انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 3951)
پنج شنبه 4/1/1390 - 16:43 -0 تشکر 301167
روز نجوم سال 90

بی جهت صفحات تقویم را زیر و رو نکنید! هرچقدر که بگردید این روز را در میان رویدادهای سال نخواهید یافت. شاید سوال کنید «پس این روز نجوم چه روزیست؟» و یا «اگر این روز در تقویم ثبت نشده است پس چگونه متوجه شویم که در چه زمانی است؟» و ...

 

از آنجا که این روز می خواهد تا حد امکان مردم را بیش از هر زمانی با آسمان آشنا کند و به آن ها فرصت دهد تا تجربیات جذابی از اولین مواجهه خود با دنیای ستاره ها را داشته باشند، یک روز مشخص را به این نام معرفی و ثبت نکرده اند. به ویژه آنکه یکی از جذابترین اجرام نجومی که مردم عادی در اولین برخورد خود مایلند آن را از دریچه تلسکوپ ها ببینند ماه است و هر شبی برای رصد ماه مناسب نیست. به همین دلیل برای تعیین زمان روز جهانی نجوم از قاعده زیر استفاده می شود که در بین نیمه ماه آوریل تا نیمه اول ماه میلادی می، نخستین شنبه (تعطیل پایان هفته) که به تربیع اول ماه نزدیکتر است روز نجوم خواهد بود.

روز جهانی نجوم در سال 1390 در تاریخ شنبه 17 اردیبهشت می‌باشد كه البته به علت تعطیلی پایان هفته در ایران این روز قاعدتاً در 16 اردیبهشت برگزار خواهد شد.

پنج شنبه 4/1/1390 - 16:48 - 0 تشکر 301168

من خودم تا به حال از سال 86 در روز نجوم ها شرکت کردم و هر سال شاهد کارهای خوبی بودم. سال 88 و 89 هم با تبیان برنامه اجرا کردیم.
برای برنامه امسال چند پیشنهاد دارم:
1- بریم یزد و با گروه اسمان کویر برنامه اجرا کنیم
2- بریم پارک ساعی و با گروه فوبوس برنامه اجرا کنیم
3- بریم مرکز علو و ستاره شناسی برنامه اجرا کنیم
4- صبر کنیم ببینیم بقیه کجا میروند ما هم برویم انجا
5- تکی برنامه اجرا کنیم
6- اصلا برنامه اجرا نکنیم

پنج شنبه 4/1/1390 - 17:1 - 0 تشکر 301169

لطفا باز نیایید و بگویید چرا همش در تهران برنامه می گذارید.
چون:
1- به نظر شما ما چندتا شهر داریم در ایران؟ اگر در هر شهری برگزار کنیم بقیه می گویند پس ما چی.
2- ما در تهران با کلی هماهنگی برنامه اجرا می کنیم باز هم در اخر کلی نابسامانی داریم حالا جایی که ما تجربه لازم را نداریم چگونه برنامه اجرا کنیم.
3- من و باقی دوستان، دانشجو یا محصل هستیم. قبول کنید هماهنگ کردن 10-15 نفر برای سفر کاری ان هم در اوج سال تحصیلی کار سختیست
4- خرج سفر این 15-10 نفر و حمل و نقل وسایل را چه کنیم!
5- می توان به جای گله از این موضوع به صورت خودجوش خودتان در شهرتان برنامه ای را تدارک ببینید و با ما به اشتراک بگذارید

پنج شنبه 4/1/1390 - 17:3 - 0 تشکر 301170

لطفا تمام دوستانی که می توانند در این روز ما را با حضور فیزیکی خودشان یاری کنند اطلاع رسانی کنند.

پنج شنبه 4/1/1390 - 17:32 - 0 تشکر 301179

بعد از عید یک جلسه هماهنگی داریم که از تمام کسانی که اعلام امادگی کنند برای حضور دعوت می کنیم.

پنج شنبه 4/1/1390 - 20:50 - 0 تشکر 301202

سلام . اگه یزد شدکه نه ولی برنامه های تو تهرانو هستم مخصوصا اون برنامه فوبوسو.چون احتمالا فوبوس برا اون روز زنگ میزنه اونجوری هم از طرف تبیان میام هم فوبوس!!

   IF I KNEW WHERE HEARTS WOULD CALM DOWN WITH YOUr EMERSIOn

         خدایا توآنی توانی به آنی تپانی جهانی ته استکانی     

   

جمعه 5/1/1390 - 1:22 - 0 تشکر 301246

سلام
تاپیک خوبیه. مرسی مدیر.
من با شماره 1 موافقم. دوست داشتین و بچه های تبیان هم آمادگی داشتن بیاید قدمتون روی چشم. اتفاقا امشب آقای پور جهان رو تو کاروانسرای زین الدین در یزد دیدم به همراه برادرشون. خیلی از دیدار ناگهانی و تصادفیشون متعجب و از آشناییشون خوشحال شدم. راجع به این برنامه هم صحبت کردیم البته به دلیل اینکه آسمان کویر عزیز دبیر محترم انجمن آسمان کویر یزد همراه گروه دیگه ای به تور رصدی گردشگری دیگه ای رفته بودن نشد مفصل و قطعی صحبت کرد (ایشالا ایشون و آقای اربابی فر و پورجهان در صورت امکانپذیر بودن این برنامه ردیفش می کنن) اما امیدواریم که تو یزد بچه ها و دوستان خوب تبیانی رو ببینیم. مخصوصا که امسال عوض روز جهانی نجوم ماه جهانی نجوم اعلام شده (البته خبر ندارم قبلا هم این ماه جهانی نجوم وجود داشته یا نه ) و به نظرم میشه بیشتر برنامه ریزی کرد و برنامه داشت واسه نجوم اونم تو هر یک از زمینه هایی که به صورت جهانی اعلام شده واسه این ماه، یا چندتاشو انتخاب کرد و روش مفصل کار کرد. پس به نظرم حتی اگه مسافرت هم بزارین به یزد واسه بچه های تهران هم باز میتونین تو هفته بعدش برنامه عمومی بزارین. یا بالعکس، خلاصه گمونم کارهای خوب مفصلی بشه انجام داد البته با همراهی و همکاری مسئولین مخصوصا موسسه فرهنگی تبیان و مسئولین دیگه. ایشالا که جور میشه این برنامه و به نحو احسن اجرا میشه. :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 5/1/1390 - 14:3 - 0 تشکر 301315

توجه ... توجه

تا جایی که به یاد دارم هر سال برنامه ها در یک وبلاگ یا سایت انجمن نجوم معرفی می شد. این موضوع باعث می شد تا صرفا افراد نجومی از مکان برگزاری برنامه ها در شهرهای مختلف اطلاع پیدا کنند و سایر مردم به دلیل سر نزدن به این گونه سایت ها به طور طبیعی از اطلاع رسانی محروم می گشتند. با توجه به این که هدف اصلی از برگزاری این روز آوردن نجوم بر سر سفره های مردم است ( مثل نفت که سر سفره ها آمد!) باید برخلاف گذشته اطلاع رسانی در سایت های همگانی، نشریات کثیر الانتشار،مکان های عمومی و ... باشد نه فقط در مکان های تخصصی نجوم.
از همین رو بخش دانش و زندگی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان در نطر دارد طی ویژه نامه ای به معرفی گروه های نجومی و برنامه های آن ها در روز نجوم بپردازد. ( چند روز قبل از تاریخ روز نجوم)
با توجه به رنکینگ 14 این سایت در بین سایت های ایرانی و بازدید بالای روزانه آن به نظر می رسد مکان مناسبی جهت اطلاع رسانی فعالیت های گروه های نجومی در روز نجوم به مردم عادی ( و نه متخصص ) باشد.
علاقه مندان جهت معرفی گروه و برنامه های خود می توانند از طریق همین تاپیک با موسسه در ارتباط باشند.

شنبه 6/1/1390 - 19:22 - 0 تشکر 301504

من هم آمادگیشو دارم...

انجمن برق و روباتیکانجمن برق و روباتیک
منتظر حضور گرم شما در انجمن برق و روباتیک هستیم
يکشنبه 7/1/1390 - 7:45 - 0 تشکر 301560

سلام
امیدوارم تبیانیها رو امسال بتونیم یزد در کنار کویریای آسمونی ببینیم.
بنده هم به عنوان یه عضو انجمن آسمان کویر ازتون دعوت می کنم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی