• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1546)
شنبه 20/1/1390 - 18:27 -0 تشکر 305787
بسته بودن بخت برخی افراد از نظر مراجع

بنای جامعه از نظر اسلام حفظ و تحکیم خانواده و ترویج ازدواج آسان برای جوانان است. در روایتی آمده است که رسول اکرم (ص) وقتی جوانی را می دیدند که «کان یعجبه» و از اندام و سلامت و جوانی او خوش‌شان می آمد، از او دو سوال می کردند و می پرسیدند ازدواج کردی و آیا شغلی داری یا نه؟ اگر آن جوان می گفت ازدواج نکردم و شغلی ندارم، پیامبر می فرمود: «سقط من عینی» این جوان از چشمم افتاد.

پیامبر اعظم (ص) و اهلب بیت عصمت و طهارت بر ازدواج آسان و ترویج آن در جامعه تاکید داشته اند و به همین جهت حضرت محمد (ص) بهترین ازدواج ها آن است که آسان باشد. ازدواج آسان نیز مقدمه بسیار مهمی در ترویج ازدواج و بهداشت روای جامعه محسوب می شود اما متاسفانه برخی از خانواده ها و جوانان با توقعات نابجا و یا به دلیل چشم و هم چشمی، ازدواج ها را صحنه تفاطر قرار می دهند و انتظار دارند تا همسر آینده‌شان تمام انتظارات آنان را برآورده سازد. در این میان تعیین مهریه‌های سنگین به بهانه پایبند کردن همسر به خانواده از رفتارهای اشتباهی است که امروزه در جامعه رواج پیدا کرده و این هم در حالی است که اسلام مهریه را هدیه ای از سوی مرد به همسران‌شان می داند که زنان حق دارند تا آن را مطالبه کنند و بهترین مهریه‌ها را سبکترین مهریه ها می داند.

در این میان برخی از جوانان به دلیل مشکلات و موانع فرهنگی مانند لازم دانستن شغل و مسکن مناسب، رسومات مالی با هزینه های بالا، لازم دانستن زندگی تجملاتی، عدم اهتمام لازم از سوی خانواده ها نسبت به ازدواج فرزندانشان و ... در کنار موانع اقتصادی همانند کمبود شغل مناسب، عدم توانایی جوانان جهت صرف هزینه های سنگین مراسم های ازدواج و هزینه مسکن... که برخی از این مشکلات مربوط به عقاید والدین و برخی مربوط به تلاش کم آنان و در مواردی مربوط به نهادها و موسسات مربوطه است موجب شده تا شرایط لازم جهت ازدواج به هنگام را نداشته باشند و آن را به دلایلی غیرواقعی مانند «بسته بودن بخت آنها» نسبت دهند.

آیات و احادث بسیاری از قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بر وجود سحر و جادو نقل شده است و در کنار آن نیز به روش‌های باطل شدن آنها از طریق دستورات اسلام و پیامبر اعظم (ص) اشاره شده است. اما متاسفانه برخی نادانسته و از روی جهالت با ارایه دلیل «بسته بودن بخت» و سحر وجادو خواندن عدم ازدواج برخی جوانان، توصیه ها و راهنمایی های اشتباهی همچون مراجعه به رمال و فال گیرها را می کنند در حالی که اسلام دلیل بیشتر تاخیر این ازدواج ها را مربوط به افراد و خانواده آنها می داند و در برخی از موارد برای باطل شدن سحر و جادو و باز شدن بخت آنها دستوراتی را ارایه داده است.

شیخ عباس قمی در کتاب شریف خود به نام «کلیات مفاتیح الجنان» احادیث و روایاتی را از پیامبر (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای بطلان سحر، رفع شیاطین و جادوگران و جنیان نقل کرده است.

حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) دستور داده اند تا جهت بطلان سحر دعایی بر پوست آهو نوشته شود و فرد آن را با خود همراه داشته باشد (۴). همچنین کلینی و برقی به سندهای معتبری از حضرت امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) دعایی را روایت کرده اند تا در هنگام نزدیکی به غروب آفتات جهت ایمن شدن از شر هر درنده، شیطان لعین و فرزندان او و از هر گزنده و صاحب زهری خوانده شود(۵).

رسول خدا (ص) جهت دفع شیاطین و جادوگران خواندن آیه سخره یعنی آیات ۵۴، ۵۵، و ۵۶ سوره اعراف را سفارش کرده اند (۶).

در همین رابطه خبرنگار خبرگزاری برنا حکم فقهی این مساله را از مراجع عظام تقلید پرسیده است که سوال و پاسخ آن را در زیر می توانید ببینید.

سوال: آیا بسته بودن بخت از نظر اسلام صحت دارد؟ جایز است درباره افراد چنین قضاوتی انجام گیرد؟


حضرت آیت الله مکارم شیرازی: هر چند سحر و جادو به تصدیق قرآن مجید حقیقت دارد ولی غالب آنچه را مردم سحر و جادو و بستن بخت می نامند اوهام و خیالاتی بیش نیست و برای رفع آن هر روز ۵ مرتبه آیة الکرسی بخوانید و به خود و اطرافیانتان بدمید و هر روز هر چند به مقداری صدقه بدهید و بر خدا توکل کنید.

حضرت آیت الله سیستانی:اعتبار ندارد.

همچنین دو تن از مجتهدین و مدرسین حوزه علمیه این گونه پاسخ داده اند:

آیت الله علوی گرگانی: اصل بسته شدن بخت توسط برخی افراد در اسلام اشاره شده است اما موارد بسیار نادری پیش می آید که بخت فردی بسته شود و لذا در هر موردی نمی توان اینگونه قضاوت کرد و در بسیاری از موارد بخت افراد بسته نشده است و نباید با اینگونه حرفها دیگران را دچار اضطراب و نگرانی کرد.

آیت الله سید محمد شاهرودی: در بسیاری از موارد مشکلات و عدم توفیقات در اثر کردار و گفتار اشخاص حاصل میشود مثلا جوانی برای ازدواج شرط‌های بسیاری در زوجه معتبر میداند و در نتیجه به مقصود خود نمی‌رسد و خیال می‌کند که بخت او بسته شده است یا پدر و مادر دختر شرط‌های زیادی برای داماد دارند که هر شخصی حاضر نیست با دختر آنان ازدواج کند و دختر بی شوهر می ماند یا می‌گویند دختر کوچک است و خواستگاران زیادی را جواب می‌گویند و در نتیجه دختر بی شوهر می‌ماند و گفته می شود بخت دختر بسته شده است درحالی‌که چنین نبوده است. آری، در بعضی موارد ممکن است بوسیله سحر و جادو بخت کسی بسته شود که بسیار نادر است و در این صورت باید بوسیله دعاهای ابطال سحر که از معصومین وارد شده و توسط علماء در کتابهای معتبر ذکر شده است،مشکل را حل کرد، البته بسیاری از کسانی‌که ادعا دارند می‌توانند سحر و جادو را باطل کنند شیاد و دروغگو هستند و یا خیال می‌کنند که قادرند.

پی نوشت:
۱-خطبه های نماز جمعه تهران ۲۸/۷/۱۳۶۸
۲-نهج الفصاحه حدیث ۱۵۰۷
۳-نهج الفصاحه حدیث ۱۴۸۹
۴-کلیات مفاتیح الجنان، صفحه ۱۱۳۸
۵-کلیات مفاتیح الجنان، صفحه ۱۰۵۸
۶-کلیات مفاتیح الجنان، صفحه ۱۱۳۹

شنبه 20/1/1390 - 22:43 - 0 تشکر 305870

سلام
وای وای که چقدر ازین دعانویس ها از مردم سر این مسائل پول میگیرن...

کاش برای جوونها جا بیفته که خوشبختی درگرو ازدواج نیس...

کجاس اون آموزش و پرورش و دانشگاه که مسئول پرورش بود؟!

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 20/1/1390 - 23:5 - 0 تشکر 305890

jtayebe گفته است :
[quote=jtayebe;393644;305870]سلام
وای وای که چقدر ازین دعانویس ها از مردم سر این مسائل پول میگیرن...

کاش برای جوونها جا بیفته که خوشبختی درگرو ازدواج نیس...

با سلام 

همینه كه میگن جهان سومی هستیم دیگه

تا زمانی كه یه عده هستن كه به این دعا نویس ها مراجعه میكنن و به خودشون تلقین میكنن كه این دعانویسی واقعا خوبه خوب جهان سومی هستیم دیگه 

 كتاب قرآن رو ول كردیم و میریم سراغ یه عده سودجو

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 20/1/1390 - 23:42 - 0 تشکر 305898

سلام
اینکه تو جهان سوم اینا هست قبول
ولی خداییش در امریکا که یک کشور بسیار پیشرفتس این مسائل غوغا میکنه
میلیون ها میلیون نفر برای چنین برنامه هایی گرد هم میان

خب کلا انسانها بدنبال راهی برا گریز از مشکلاتشون هستند
بعضیا اشتباهی میرن و خوشبحال بعضیا میشه

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
يکشنبه 21/1/1390 - 21:17 - 0 تشکر 306168

jtayebe گفته است :
[quote=jtayebe;393644;305898]
میلیون ها میلیون نفر برای چنین برنامه هایی گرد هم میان

با سلام 

اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم:

اون گردهمایی كه شما میفرمایید واسه از بین بردن این معضل توی كشورشون هست 

نه اینكه استفادش رو رایج كنن

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی