انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1330)
جمعه 5/1/1390 - 20:27 -0 تشکر 301368
روشهای تقویت اعتماد به نفس در کودکان و نو جوانان

به نام خداوند بخشنده ومهربان 

سلام

عوامل متعددی می تواند در پرورش و تقویت حس اعتماد به نفس در کودکان و نو جوانان به ویژه آنهایی که دچار کمرویی و یا نا توانایی های ذهنی هستند ، با توجه به ویژگی های جسمانی و قابلیت های ذهنی و توانمندی های عمومی آنها دخیل باشد .

 خانوا ده ها و مربیان مدارس باید این اطمینا ن را داشته باشند بچه هایی که با آنها سرو کار دارند در انجام فعالیت های مختلف از اعتماد به نفس کافی بر خوردارمی باشند .

کودکی که احساس کارایی و اعتماد به نفس نداشته باشد نمی تواند در امر تحصیل و کسب مها رت های لازم موفق شود .

 در این جا میخواهیم عوامل پرورش و تقویت حس اعتماد به نفس در کودکان و نو جوانان را با هم بررسی کنیم .

 لطفا با نظرات خود ما را همراهی کنید .   

جمعه 12/1/1390 - 15:46 - 0 تشکر 302993

چند عامل بسیار مهم برای پرورش و تقویت حس اعتماد به نفس در کو دکان و بزر گسالان عقب مانده ذهنی : الف ) سعی کنید همیشه توانمندی های کود کان را مد نظر قرار دهید نه ضعف و نا توا نا یی ها یشان را . ب ) برای آ نها تجارب خو شایندی از فعالیت های مستقل و آزاد فراهم کنید . ( به آنها فر صت بدید تا با فعالیت های مستقل و بازی کردن ، احساس مسئو لیت و مرا قبت از خود را یاد بگیر ند . نباید در همه کار ها و بازی های کودک دخالت کرد ، و اجاز ه بدهیم که ابتکار عمل به دست کودک باشد ، ولی این نکته را فرا موش نکنیم که کود کان از نظارت و تشویق ما بی نیاز نیستند .)

ج ) تجارب موفقیت آمیز کودک را افزایش دهید . ( فعالیت های کودک را طوری تنظیم کنیم که کودک با تلاش خود و به تنهایی به موفقیت برسد .) ادامه دارد....

سه شنبه 16/1/1390 - 12:51 - 0 تشکر 304202

د ) تحمل کودک برای مواجه شدن با نا کامی های احتمالی را افزایش دهید. ( آنچه در این رابطه فوق العاده مهم است چگونگی نگرش ما به شکست و پیروزی است . ما میتوانیم با سر زنش نکردن کودک به خاطر نا کامی و نا توانی اش در انجام کاری ، شرایط ظاهرا نا خو شایند را به بهترین تجربه ها برای او تبدیل کنیم . ) ه ) رفتار مصمم و مطمئن و در عین حال مطلوب کودک را تقویت نمایی . ( نظر محکم و قاطع کودک را در مورد مسائل مختلف باید محترم شمرد . البته به نحوی که باعث آزر دگی دیگران نشود و نیز جر ات اورا در بیان صریح نظر یات و افکارش در شرایط مختلف باید تقویت کرد . ) ز ) مهار تهای اجتماعی کودک و نو جوان کمرو و فاقد اعتماد به نفس لازم را تقویت نماید . ( والدین به خصوص مربیان مدارس باید تلاش کنند تا این کود کان با تعداد قابل تو جهی از همسالان و هم کلاسی های خود رابطه دو ستانه بر قرار کنند ، تا در این صورت انگیزه بیشتری برای تلفن کردن ، صحبت کردن و یا نامه نوشتن پیدا کنند .این مسئله برای سر زند گی و شادابی این کودکان کاملا ضروری است . مربیان و والدین در مواقع ضروری باید ارزش دوست خوب ، ویژ گی ها ی دوست خوب و معیار های دوست یابی را به آنها بکویند . ) ط ) کودک و نو جوان خود را با الگو های رفتاری مطلوب آ شنا کنید . ( یک الگو میتواند تصویر عینی و ذهنی روشنی به او داده و به کوشش و تلاش های او جهت و سرعت داده و بر حس ارزشمندی و اعتماد به نفس او اضافه کند . )

سه شنبه 16/1/1390 - 14:20 - 0 تشکر 304252

با نام خدا و سلام
مطلب جالبی بود اگه خانواده ها نیمه پر ظرفیتها و استعدادهای فرزندشون را ببینن و مدرسه هم؛اعتماد بنفس کودکان روز به روز تقویت میشه .البته کمی دقت در آنچه کودک دارد (استعداد و صفات بالقوه)و کمی صبر و حوصله می طلبد.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی