انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 189)
يکشنبه 28/1/1390 - 19:16 -0 تشکر 308872
فهرست میراث معنوی

ثبت 17 پرونده صنایع دستی در فهرست میراث معنوی
مدیركل توسعه و ترویج معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی از ثبت 17 پرونده صنایع دستی در فهرست میراث معنوی كشور خبر داد.

ویدا توحدی با بیان این‌كه این پرونده‌ها در همایش چابهار ثبت شدند، به ایسنا گفت: چادرشب‌بافی گیلان، چیق‌بافی و گلیم كرمانشاه، ساخت چنگ ایران باستان قزوین، فرش تركمن، سوزن‌دوزی بلوچ، سفال كلپورگان سیستان و بلوچستان، زیورآلات سنتی سیستان و بلوچستان، عبابافی بوشهر، زره بافی، موج‌بافی و پن‌بافی قزوین، ابریشم‌بافی مازندران، فیروزه‌كوبی و نقاشی لاكی اصفهان، سفال آذربایجان شرقی و چاپ كلاقه‌ای اسكو آذربایجان شرقی رشته‌هایی بودند كه روش سنتی تولید آنها در فهرست میراث معنوی ثبت شد.

او یادآوری كرد: پیش از این نیز 37 پرونده صنایع دستی در فهرست میراث ناملموس ثبت شده بود و ما اكنون درحال بررسی پرونده‌های فرستاده شده از استان كرمان هستیم.

توحدی درباره ثبت جهانی این پرونده‌ها، اظهار كرد: ما در سال 1388، پرونده 10 رشته را برای ثبت جهانی به بخش میراث جهانی پژوهشكده فرستادیم؛ ولی به خاطر محدودیت‌هایی كه كشورها برای ثبت این پرونده‌ها دارند، اتفاقی نیفتاد. او افزود: در حال حاضر 3 پرونده از جمله «مهارت بافت فرش كاشان» و «مهارت بافت فرش عشایر فارس» را برای ثبت جهانی معرفی كرده‌ایم

منبع جام جم

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی