باشد.

به تازگی، در جشنواره علمی‌انجمن بریتانیا در یورک نتیجه تحقیقات دانشگاه شهر لیدز (واقع در انگلستان شمالی) اعلام شد. دکتر کاتریونا ماریسون، یکی از سخنرانها در بخش روانشناسی دانشگاه لیدز، که سرپرستی این کار را بر عهده دارد، میگوید: خمیازه مسری، عادت جالبی است.

برای اثبات این موضوع، نه به مدرک دیداری و نه شنیداری احتیاج است، فقط کافی است در این مورد مطلبی بخوانید یا فقط به آن فکر کنید؛ همین موضوع کافی است تا خمیازه امان شما را ببرد!
او می‌افزاید: ما معتقدیم که واگیر داشتن خمیازه، در اثر همدلی فرد با دیگران ایجاد می‌شود. این موضوع باعث افزایش توجه رفتاری و روانی افراد می‌شود.


واگیری خمیازه از طریق چشم‌ها!

تصاویری که اخیرا از رشته‌های اعصاب تهیه شده، نشان میدهد که نقطه مشترکی از مغز، هم در هنگام عکس العمل به خمیازه و هم در مقابل خمیازه کشیدن دیگران ایفای نقش میکند.

برای آزمایش این تصور کلی، تیم دانشگاه لیدز آزمایشی انجام دادند که در آن به مطالعه رفتار دانشجویان روانشناسی و مهندسی در این مورد پرداختند. برای انجام این پژوهش، هر کدام از دانشجویان در اتاق انتظار مجزایی قرار گرفت و هم اتاقی آنها که در واقع محققی بود که در عرض 10 دقیقه، 10 بار خمیازه کشید و تعداد پاسخ دانشجویان به خمیازههایشان را ثبت کردند.

بعد از این مرحله از تمام شرکت کننده‌ها خواسته شد تا مهارت‌های همدلانه خود را محک بزنند، به این ترتیب که تصویر چند چشم در اختیار آنها قرار میگرفت که آنرا تفسیر کنند. البته احساساتی که از خود نشان دادند، توسط محققان ثبت شد.

نتیجه این تحقیق مشخص کرد کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان می­دهند، همان‌هایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهرهمندند. همچنین تفاوت قابل ملاحظه ای بین 2گروه مورد مطالعه وجود داشت.
دانشجویان روانشناسی نسبت به خمیازه مسری حساستر بودند و نمره بسیار بیشتری نسبت به دانشجویان مهندسی در آزمون همدلی کسب کردند.

دوشنبه 29/1/1390 - 20:18 - 0 تشکر 309255

سلام
تا اومدم همه این مطلب رو بخونم چند بار خمیازه کشیدم!!!

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 30/1/1390 - 20:54 - 0 تشکر 309616

با سلام
منم تا اسم خمیازه اومد یه چند تا كشیدم :دییییییییییییییییی
واقعا این خمیازه شیرین و لذت بخشه - مخصوصا اون خیسی آخرش كه چشم میشه :دییییییی
خستگی در میشه

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
چهارشنبه 31/1/1390 - 0:32 - 0 تشکر 309671

البته من شنیدم با شنیدن واژه خمیازه هم فرد دچار این حالت می شه انگار شنیدن این واژه هم اثر دیدنش رو داره


راستی این تاپیک من رو یاد یه بنده خدایی انداخت که به بیماری عطسه و خمیازه مبتلا شده بود شوخی نمی کنما جدی می گم از همسایه های ما بود بعد از عمل بینی دچار این مشکل شده بود یکی در میون خمیازه عطسه آخرش با نذر و نیاز درمان شد یادتون باشه این هم یکی از عوارض عمل بینی است پس مراقب باشید :)

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی