انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 285)
سه شنبه 16/1/1390 - 20:16 -0 تشکر 304409
توافقی که ملغی شد

قطع رابطه با موزه لوور فرانسه

«از امروز تمامی روابط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با موزه لوور قطع می‌شود.» این خبر شاید مهم‌ترین محور نشست خبری روز گذشته حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود که آن را با ادبیاتی هشدارگونه خطاب به مسوولان این موزه فرانسوی به زبان آورد.

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که براساس توافق چند سال پیش میان موزه ملی ایران باستان و موزه لوور فرانسه، مقرر می‌شود تا آثاری از کشورمان در این موزه فرانسوی به نمایش درآید و در مقابل این موزه نیز بخشی از آثار مهم ایران باستان را که در اختیار دارد به نمایش بگذارد. روی اول این سکه به زمین می‌نشیند، اما هیچ گاه مسوولان فرانسوی راضی به برپایی نمایشگاهی در ایران نمی‌شوند.

همین امر بهانه‌ای می‌شود تا سازمان میراث فرهنگی به مانند اولتیماتومی که سال گذشته به موزه بریتانیا برای امانت‌سپاری منشور کوروش دادند، از امروز دیگر هیچ مراوده‌ای میان این سازمان و این موزه معتبر فرانسوی صورت نگیرد.بقایی روز گذشته از تعبیر «طفره رفتن بیهوده» برای امانت نسپاردن آثار ایرانی گنجینه لوور استفاده کرد، اما این موزه فرانسوی، مهیا نبودن امکانات نمایش را دلیل اصلی این امر می‌داند؛ موضوعی که مسوولان موزه بریتانیا نیز ابتدا بر آن پای می‌فشردند، اما به یک باره و با تهدید قطع روابط با این موزه آن را فراموش کردند و منشور کوروش سرانجام به ایران آمد.

منبع جام جم

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی