انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 268)
جمعه 19/1/1390 - 18:36 -0 تشکر 305463
احمدی نژاد، تا آن جایی که می توانسته نسبت به تقویت حوزه های علمیه کمک کرده است

حجت الاسلام و المسلمین آَشتیانی که نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی که از نمایندگان حامی دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود، معتقد است یک عده ای در نظام و انقلاب تلاش می کنند با یک سری شایعات، مسائلی را به مردم القاء کنند که بین رییس جمهور و روحانیت جدایی است.

معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در گفت وگو با «خبرآنلاین» با بیان این که محمود احمدی نژاد و دولتش نه تنها با نهاد روحانیت تعامل داشته بلکه با آن ها همسو و همفکر است، می گوید: یک عده ای که می دانند اگر این تعامل جدی و صد در صدی که هست و باید باشد، به این صورت پیش برود، هیچ کس نمی تواند کاری بکند و بلکه در دنیا هم اثر می گذارد و لذا تلاش می کنند، با یک سری شایعات، با یک سری حرف ها و با یک سری مسائل به مردم القا کنند که بین رییس جمهور و بین روحانیت جدایی است.

وی می گوید که ما این چیزها را قبول نداریم که می گویند رابطه آقای احمدی نژاد با روحانیت بد است و یا این که روحانیت با ایشان بد هستند. البته ممکن است در حواشی یا در کنار گوشه نظام یا احیانا دولت، یک کسانی باشند که این ها حال، با آن سلایقی که دارند، گاهی حرف هایی که می زنند یا مسائلی را بیان می کنند، منشاء یا مستمسک برای یک عده ای باشند که این را بهانه کنند و فکر کنند که بین دولت و بین روحانیت جدایی است ولی واقع قضیه، آدم رفتار، کردار، برخوردها، تعامل و همسو بودن این دولت با روحانیت را که میبیند، این گونه نیست؛ این انتقادات را من نسبت به خود آقای احمدی نژاد قبول ندارم ولی همانطور که گفتم ممکن است در حواشی کسانی باشند که این مسائل از رفتار و از کردارشان استنباط شود که انشا الله باید آن ها را هم  دنبال کنیم.

***

حرف و حدیث هایی اخیرا به وجود آمده است که حکایت از آن دارد که برخی مسائل مانع از رابطه مستحکم روحانیت و دولت شده است؛ نهاد روحانیت به سهم خود و برای ایجاد رابطه با دولت و متعاقبا استفاده دولت از نظریات شان، کارهایی را که باید می کرده، کرده است و برای مثال می توان به وجود معاونت جامعه و نظام در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که اخیرا مسئولیت آن به آیت الله کعبی واگذار شده است، اشاره کرد. به نظر شما دولت باید چه اقداماتی را برای مستحکم نمودن رابطه خود با نهاد مهم روحانیت انجام دهد؟
عمل آقای رئیس جمهور جناب آقای احمدی نژاد نشان می دهد که ایشان با این نهاد بسیار مهم تعامل داشته و هم سو و هم فکر است؛ لذا در هر استانی که می رود، علاوه بر جلساتی که معمولا با خانواده های شهداء، جانبازان، ایثارگران و یا نخبگان دارد، یک جلسه خاصی هم با روحانیت دارد. اگر آقای احمدی نژاد واقعا می خواست از روحانیت جدا باشد، نیازی نبود این کارها را انجام دهد و به این صورت عجین با این نهاد مهم شده و علاوه بر آن در مسائل مختلف با آن ها سخن بگوید و حتی همفکری کند. ادبیات سخن گفتن آقای احمدی نژادقای آ هم با روحانیت، دلیل بر این است که این ادبیات یک ادبیات درست و این تعامل یک تعامل صحیح و مناسبی است که با روحانیت دارد، منتهای مراتب در نظام، یا باید گفت احیانا در انقلاب ما، یک عده ای که می دانند اگر این تعامل جدی و صد در صدی که هست و باید باشد به این صورت پیش برود، هیچ کس نمی تواند کاری بکند و بلکه در دنیا هم اثر می گذارد و لذا تلاش می کنند، با یک سری شایعات، با یک سری حرف ها و با یک سری مسائل به مردم القا کنند که بین رییس جمهور و بین روحانیت جدایی است. بالاخره اگر آقای احمدی نژاد علاقه مند به روحانیت نبود، معنا نداشت که یک شخصی را به عنوان رابط میان دولت و روحانیت تعریف کند، چنانکه آقای سقای بی ریا تاکنون مسئولیت این نقش را داشتند و از وقتی که به جامعه مدرسین آمدند و از آن استعفاء دادند، ممکن است کسان دیگری جایگزین ایشان شوند و این نقش رابط بین دولت و روحانیت را ایفا کنند. رفتار، کردار، برخوردها و کمک هایی که آقای احمدی نژاد، تا آن جایی که می توانسته نسبت به تقویت حوزه های علمیه سراسر کشور کرده و اکنون نیز این کمک ها در حال انجام است و همچنین کارهای عمرانی که صورت می گیرد و مخصوصا ساختمان هایی که دارد ساخته می شود، می تواند فرصتی باشد که این ساختار را تقویت کند؛ شما بدانید که اگر آقای احمدی نژاد روحانیت را نمی خواست این کار ها را نمی کرد.

حال، با توجه این حرف هایی که اخیرا در محافل سیاسی مطرح می شود مبنی بر این که رابطه بین روحانیت و دولت ضعیف شده است، دولت باید چه کاری را انجام دهد، تا این حرف و حدیث ها بیان نشود؟
شما باید ببینید قبل از ایشان چقدر نسبت به حوزه های علمیه و نسبت به کارهای فرهنگی، تقویت، حمایت و پشتیبانی مالی می شد و در حال حاضر چگونه است؛ ما این چیزها را قبول نداریم که می گویند رابطه آقای احمدی نژاد با روحانیت بد است و یا این که روحانیت با ایشان بد هستند. البته ممکن است یک سری سوءتفاهم هایی که وجود دارد، یک عده ای به آن ها دامن بزنند و این مسائل را بگویند؛ ممکن است در حواشی یا در کنار گوشه نظام یا احیانا دولت، یک کسانی باشند که این ها حال، با آن سلایقی که دارند، گاهی حرف هایی که می زنند یا مسائلی را بیان می کنند، منشاء یا مستمسک برای یک عده ای باشند که این را بهانه کنند و فکر کنند که بین دولت و بین روحانیت جدایی است ولی واقع قضیه آدم رفتار، کردار، برخوردها، تعامل و همسو بودن این دولت با روحانیت را که میبیند، این گونه نیست؛ این انتقادات را من نسبت به خود آقای احمدی نژاد قبول ندارم ولی همانطور که گفتم ممکن است در حواشی کسانی باشند که این مسائل از رفتار و از کردارشان استنباط شود که انشا الله باید آن ها را هم  دنبال کنیم.

اما در سفری که اخیرا فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی به قم داشتند، حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی رهبر رییس این فراکسیون پس از دیدار محرمانه شان با آیت الله مکارم شیرازی در جمع خبرنگاران جزئیاتی از این دیدار را بیان کرده و گفتند که مسائلی را خدمت آیت‌الله مکارم شیرازی مطرح کردیم که از جمله مهم‌ترین آنها این بود که مجلس شورای اسلامی از اول سال بیشترین تکیه‌اش روی مسائل فرهنگی جامعه و درگیری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است؛ آقای رهبر همچنین گفته بود، معتقدیم به خاطر نگاهی که دولت در برخورد با مسائل فرهنگی دارد فساد و از جمله آنها بی‌حجابی درحال گسترش است؛ و همچنین موضوعاتی درباره مسئول دفتر رئیس جمهور مطرح شده؛ نظر شما راجع به این سخنان چیست؟
آقای رهبر را نمی دانم در ذهن شان چه می گذرد؛ یا این که می گویند از طرف رییس دفتر دولت نواری که بیرون آمده و حاوی توهین به مراجع تقلید است، من آن را واقعا ندیدم؛ در مورد آقای مشایی هم ممکن است گاهی بی سلیقگی هایی یا احیانا بی توجهی هایی باشد که این ها سوژه می شود که باید دنبال باشیم که انشاالله رفعش کنیم؛ و ما هم آقای احمدی نژاد را که دیدیم نسبت به این جهات هم صحبت کرده ایم؛ امیدواریم که این ها را فرعی بدانیم و به آن دامن نزنیم چرا که گاهی چیزهایی جزئی را دامن زدن خودش آن را بزرگ می کند؛ و همانطور که رهبر معظم انقلاب هم بارها فرموده اند که مسائل را فرعی و اصلی کنیم، این گونه رفتار کنیم؛ آن چیزی که فرعی است نباید اصل شود و آن چیزی که اصلی است نباید فرع شود؛ به نظرم اگر ما این گونه باشیم، سوءتفاهمات حل می شود و القائاتی هم که به مردم می شود برطرف خواهد شد.


لینک مطلب: http://www.sedayeshia.com/showdata.aspx?dataid=6530

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی