انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 647)
سه شنبه 9/1/1390 - 23:42 -0 تشکر 302269
دهمین رقابت مسیه ایران

 

دهمین رقابت مسیه ایران هفتم تا نهم اردیبشهت 1390 به میزبانی شهرستان سه قلعه از توابع شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد. با توجه به هماهنگی های انجام شده با منجمان آماتور کرمانی در صورت آماده شدن مقدمات برگزاری این رقابت در کرمان مسیه دهم در کمپ کویری شهداد در کرمان برگزار میشود.


احمد کریمی و محمد رحیمی(عضو هیئت دبیران شاخه آماتوری) دبیران علمی دهمین رقابت مسیه اند و سرپرست برنامه ریزی اجرایی و پیشاهنگی نیز پورنگ پورحسینی (عضو هیئت دبیران شاخه آماتوری) است. علی متین فر نیز به عنوان هماهنگ کننده گروه برگزار کننده رقابت مسیه را یاری خواهد داد.


در رقابت مسیه دهم بخش آموزشی برنامه چشمگیرتر از دوره های پیش خواهد بود و پیش از رقابت کارگاهی یک روزه برای آشنایی با نجوم آماتوری هدفمند و علمگرا برگزار می شود. همچنین شاخه آماتوری انجمن نجوم قصد دارد با همکاری مراکز میزبان یک روز پیش از رقابت مسیه را به نشست نمایندگان گروه های نجومی در ایران برای شناسایی گروه ها و برنامه هایشان و هماهنگی و همکاری میان گروه ها و مرکاز نجوم در کشور اختصاص دهد.
 

چه کسانی برای شرکت در دهمین رقابت مسیه ایران می توانند ثبت نام کنند؟

تمام شرکت کنندگان در رقابت مسیه باید با صورت های فلکی و اجرام شناخته شده فهرست مسیه آشنا باشند و پیش از این به کمک اطلس های آسمان، علاوه بر رصد ماه و خورشید و سیارات، تجربه رصد اجرام اعماق آسمان از فهرست مسیه را با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی در کوله بار تجارب خویش داشته باشند و در حقیقت توانایی رصد و کار با ابزار اپتیکی آماتوری (تلسکوپ و دوربین دوچشمی) را داشته باشند.تهیه تلسكوپ یا دوربین دوچشمی, نقشه آسمان, چراغ قوه و سایر ابزارهای لازم برای رصد و شرکت در رقابت مسیه بر عهده خود شركت كننده است.مانعی برای امانت گرفتن ابزار رصدی از مراکزی همچون رصدخانه ها، فرهنگسراها، شهرداری ها و ... وجود ندارد، اما دقت کنید که اگر سازمان مالک تلسکوپ به شرط همراه بودن تکنسین اداری آن تلسکوپ و یا نفر همراه از حراست تلسکوپ را به رصدگر تحویل می دهد، امکان حضور آن شخص غیر رصدگر در کنار تلسکوپ در محل برگزاری رقابت وجود ندارد و فقط خود رصدگر و همگروهی اش است که می تواند همراه با تلسکوپ امانتی در رقابت شرکت کند (حتی اگر حاضر به پرداخت دو برابر هزینه حضور در برنامه نیز باشد!). چنانچه برای حصول این امر نیاز به نامه نگاری از سوی انجمن نجوم باشد، لازم است این موضوع را از طریق ایمیل با همکاران کمیته برگزاری رقابت مسیه در میان بگذارید.


دهمین رقابت مسیه در سه بخش رقابت، آموزش و عکاسی برگزار می شود:


بخش رقابت، مختص رصدگران با تجربه ای است که تا کنون بیش از تر نیمی از اجرام فهرست مسیه را رصد کرده اند و با این قصد در رقابت شرکت می کنند که تمام یا حدود 70% اجرام فهرست مسیه را طی یک شب در کنار زبده ترین رصدگران ایران رصد کنند. داوران که همگی از رصدگران باتجربه کشور هستند، بر روند صحت کار رصد این دسته از شرکت کنندگان نظارت خواهند داشت و نتایج رصدها را همراه با خود رصدگران ثبت خواهند کرد.


بخش آموزش
ویژه رصدگران علاقه مندی است که تجربه رصد کمتر از نیمی از اجرام فهرست مسیه را پیش از این کسب کرده اند. شرکت کنندگان در رده آموزش، دست کم باید با اصول رصد اجرام غیر ستاره ای آشنا باشند و پیش از این حداقل حدود 10 جرم مسیه را رصد کرده باشند. در این بخش داوران با تجربه ای که از مدرسان شناخته شده نجوم رصدی هستند، شرکت کنندگان در رده آموزش را برای رصد اجرام مسیه راهنمایی می کنند و از ابتدا تا پایان رقابت در کار آن ها خواهند بود و بر روش کارشان نظارت کرده، ایرادهای احتمالی در شیوه رصد را به شرکت کنندگان گوشزد خواهند کرد.بخش عکاسی
چنانچه تعداد متقاضیانش به حد نصاب لازم برسد، در کنار رده های رقابتی تلسکوپ و دوربین دوچشمی، رده عکاسی رقابت مسیه نیز افزوده خواهد شد. این بخش نخستین بار به طور آزمایشی در ششمین رقابت مسیه انجام شده بود و داوری در آن نیز جداگانه انجام می شود. شرکت کنندگان در این رده، همزمان با سایر رصدگران که به رصد اجرام فهرست مسیه می پردازند، به عکاسی از این اجرام در طول یک شب خواهند پرداخت و بدیهی است که عکاسی از نماهای باز آسمان و ثبت رد ستارگان هدف این بخش از رقابت نیست و با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ بدون موتور ردیاب نمی توان در این بخش شرکت کرد. پس از پایان رقابت نتیجه کار عکاسان در طول رقابت، از بعد کیفی و کمی با یکدیگر مقایسه می شود. همراه داشتن کلیه ابزارهای لازم برای عکاسی ژرف آسمان از قبیل تلسکوپ، سه پایه موتور دار مناسب، دوربین عکاسی دیجیتال مناسب، گاید اسکوپ و ... بر عهده شرکت کننده است. علاقه مندان در صورت تمایل به شرکت در این بخش ، باید به سوال آیا تمایل و امکان شرکت در بخش عکاسی رقابت مسیه را دارید؟ که در فرم ثبت نام قید شده است پاسخ مثبت دهند و در بخش مربوطه، کلیه مشخصات ابزارهای عکاسی که با آن قصد شرکت در رقابت دارند را همراه با نوع تلسکوپ و سه پایه به طور دقیق ذکر کنند و به این ترتیب در صورت تشکیل بخش عکاسی رقابت در کنار سایر عکاسان در این بخش شرکت کنند. تشکیل یا عدم تشکیل این بخش پس از به دست آمدن اطلاعات لازم از پذیرفته شدگان در زمان اعلام اسامی نهایی شرکت کنندگان مشخص خواهد شد.
شرایط شرکت گروهی


رصدگران با دوربین‌های دوچشمی فقط به صورت انفرادی می‌توانند شرکت کنند و امکان شرکت گروهی با دوربین‌های دوچشمی کوچکتر از 120×20 و تلسکوپ‌هایی با قطر دهانه کوچک‌تر از ۹ سانتی متر نیست. شرایط پذیرش گروهی به صورت زیر است: گروه ۲ نفره برای تلسکوپ‌های ۹ سانتی متر و بزرگ‌تر و دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۲۰ میلی متر (یا دوربین های ۱۰۰ میلی‌متر تلسکوپی با استقرار چنگالی) که البته رصدگر می تواند با چنین ابزارهایی به صورت انفرادی نیز شرکت کند. گروه ۳ نفره برای تلسکوپ ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی‌متر) و بزرگ‌تر یا دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۵۰ میلی‌متر که رصدگر می‌تواند به صورت انفرادی نیز با چنین ابزارهایی شرکت کند.


شرکت کننده لازم است که اطلاعات مربوط به ابزار رصدی را به درستی در فرم ثبت نام پر کند و در صورت تغییر احتمالی نوع ابزار رصدی این موضوع را از طریق ایمیل با همکاران کمیته برگزاری مارتن مسیه در میان بگذارد. حداقل گشودگی (قطر دهانه) ابزار رصدی، چه تلسکوپ و چه دوربین دوچشمی، برای شرکت در برنامه 70 میلی‌متر است. مگر این که رصدگر از ابزار 60 میلی متری با اپتیک بسیار دقیق استفاده کند و این موضوع را از طریق ایمیل با همکاران کمیته برگزاری رقابت مسیه در میان بگذارد. رصدگران در سه رده دوربین دوچشمی، تلسکوپ، و تلسکوپ الکترونیک (بدون استفاده از جستجوگر خودکار) رقابت می‌کنند.


شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران طرحی را به سرپرستی پورنگ پور حسینی برای گردآوری و مستندسازی رقابت های مسیه در ایران آغاز کرده است تا آنها را برای معرفی سابقه این برنامه ها در سایت شاخه آماتوری قرار دهد و از تمام افرادی که تصاویر و مستنداتی از رقابتهای گذشته دارند درخواست می کند که با ارسال آنها به نشانی info@asiac.ir در این طرح همکاری کنند.


گزارش برگزاری نهمین رقابت مسیه (در سه قلعه از توابع شهرستان سرایان - استان خراسان جنوبی)

ثبت ناممنبع : Asiac.ir
کد : N-51

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

سه شنبه 13/2/1390 - 16:36 - 0 تشکر 314327

اینجور که ما با خبر شدیم ، سها89 گرامی به همراه جمعی از اعضای محترم انجمن نجوم آسمان کویر در این ماراتن حضور داشته اند.
حالا جدا از گلایه نسبت به اینکه بی خبر در این ماراتن شرکت کردند(بحث تشویق و ... )
منتظر عکسها ، خاطرات ، تجربیات و گزارشهای این عزیزان هستیم.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

سه شنبه 13/2/1390 - 22:7 - 0 تشکر 314420

آخی. راست میگین نیمای عزیز. ولی تا یه روز مونده به سفر هنوز مشخص نبود که برم یا نه. ولی جاتون خالی. جای همتون خالی نایب الزیاره بودیم. بعد از اونم سفر خوبی بود. چون دوستیهای خوبی رو در پی داشت. کلا بنده خداها خیلی زحمت کشیده بودن. اما خب آسمونش زیاد تعریفی نداشت. آسمون زین الدین خودمون (که زیارتش کردین خودتون) با وجود آلودگی نوری از اونجا بهتر بود. آسمون سورمه ای بود بجای مشکی. با اینکه وسط بیابون بود اما انگار غبار داشت و یه نوری تو زمینش بود که سورمه ایش کرده بود. ولی خب تجربه ماراتنی خوبی هم بود واسه منو هم گروهیم و گروه دیگمون. با اینکه ماراتن اولمون بود و هیچ رصد تمرینی براش نداشتیم منو همگروهیم تونستیم 80 تا جرم رو رصد کنیم و تایید. فقط سنبله و گیسو که پرجرمترن مونده بود که اون زمان سر سو بود منو همگروهیمم بدلیل خستگی زیاد مسیر رفت و برگشت به مشهد همینطور مسیر طولانی مشهد تا بیرجند، سرایان و سه قلعه دیگه نتونستیم رو پا واستیم (دیگه پاهامون جون نداشت تازه وقتی میخاستم از سکو بیام پایین نتونستم فاصلشو تشخیص بدمو خوردم زمین اینم بخاطر جون نداشتن بود:( ) قرار شد بریم نیم ساعت استراحت کنیمو برگردیم که اینم شد یکساعتو برکه گشتیم سنبله و گیسو غروب کرده بودن. وگرنه اونا رو هم رصد می کردیم. داورمونم گفت کارتون خوبه باید میرفتین رقابتی. همینم باعث شد به این باور برسیم که می تونیم رقابت کنیمو ایشالا دفعه بعد بخش رقابتی ماراتن مسیه شرکت می کنیم (هرچند چیزی که اونجا گفتن قرار شده از این به بعد مسیه کلا آموزشی باشه و صوفی رقابتی پس اگه اینطوری باشه صوفی باید شرکت کنیم). خلاصه که جدا از سختی مسیر و خاک خوردنا و گرما خوردناش سفر و تجربه بسیار خوبی بود مخصوصا دوستیها و آشناییهایی که بدنبال داشت و جای همتون واقعا خالی.

راجع به گزارشم حق دارین. اینم یه نیمچه گزارش اما باور کنین نه عکسه خاصی گرفتم نه چیزی چون دوربین همراهمون نبرده بودیم. البته خانوم دهقانیزاده یخورده فیلمو عکس گرفتن اگه شد میزارم براتون. ولی الان نه. خودتون میدونین چرا. چون واقعا سرمون شلوغه و درگیریمون زیاد.
ایشالا در اولین فرصت حتما. فعلا از عکسهای زیبای دوستان دیگه استفاده ببرین که تو سایتهای مختلف گذاشتن تا بعد ;)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 14/2/1390 - 22:5 - 0 تشکر 314734

خسته نباشیییییییییییییییییی سهاجونم زیارتت قبول وسفرت بخیر
جای تشویق داره افرین به دوست خودم بخاطره این همه فعالیت وتلاش
ایشالله قسمت بشه ساله دیگه باهم بریم!!

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

پنج شنبه 15/2/1390 - 0:18 - 0 تشکر 314772

ممنون خورشید خانوم جون. تو لطف داری. ایشالا. ایشالا سال دیگه با جمع دوستان تبیانی با هم میریم :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 16/2/1390 - 18:50 - 0 تشکر 315471

سلام
صمیمانه به دوست عزیزم سها89 تبریک میگم. چون میدونم برا کسب این رکورد شایسته بوده.
امیدوارم روز بروز بهتر بشه کارش و در رقابتهای بعدی یکی از برترینها بشه.
برا بقیه هم آرزوی سلامتی و کامیابی دارم.
راستی من الان ایرانم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 17/2/1390 - 15:40 - 0 تشکر 315674

سلام مدمن عزیز.
زیارتتون قبول. دعامون کردین؟؟؟
ممنون کربلایی مدمن. شما لطف دارین. رکوردی نبود گمون نکنم تعداد خاصی بوده باشه ولی ممنو از لطفتون. ایشالا این دفعه با انرژی، تمرین و آمادگی بیشتر شرکت کنیم تا جزو برگزیدگان باشیم.
خیلی خوش اومدین :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 18/2/1390 - 10:22 - 0 تشکر 315869

سلام
توی تالارگفتمان سایت یزداسکای در بخش رصد تاپیک "فی احوالات ماراتن" می تونید یک گزارش گوچیک از ماراتن دهم ببینید

يکشنبه 18/2/1390 - 15:7 - 0 تشکر 315975

با نام خدا و سلام
ما تو مدرسه هی داد میزنیم بچه باید حواسش جلویش باشه سر به هوا نباشید و لی اینجا سربه هوایی خیلی خوبه رکورد میزنن باهاش.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

يکشنبه 18/2/1390 - 15:23 - 0 تشکر 315983

هییییی ما دیگه هممون سر به هوا شدیم رفت، دیگه این نصیحت بدردمون نمیخوره تیچمن گرامی. دیگه گوشمون بدهکار نیست. چون سر به هوایی واسمون لذت بخشه و این لذت رو تو سر بزیری و زمین پیدا نمی کنیم هیچوقت :)

بخاطر همینم بر عکسه شما به همه توصیه می کنیم سر به هوا شن، و سربه هوایی رو ترویج می دیم D:  البته اگه بتونیم ;)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 21/7/1390 - 11:48 - 0 تشکر 374071

خیلی دلم میخواست توی این مسابقه شرکت کنم اما چیزایی از وضعیت اونجا شنیدم که متاسف شدم خانمهایی با قیافه های واقعا انچنانی مراعات نکردن حدود و... راستی چرا بعضیامون همه چیز رو قاطی میکنیم مثلا اردوی علمی رو با پارتی ؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی