انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 268)
پنج شنبه 25/1/1390 - 17:22 -0 تشکر 307733
حکایتی از دیوار چین

حكایتی اسفناك درباره دیوار چین

كمتر كسی است در جهان كه نام دیوار چین را نشنیده باشد كه بین مغولستان و چین به معنی اخص ممتد است. این دیوار بزرگ بیش از 2 هزار سال عمر كرده است و بیش از 6 هزار كیلومتر طول دارد.

بلندی آن قسمت دیوار كه در شمال پكن بنا شده است، 5‌/‌8 متر و در نقاط دیگر از 4 تا 15 متر است و قطر دیوار 5‌/‌4 تا 5‌/‌7 متر است. دیوار چین شامل دیوارهای متعدد جداگانه شده است، چراكه هر دودمان پس از روی كار آمدن دیوارهایی بر آن می‌افزودند.
ساختن دیوار در قرن سوم قبل از میلاد در عهد امپراتور «شی خوانگ تی» از سلسله سلاطین چین (108 تا 221 قبل از میلاد) شروع شد و دامنه كار دیوارسازی طی سلطنت آن دودمان بسیار وسیع گردید. یك میلیون برای این كار بسیج شده بودند و چون شرایط كار بسیار سخت بود گروه كثیری از كارگران می‌رفتند و برنمی‌گشتند.كسانی كه در محل ساختمان می‌مردند جسدشان را لای دیوار می‌گذاشتند.

اكنون در انتهای شرقی این دیوار یعنی در «شان‌های گوان» معبدی وجود دارد كه می‌گویند برای بانویی به اسم «مون جیان نو» ساخته شده است. مون جیان نو دختری بود كه با جوانی از مردم دهكده خود ازدواج كرده بود. چند روز پس از ازدواج شوهر را برای دیوارسازی بردند. چند سالی از رفتن او گذشت و هیچ خبری از او نرسید.مون جیان نو كه پیوسته نگران سرنوشت شوهر خود بود، عاقبت تصمیم گرفت شخصا برود و از وی سراغی بگیرد و او را بیابد.روزی عازم محل كار او شد پس از طی مسافت بسیار سرانجام به محل كار شوهر رسید، ولی شوهر خود را پیدا نكرد. همكارانش به او گفتند خیلی احتمال دارد كه شوهرش مرده باشد و جسد او را هم لای دیوار گذارده باشند.مون‌ جیان نو این خبر را كه شنید بسیار غمگین گردید و همانجا ماند و روزها و شب‌ها زیر آن قسمت دیوار می‌نشست و گریه می‌كرد.

شبی در اثنای گریستن، آواز مهیبی شنید. سرش را بلند كرد دید دیوار شكاف برداشته است. در داخل شكاف جسد شوهر خود را تشخیص داد. آخر لباسی را كه شوهرش بر تن داشت خوب می‌شناخت. مون جیان نو بی‌درنگ خود را روی جسد شوهر خود افكند و دیگر بیرون نیامد. اكنون این حكایت اسفناك همچنان در میان مردم چین بر سر زبان‌هاست و سرزنشی از بیداد و ستم گذشتگان دارد.

منبع جام جم  

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی