بهداشت و سلامت (بازدید: 785)
پنج شنبه 25/1/1390 - 13:55 -0 تشکر 307599
عبور نقطه های سیاه در برابر چشم

تا به حال احساس کرده اید نقاط کوچک و تیره گاهی از مقابل چشمتان عبور کند و همین مساله باعث نگرانی تان شود؟

البته این نقاط فقط حس می شوند و در واقع هیچ جسم خارجی اطراف چشم وجود ندارد ولی اعصاب ما را به هم می ریزد و برایمان مشکل ایجاد می کند.

دکتر امین الله نیک اقبالی، فوق تخصص شبکیه و زجاجیه در این باره به «جام جم» می گوید: قسمت عمده فضای درون حفره چشم انسان یعنی بیش از سه چهارم آن را زجاجیه تشکیل می دهد.

زجاجیه ژلی است که از دوران جنینی تشکیل شده و کره چشم را به حالت مناسب و در مکان خودش حفظ می کند.

البته این ژل به مرور زمان و با افزایش سن تغییراتی می کند که در نتیجه حالت شفاف و یکدستی آن تغییر کرده و حالتی نخ نما ایجاد می شود.

علت ایجاد مشکل

وی با اشاره به این که معمولا با افزایش سن چنین تغییراتی در چشم افراد ایجاد می شود، می افزاید: البته این حالت ها در هر سنی و با توجه به عوامل و افراد مختلف ممکن است ایجاد شوند.

اگر چشم دچار التهاب شود، سلول های ایمنی که وارد زجاجیه می شوند، می توانند چنین حالتی ایجاد کنند.

همچنین ضربه به چشم و خونریزی نیز این حالت ها را به وجود می آورد. علاوه بر این موارد، چشمی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد نیز ممکن است این شرایط را تجربه کند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید می کند: در هر صورت دیدن نقاط سیاهی که با حرکات چشم جابه جا می شوند، می توانند به ما آگاهی بدهند که زجاجیه دچار تغییراتی شده است. این تغییرات می توانند به دلیل التهاب، تورم، خونریزی یا تغییرات سنی ایجاد شوند.

به گفته وی این شرایط میان افراد مسن، کسانی که نزدیک بین هستند و افرادی که سابقه جراحی چشمی دارند بیشتر دیده می شود.

جای نگرانی نیست

دکتر نیک اقبالی، دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران با اشاره به این که این تغییرات به تنهایی نگران کننده نیست، یادآور می شود: زمانی که این تغییرات با جرقه زدن همراه باشد، مشکل نگران کننده است.

در چنین شرایطی حتما باید بررسی هایی جدی انجام شده و مشخص شود در شبکیه پارگی ایجاد شده است یا نه.

وی در مورد پارگی شبکیه توضیح می دهد: در صورتی که همراه این جرقه ها پارگی نیز ایجاد شده باشد، بلافاصله اطراف نقطه پارگی را با لیزر کنترل کرده و با این کار از جدا شدن شبکیه پیشگیری می کنیم.

در حقیقت با این کار ساده که تنها چند دقیقه زمان می برد، می توان از پاره شدن شبکیه که منجر به عمل جراحی مفصلی می شود، پیشگیری کرد.

دکتر نیک اقبالی توضیح می دهد: زجاجیه روی شبکیه قرار گرفته ولی آن طور که باید و شاید به آن نچسبیده است.

با افزایش سن حالت ژل مانند زجاجیه تغییر کرده و حالتی آبکی به خود می گیرد. در این شرایط ژل و ماده آبکی می خواهند از یکدیگر جدا شوند.

بنابراین بخش مایع جلوی شبکیه قرار گرفته ولی ژل متراکم شده و به طرف عدسی چشم می رود.

در چنین شرایطی که این دو از هم جدا می شوند، شخص احساس می کند که تغییراتی در چشمش ایجاد شده و چیزی مانند نقطه ای سیاه جلوی چشمش در حال حرکت است.

دکتر نیک اقبالی تاکید می کند: هنگامی که این جدایی دارد اتفاق می افتد، اگر بین زجاجیه و شبکیه به صورت ناهنجاری چسبندگی ایجاد شده باشد که در برخی افراد نزدیک بین یا کسانی که زمینه های خانوادگی دارند ایجاد می شود، در آن نقاط می تواند در شبکیه پارگی ایجاد کند.

به گفته وی، اگر چنین اتفاقی افتاده باشد در معاینات مشخص شده و درمان های لازم صورت می گیرد.

ضرورت مراجعه به پزشک

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران به افرادی که با این مشکل روبه رو هستند توصیه می کند: در صورت بروز چنین تغییراتی بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید علت اصلی این مشکل زمینه های طبیعی و گذر زمان است نه عوامل عفونی و خونریزی اما مراجعه به چشم پزشک و کنترل آنها ضرورت دارد.

به گفته وی اگر احساس عبور جسمی از مقابل چشم با افت بینایی نیز همراه باشد، باید حتما نسبت به آن توجه جدی کرد و مراقبت های لازم را انجام داد.

پنج شنبه 25/1/1390 - 14:54 - 0 تشکر 307620


منم این مشکل رو چند باری تجربه کردم ...
ممنون

 

thank you for attention

پنج شنبه 25/1/1390 - 15:2 - 0 تشکر 307628

سلام

ممنون...منم دارم:)...همیشه هم واسم جای سوال بود...

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی