انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 387)
جمعه 26/1/1390 - 12:2 -0 تشکر 307984
بدون حساب و کتاب وارد بهشت شوید!!

فقط دروغ نگویید بقیه گناهان آزاد! 
مرد انصاری‌ علت‌ ناراحتی‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) را دریافت، و فوراً‌ رفت‌ و آن‌ بارگاه‌ را ویران‌ نمود. تا روزی‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) از آنجا عبور کرد و دیگر آن‌ ساختمان‌ را ندید، پرسید: این‌ ساختمان‌ چه‌ شد؟ همراهان‌ جریان‌ را گفتند، فرمود: هر بنائی‌ در روز قیامت‌ وَبال‌ (و مایه‌ بازخواست) صاحب‌ اوست، مگر آن‌ مقداری‌ که‌ به‌ آن‌ نیازمند است .

پیامبر اکرم در عمر پربرکتشان از هر فرصتی و کلامی به نحو احسنت در راستای اهداف الهی و رساندن افراد به کمال معنوی استفاده می نمودند و نکاتی را متناسب با آن موضوع ارائه می فرمودند تا بتوانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم با گفتار و رفتارهایشان مردم را هدایت کنند.

کلید نجات‌

مردی‌ خدمت‌ حضرت‌ رسول(صلی الله علیه و آله) آمد و عرض‌ کرد: مرا راهنمائی‌ کن‌ به‌ نافع ترین‌ کارها حضرت‌ فرمود: " راستگویی‌ را پیشه‌ کن‌ و از دروغ‌ بپرهیز هر گناه‌ دیگری‌ می‌خواهی‌ انجام‌ ده"، از این‌ سخن‌ مرد، در شگفت‌ شد و فرمایش‌ آن‌ جناب‌ را پذیرفته‌ و مرخص‌ گردید. با خود گفت‌ پیغمبر(صلی الله علیه و آله) مرا از غیر دروغگویی‌ نهی‌ کرده‌ پس‌ اکنون‌ به‌ خانه‌ فلان‌ زن‌ زیبا می‌روم‌ و با او زنا می‌کنم‌ همینکه‌ به‌ طرف‌ خانه‌ او رفت‌ فکر کرد اگر این‌ عمل‌ را انجام‌ دهد و کسی‌ از او بپرسد از کجا می‌آیی‌ نمی‌تواند دروغ‌ بگوید و بر فرض‌ راست‌ گفتن‌ به‌ کیفر شدید و بدبختی‌ بزرگی‌ مبتلا می‌شود. لذا منصرف‌ شد. باز فکر کرد گناه‌ دیگری‌ انجام‌ دهد همین‌ اندیشه‌ و خیال‌ را نمود در نتیجه‌ از همه‌ گناهان‌ بواسطه ترک‌ دروغ‌ دوری‌ جست.

جمعه 26/1/1390 - 12:5 - 0 تشکر 307987

مسکن‌ به‌ قدر مورد نیاز


روزی‌ پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از گذرگاهی‌ عبور می‌کرد، چشمش‌ به‌ قبه‌ و بارگاهی‌ افتاد که‌ در کنار جاده‌ بود، از همراهان‌ پرسید: این‌ چیست؟ عرض‌ کردند: ساختمانی‌ است‌ که‌ به‌ یکی‌ از انصار تعلق‌ دارد، پس‌ از اندکی‌ تأمل، صاحب‌ آن‌ ساختمان‌ از راه‌ رسید، و سلام‌ کرد، پیامبر (صلی الله علیه و آله)(جواب‌ سلام‌ او را نداد) و رو از او گرداند، و این‌ کار چند بار تکرار شد. مرد انصاری‌ آثار خشم‌ را در چهره‌ حضرت‌ دید، موضوع‌ را از یاران‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) پرسید. آنها گفتند: پیامبر(صلی الله علیه و آله) آن‌ ساختمان‌ مجلل‌ تو را که‌ دید، سئوال‌ کرد: مال‌ کیست؟ گفتیم‌ مال‌ فلان‌ کس، از این‌ رو خشمگین‌ شد. مرد انصاری‌ علت‌ ناراحتی‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) را دریافت، و فوراً‌ رفت‌ و آن‌ بارگاه‌ را ویران‌ نمود. تا روزی‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) از آنجا عبور کرد و دیگر آن‌ ساختمان‌ را ندید، پرسید: این‌ ساختمان‌ چه‌ شد؟ همراهان‌ جریان‌ را گفتند، فرمود: هر بنائی‌ در روز قیامت‌ وَبال‌ (و مایه‌ بازخواست) صاحب‌ اوست، مگر آن‌ مقداری‌ که‌ به‌ آن‌ نیازمند است .


یک‌ مثال‌ روشن‌ درباره‌ پیامبر و خویشان‌ و پیروانش‌


پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: خداوند پیامبران‌ را از درخت‌های‌ گوناگون‌ آفرید من‌ و علی‌ از یک‌ درخت‌ هستیم، من‌ اصل‌ و ریشه‌ آن‌ درخت، و علی‌ فرع‌ و شاخه‌ آن‌ درخت‌ و فاطمه(سلام الله علیها) موجب‌ باروری‌ آن‌ درخت، حسن(علیه السلام) ‌ و حسین(علیه السلام) میوه‌ آن‌ درخت‌ و پیروان‌ ما برگ‌های‌ آن‌ درخت‌ هستند، هرکس‌ که‌ به‌ شاخه‌ای‌ از این‌ درخت‌ تمسک‌ جست‌ نجات‌ می‌یابد و گرنه‌ راه‌ انحراف‌ را می‌پیماید، و اگر بنده‌ای‌ بین‌ صفا و مروه‌ (کنار کعبه) هزار سال‌ و باز هزار سال‌ و باز هزار سال‌ عبادت‌ کند به‌ گونه‌ای‌ که‌ مانند مشک‌ کوچک‌ خشکیده‌ (یا پوسیده) شود ولی‌ محبت‌ ما را در نیابد، خداوند او را به‌ صورت‌ در آتش‌ می‌افکند، سپس‌ این‌ آیه‌ را تلاوت‌ فرمود: "قل‌ لا اسئلکم‌ علیه‌ اجراً‌ الا الموده‌ فی‌ القربی. بگو من‌ از شما برای‌ رسالت‌ پاداشی‌ جز دوستی‌ در مورد خویشان‌ نمی‌خواهم." پیامبر(صلی الله علیه و آله) در فرصت‌های‌ مناسب‌ با مثالها و بیان‌های‌ گوناگون، امامان‌ بعد از خود را معرفی‌ می‌کرد و مردم‌ را سفارش‌ به‌ پیروی‌ از آنها می‌نمود، و در این‌ مورد کمال‌ اتمام‌ حجت‌ را کرد.

جمعه 26/1/1390 - 12:6 - 0 تشکر 307989

سرفرازی‌ امت‌ محمد(صلی الله علیه و آله)


روزی‌ یک‌ نفر مسیحی‌ به‌ حضور پیامبر(صلی الله علیه و آله) رسید و عرض‌ کرد: اسلام‌ را بر من‌ عرضه‌ کن، تا آن‌ را بپذیرم‌ و مسلمان‌ شوم، رسول‌ اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: علت‌ چیست‌ که‌ به‌ اسلام‌ مایل‌ شده‌ای؟ مسیحی‌ عرض‌ کرد: دیشب‌ در عالم‌ خواب‌ دیدم‌ که‌ قیامت‌ برپا شده، و مردم‌ بسیار در زحمت‌ بودند، ناگهان‌ دیدم‌ گروهی‌ سفید روی‌ و نورانی‌ آمدند مثل‌ سرعت‌ برق، از صراط‌ گذشتند، پرسیدم: آیا اینها پیامبران‌ بودند؟ گفتند: نه، گفتم‌ آیا اینها از اوصیا پیامبران‌ بودند؟ گفتند: نه، بلکه‌ آنها از امت‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودند (به‌ آنها علاقمند شدم) از این‌ روز میل‌ به‌ اسلام‌ پیدا کرده‌ام‌ تا مسلمان‌ شوم‌ و در صف‌ آنها قرار گیرم. پیامبر(صلی الله علیه و آله) اسلام‌ را بر او عرضه‌ کرد و او مسلمان‌ شد.

آن‌ حضرت‌ با جمعی‌ از اصحاب‌ از مدینه‌ بیرون‌ رفتند تا به‌ در غاری‌ رسیدند، صدائی‌ از غار شنیدند که‌ شخصی‌ با تضر‌ع‌ و التماس‌ می‌گوید: خدایا مرا از امت‌ مرحومه‌ گردان، (یعنی‌ از امت‌ محمد(صلی الله علیه و آله) که‌ آنها را مشمول‌ رحمتت‌ قرار داده‌ای‌ گردان).


رسول‌ اکرم(صلی الله علیه و آله) به‌ یکی‌ از جوانان‌ از اصحابش‌ فرمود: برو داخل‌ غار ببین‌ کیست‌ که‌ این‌ دعا را می‌کند؟! او وارد غار شد، شخصی‌ را دید که‌ صورتش‌ را به‌ خاک‌ نهاده‌ و عرض‌ می‌کند: خدایا مرا از امت‌ محمد(صلی الله علیه و آله) گردان. به‌ او سلام‌ کرد، او جواب‌ سلام‌ را داد و پرسید: ای‌ جوان‌ تو کیستی؟ جوان‌ گفت: من‌ از اصحاب‌ پیامبر اسلام‌ هستم، او گفت: سلام‌ مرا به‌ رسول‌ خدا(صلی الله علیه و آله) برسان‌ و بگو برادرت‌ خضر است‌ که‌ از خداوند می‌خواهد تا او را از امت‌ تو قرار دهد.


ارزش‌ تحمل‌ و عفو


پیامبر(صلی الله علیه و آله) در ضمن‌ گفتاری‌ فرمود: هنگامی‌ که‌ روز قیامت‌ می‌شود، منادی‌ ندا می‌کند به‌ گونه‌ای‌ که‌ همه‌ صدای‌ او را می‌شنوند و می‌گویند کجایند «صاحبان‌ فضل». گروهی‌ از مردم‌ بر می‌خیزند، فرشتگان‌ از آنها استقبال‌ می‌نمایند و به‌ آنها می‌گویند: فضیلت‌ شما چه‌ بوده‌ که‌ به‌ عنوان‌ «صاحب‌ فضل» شما را صدا زده‌اند؟ آنها در پاسخ‌ گویند: در دنیا وقتی‌ که‌ از ناحیه‌ نا آگاهان‌ به‌ ما آسیب‌ می‌رسید «تحمل» می‌کردیم‌ و اگر از ناحیه‌ آنها به‌ ما بدی‌ می‌شد، «عفو» می‌نمودیم. منادی‌ از طرف‌ خداوند اعلام‌ می‌کند: این‌ بندگانم‌ راست‌ می‌گویند: آنها را آزاد بگذارید تا بدون‌ حساب‌ وارد بهشت‌ شوند.

جمعه 26/1/1390 - 12:8 - 0 تشکر 307990

جان‌ کندن‌ سخت‌


پیامبر(صلی الله علیه و آله) به‌ حضرت‌ علی(علیه السلام) فرمود: عزرائیل‌ وقتی‌ که‌ برای‌ قبض‌ روح‌ کافر می‌آید، روح‌ او را با آهنی‌ گداخته‌ به‌ آتش‌ که‌ بریان‌ کننده‌ است‌ از بدنش‌ بیرون‌ می‌آورد، و دوزخ‌ (در این‌ هنگام) صیحه‌ می‌کشد. علی(علیه السلام) عرض‌ کرد: آیا این‌ گونه‌ جان‌ کندن‌ سخت، برای‌ شخصی‌ از امت‌ تو (مسلمان) نیز ممکن‌ است‌ صورت‌ گیرد؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله)فرمود: آری‌ جان‌ دادن‌ سه‌ نفر از امت‌ من، اینگونه‌ است: 1.حاکم‌ ظالم‌2. کسی‌ که‌ از روی‌ ظلم، مال‌ یتیم‌ را بخورد3. کسی‌ که‌ گواهی‌ ناحق‌ بدهد (که‌ از آن‌ به‌ «شهاده‌ الزور» تعبیر می‌شود.)


وسائل‌ بهشت‌


شخصی‌ به‌ حضور رسول‌ خدا(صلی الله علیه و آله) آمد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) به‌ او فرمود: نمی‌خواهی‌ تو را راهنمائی‌ کنم‌ تا خدا بوسیله‌ آن‌ تو را به‌ بهشت‌ ببرد. عرض‌ کرد: چرا ای‌ رسول‌ خدا! فرمود: از آنچه‌ خدا به‌ تو داده‌ به‌ دیگران‌ بده. عرض‌ کرد: اگر خودم‌ نیازمندتر باشم‌ چه‌ کنم؟ فرمود: شخص‌ نادان‌ را راهنمائی‌ کن. عرض‌ کرد: اگر خودم‌ نادانتر از او باشم‌ چه‌ کنم؟ فرمود: "فَاصمُت‌ لِسانَکَ‌ اِلا مِن‌ خَیرٍ. زبانت‌ را جز در موارد خیر، خاموش‌ و کنترل‌ کن." آیا دوست‌ نداری‌ که‌ یکی‌ از این‌ خصال‌ را داشته‌ باشی‌ و تو را به‌ بهشت‌ ببرد؟!


از این‌ نصیحت‌ بیاد شعر حافظ‌ افتادم‌ که‌ در وصف‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود:
نگار من‌ که‌ به‌ مکتب‌ نرفت‌ و خط‌ ننوشت                       به‌ غمزه‌ مسأله‌ آموز صد مدرس‌ شد 


منبع:

الگوهای‌ رفتاری پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)/محمدرضاطباطبائی‌نسب

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی