انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 694)
سه شنبه 23/1/1390 - 12:56 -0 تشکر 306663
داغ ترین ركوردها در پنجاهمین سالگرد نخستین سفر فضایی بشر

 در پنجاهمین سالگرد نخستین سفر فضایی بشر؛
داغ ترین ركوردهای فضایی، از پیرترین فضانورد تا طولانی ترین راهپیمایی

 

 در پنجاهمین سالروز نخستین سفر انسان به فضا،‌ تب فضا بسیاری از رسانه‌ها را در بر گرفته است. 

 

 


 

 

سایت «اسپیس» نیز در گزارشی به معرفی برترین ركوردهای پروازهای فضایی انسان پرداخته ‌است.

در تاریخ 12 آوریل 1961 با سفر 108 دقیقه‌ای یوری گاگارین، فضانورد روسی به فضا، انسان وارد دوره جدیدی از زندگی خود شد.

از این رو گاگارین اولین ركورد را از خود به جا گذاشته كه همان اولین حضور انسان در فضا است؛ اما در 50 سال گذشته و پس از باز شدن پای انسان به فضا، انسانها توانسته‌اند ركوردهای بیشتر دیگری از خود به جای بگذارند كه در اینجا با برخی از آنها، از پیرترین فضانورد تا بیشترین روزهای سپری شده در فضا آشنا می‌شویم.

 

 

 

     اد وایت، اولین ‌فضانورد آمریكایی در حال انجام راهپیمایی فضایی در ژوئن1965

 

 

 

پیرترین فضانورد

جان گلن، سناتور آمریكایی در زمان پرواز با ماموریت STS-95 در شاتل دیسكاوری در اكتبر 1998، 77 سال داشت. این دومین پرواز وی به فضا بود، گلن در فوریه 1962 به عنوان اولین فضانورد آمریكایی به فضا سفر كرده بود.

از این رو می‌توان برای وی یك ركورد دیگر نیز در نظر گرفت: طولانی‌ترین زمان بین دو سفر فضایی (36 سال)

 

جوانترین فضانورد

گرمان تیتوف، فضانورد روسی در زمان اولین پرواز خود به فضا با فضاپیمای ووستوك 2 شوروی در اوت 1961 تنها 26 سال داشت. وی دومین انسانی است كه در فضا به دور زمین گردش كرده كه طی این سفر 25 ساعته 17 بار دور زمین چرخید.

تیتوف، همچنین اولین انسانی است كه در فضا به خواب رفته و همچنین اولین انسانی كه دچار بیماری فضازدگی (ناخوشی بدلیل حركت در فضا) شده است.

 

بیشترین زمان متوالی سپری شده در فضا

والری پالیاكوف، فضانورد روسی حدود 438 روز متوالی را از تاریخ ژانویه 1994 تا مارس 1995 بر روی ایستگاه فضایی میر در فضا گذراند.

از این رو وی ركورد طولانی‌ترین سفر فضایی تك نفره را داراست.

 

كوتاهترین ماموریت فضایی

در ماه مه 1961 آلن شفرد ‌به عنوان اولین فضانورد آمریكایی 15 دقیقه را در فضا گذراند.

پرواز شفرد به مدار زیر زمین در فضاپیمای فریدم 7 ناسا تنها 15 دقیقه طول كشید و وی را تا ارتفاع 185 كیلومتری بالا برد. شفرد سپس در اقیانوس اطلس در 486 كیلومتری جنوب سایت پرواز خود در فلوریدا فرود آمد.

البته شفرد بعدها توانست مدت بیشتری را در فضا بگذراند. در سال 1971 وی با ماموریت آپولو 14 ناسا به ماه سفر كرد. در این ماموریت، شفرد كه 47 سال داشت توانست ركود دیگری از خود به جای بگذارد و آن ركورد پیرترین انسانی كه بر سطح یك جهان دیگر قدم گذاشته بود.

 

 

  آلن شفرد،‌دارنده ركورد كوتاه‌ترین ماموریت فضایی و همچنین اولین فضانورد آمریكایی

 

 

بیشترین فاصله انسان از زمین

ركورد دورترین فاصله از زمین بیش از چهار دهه است كه دست نخورده مانده‌است. در آوریل 1970 فضانوردان ماموریت آپولو 13 ناسا به سوی دیگر ماه در ارتفاع 254 كیلومتری پرواز كردند كه 400 هزار و 171 كیلومتر از زمین فاصله داشت. این بیشترین فاصله‌ای است كه تاكنون انسانها از زمین داشته‌اند.

 

بیشترین زمان سپری شده در فضا

سرگئی كریكالف، فضانورد روسی این ركورد را با مدت زمان كلی بیش از 803 روز در فضا طی شش سفر فضایی در دست دارد. این مدت به اندازه بیش از دو سال و دو ماه گردش دور زمین با سرعت 28 هزار و 146 كیلومتر در ساعت است.

به گزارش ایسنا، در بین زنان این ركورد در اختیار پگی ویتسون، فضانورد ناسا قرار دارد كه بیش از 176 روز را در فضا گذرانده است.

البته كریكالف عنوان دیگری را نیز از آن خود كرده كه زیاد رسمی نبوده و آن آخرین شهروند شوروی سابق است.

این فضانورد در زمان تجزیه كشورش در دسامبر 1991 در ایستگاه فضایی «میر» حضور داشت. هنگامی كه وی در مارس 1992 به زمین بازگشت به جای شوروی، به خانه خود در روسیه وارد شد.

 

طولانی‌ترین سفر فضاپیمای مسكونی

این ركورد در حال حاضر به ایستگاه بین‌المللی فضایی تعلق داشته و هرروز نیز بیشتر می‌شود. این ایستگاه 100 میلیارد دلاری از دوم نوامبر 2002 به طور مستمر دارای سرنشین بوده است. چرا كه اولین فضانوردان ایستگاه در 31 اكتبر 2000 وارد آن شدند. همچنین نشانگر طولانی‌ترین حضور انسان در فضا است.

 

طولانی‌ترین ماموریت شاتل فضایی

شاتل فضایی كلمبیا، فضانوردان ماموریت STS-80 را در 19 نوامبر 1996 به فضا برد. این شاتل قرار بود در پنجم دسامبر به زمین فرود بیاید اما به دلیل بد بودن آب‌وهوا، فرود را دو روز به تعویق انداخت. كلمبیا در زمان بازگشت به زمین حدود 17 روز و 16 ساعت را در فضا گذرانده بود و ركورد بیشترین زمان طی شده حضور شاتل در فضا را از آن خود كرد.

 

بیشترین زمان سپری شده بر روی ماه

در دسامبر 1972، هریسون اشمیت و یوجین كرنان از ماموریت آپولو 17 ناسا حدود 75 ساعت را در سطح ماه گذراندند. آنها در این زمان سه راهپیمایی در ماه انجام دادند كه روی هم بیش از 22 ساعت به طول انجامید.

ماموریت آپولو 17 نشانگر آخرین باری است كه انسان به ماه یا حتی خارج از مدار پایین زمین سفر كرده است.

 


سریع‌ترین سفر فضایی انسان

به گزارش ایسنا، فضانوردان حاضر در ماموریت آپولو 10 ناسا در زمان بازگشت به زمین در تاریخ 26 مه 1969 به حداكثر سرعت معادل 39 هزار و 897 كیلومتر در ساعت دست یافتند. این سریعترین میزانی است كه انسان توانسته سفر كند.

 

بیشترین میزان پرواز فضایی توسط یك فضانورد

این ركورد بین دو فضانورد ناسا مشترك است:

فرانلین چانگ دیاز و جری راس هردو هفت بار با شاتل‌های فضایی ناسا به فضا پرواز كرده‌اند. چانگ دیاز پروازهای خود را در سالهای 1986 تا 2002 انجام داد، در حالی كه راس این میزان پرواز را در سالهای 1985 تا 2002 به انجام رسانده است.

 

بیشترین تعداد راهپیمایی فضایی

آناتولی سولوویف، فضانورد روسی تعداد 16 راهپیمایی فضایی را در طول پنج ماموریت در دهه‌های 1980 و 90 انجام داد. وی همچنین در ركوردی دیگر ‌بیش از 82 ساعت را دراین راهپیمایی‌ها در خارج از فضاپیمای خود سپری كرده ‌است.

 

طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی انسان

در یازدهم مارس 2001، جیم واس و سوزان هلمز، فضانوردان ناسا حدود هشت ساعت و 56 دقیقه را در خارج از شاتل دیسكاووری و ایستگاه فضایی بین‌المللی طی مامورت STS-102 گذراندند و طی این راهپیمایی به اصلاح و آماده‌سازی ایستگاه برای فرود یك فضاپیمای دیگر پرداختند. این میزان طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی در تاریخ است.

در اوت 2010، ‌دوگ ویلاك و تریسی كالول دایسون، فضانوردان ناسا، مدت هشت ساعت و سه دقیقه را بدون حضور شاتل در ایستگاه در خارج آن انجام دادند.

 

بزرگترین گردهمایی فضایی

این ركورد برای بزرگترین اجتماع انسانی در فضا 13 تن است كه در زمان ماموریت STS-127 ناسا در فضاپیمای اندوور در سال 2009 اتفاق افتاده است.

در جولای 2009 فضاپیمای اندوور در ایستگاه فضایی فرود آمد. هفت فضانورد حاضر در این فضاپیما به شش ساكن ایستگاه فضایی پیوستند كه این اجتماع 13 نفره، بزرگترین گردهمایی انسانی در فضا در یك زمان بوده‌است.

 

بیشترین تعداد زنان در فضا در یك زمان

این ركورد به تعداد چهار زن فضانورد در فضا تعلق دارد. در آوریل 2010،‌ تریسی كالدول دایسون، فضانورد ناسا با فضاپیمای سایوز روسیه به ایستگاه فضایی پرواز كرد. پس از مدت كوتاهی، استفانی ویلسون و دروتی متكاف لیندربرگر از ناسا و نائوكو یامازاكی از ژاپن با شاتل دیسكاوری به وی در ایستگاه پیوستند.

 

گرانترین فضاپیما

این ركورد با هزینه 100 میلیارد دلار كنونی به ایستگاه فضایی بین‌المللی تعلق دارد كه ساخت آن در سال 1998 آغاز شده و به اندازه یك زمین فوتبال است. به گفته ناسا این هزینه همچنان افزایش خواهد داشت چراكه این ایستگاه تا پایان 2012 تكمیل نخواهد شد.

 

بزرگترین فضاپیما

این ركورد نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی تعلق دارد. این ایستگاه توسط پنج سازمان فضایی به نمایندگی از 15 كشور ساخته شده‌است. در حال حاضر شش فضانورد در این ایستگاه حضور دارند اما تعداد آنها بین 9 تا 13 نفر به دلیل حضور فضانوردان سایر فضاپیماها در ایستگاه متغیر است.

 

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

سه شنبه 23/1/1390 - 23:11 - 0 تشکر 306936

پیرترین فضانورد!
فکر کنید!
77 سال سن
با آمادگی بدنی تمام!
چندتا این طوری تو ایران سراغ داریم

چهارشنبه 24/1/1390 - 12:43 - 0 تشکر 307130

D: چرا میرین سراغ پیرا
بگین چندتا جوون 20 تا 30 سال تو ایران سراغ دارین که آمادگی بدنی تمام داشته باشن؟ حالا 30 سالم تخفیف میدیم تا 40 سال. هان؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 28/1/1390 - 16:49 - 0 تشکر 308805

من : بگذارید من برم تو دیوار ... خواهش می کنم ... فقط یک بار سرم را بزنم تو دیوار .... همین یک بار .....
شما : نه ... نکن عزیزم برای چی .... سرت در میاد
من: قول میدم محکم نزنم ... فقط بگذارید من با سر برم تو دیوار
شما : خب برو ... فقط بگو چی شده حالا؟
من: ( در حال با سر رفتن تو دیوار ) ... آآآآآآآآآآآآآآ خ خ ..!
شما : خب دیگه بامزه بازی بسه ... یخ کردیم ... بگو جریان چیه؟
من : این مطلب عینا از سایت سازمان فضایی برداشته شده :
سازمان فضایی ایران به مناسبت بزرگداشت پنجاهمین سالگرد حضور انسان در فضا و" روز فضا نورد" مراسم ویژه ای با حضور رییس و معاونین سازمان در روز جمعه 26/1/90 از ساعت 9الی 21 در محل پارك ملت برگزار كرد.

سازمان فضایی ایران در راستای طرح بستر سازی فرهنگی، به منظور آموزش و آشنایی با فرهنگ عمومی استفاده از فناوری فضایی و به مناسبت "روز جهانی فضا نورد" در روز جمعه 26/1/90با حضور در پارك ملت، برنامه های آموزشی متنوعی از جمله نمایش عروسكی، كارگاه آموزش نقاشی، مسابقه ساخت و پرتاب موشك های كاغذی، مسابقه ساخت و پرتاب راكت آبی، كارگاه آموزش ساخت سفال و ... با موضوعات فضایی برای كودكان و نوجوانان برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این برنامه ساعت 9 صبح آغاز و تا ساعت 21 ادامه یافت. در پایان گروه نمایش با همكاری كارشناسان سازمان با اجرای برنامه های آموزشی، اطلاعاتی در خصوص كاربرد فناوری های فضایی درزندگی و روز فضانورد در اختیار عموم قرار دادند.

برنامه های این روز شامل:گارگاه نقاشی ، كارگاه سفال ، مسابقه ساخت و پرتاب راكت آبی ، مسابقه ساخت موشك های كاغذی ، بحث كارشناسی با موضوع روز فضانورد و اهمیت فناوری فضایی ، معرفی دستاوردهای فضایی كشور و برنامه عروسكی ویژه كودكان بود.


شما: همین؟ هی برم تو دیوار برم تو دیوار به خاطر همین هم بود؟
من: پست پایین را بخوانید

يکشنبه 28/1/1390 - 16:51 - 0 تشکر 308806

با توجه به پست بالا به سوالات زیر پاسخ دهید:
1- چرا این برنامه اطلاع رسانی نشد؟

2- با توجه به عبارت " سازمان فضایی ایران در راستای طرح بستر سازی فرهنگی، به منظور آموزش و آشنایی با فرهنگ عمومی استفاده از فناوری فضایی و به مناسبت روز جهانی فضا نورد" ارتباط موارد خط کشیده با برنامه های اجرا شده زیر را بفرمایید؟
گارگاه نقاشی ، كارگاه سفال ، مسابقه ساخت و پرتاب راكت آبی ، مسابقه ساخت موشك های كاغذی ، و برنامه عروسكی ویژه كودكان

3- به نظر شما در كارگاه آموزش نقاشی که به مناسبت 50 امین سالگرد سفر انسان به فضا برگزار شده است چه کار انجام می دهند؟
نقاشی کردن را یاد می دهند؟ چگونگی کشیدن پرتره از افراد یا آموزش می دهند؟ پاستیل و آبرنگ را معرفی می کنند؟ یا چه ؟

4- حالا بالایی را ول کنید ... فرض می کنیم در بهترین حالت طریقه کشیدن اسکیج را به افراد یا می دهند اما به نظر شما در کارگاه آموزش سفال چه موضوع فضایی آموزش داده می شود؟!

5- چرا پیشنهادهای پارسال من در این مراسم اجرا نشد؟ کلاس مونجوقدوزی و حرکات موزون که جذابتر از سفال گری است؟ بگذریم یک پیشنهاد جدید دارم:
سال سوم راهنمایی یک دوستم داشتم اسمش تراب بود ... همه بچه ها می خواستن موشک بازی کنن از تراب کمک می گرفتن گفتم برای برنامه های بعدی از تراب به عنوان کارشناس موشک های کاغذی استفاده کنید بد نیست !!!

6- با توجه به عبارت "مراسم ویژه ای با حضور رییس و معاونین سازمان " و عبارت "برنامه های آموزشی متنوعی از جمله نمایش عروسكی، كارگاه آموزش نقاشی، مسابقه ساخت و پرتاب موشك های كاغذی، مسابقه ساخت و پرتاب راكت آبی، كارگاه آموزش ساخت سفال و ... با موضوعات فضایی برای كودكان و نوجوانان برگزار كرد. " به نظر شما ریس سازمان فضایی در چه برنامه ای شرکت کرده است؟!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی