ورزش و تندرستی (بازدید: 1111)
چهارشنبه 25/12/1389 - 12:55 -0 تشکر 299383
مصاحبه با عادل فردوسی پور به مناسبت سال نود13

 

عادل فردوسی پور سكوت را شكست:میزان دستمزد ما خیلی خنده دار است /مزدك یك رقیب حرفه ای و بسیار جدی است«ممنون دارش» هستم! / كاملا از عملكردم راضی نیستم.

 

عادل فردوسی پور پس از نزدیك به دو دهه كار حرفه ای در تلویزیون حالا به جایی رسیده است كه شاید رویای هر مجری یا گزارشگری باشد. او به اتفاق برنامه نود همچنان بزرگترین اتفاق دستگاه عریض و طویل صدا و سیما به حساب می آیند و از این بابت او ستاره ای بی رقیب در عرصه فرهنگی است.او در یكی از معدود گفت و گوهای رسانه ای این چند سال با نشریه سروش نوروزی مصاحبه كرده و در زمینه كار خودش جملاتی را به زبان آورده است.

 


 

پیش از اینكه در مورد برترین های صدا و سیما حرف بزنیم، بگویید چرا مدت زیادی است كه از گفت و گو و مصاحبه و حضور در رسانه ها گریزان هستید؟


 

من در این سال ها بنا به دلایل متعددی خیلی دوست ندارم با رسانه ای مصاحبه كنم و سعی ام بر این است تا حد امكان دیدگاه ها و نظراتم را در خلال برنامه «نود» در اختیار طرفدارانم قرار دهم. همانطوری هم كه شما مستحضر هستید من حتی با رسانه های مكتوب سازمان یعنی هفته نامه «سروش» و روزنامه «جام جم » هم مدت هاست مصاحبه نكرده ام، اصلا بحث این نیست كه ممكن است مصاحبه ای بكنم و تنظیم آن مصاحبه دچار اشكال باشد. نه، گفت و گو نكرده ام برای اینكه صلاح نمی دانم كه حرف هایم این طرف و آن طرف پخش بشود. فكر می كنم اگر صحبت هایم را كنترل و مدیریت كنم به نفع خودم خواهد بود.

 

بارها راجع به برنامه «نود» و حواشی آن صحبت ها، نقدها و یادداشت هایی نوشته شده و فكر می كنم با گذشت سال ها از برنامه «نود»، دیگر خیلی برای مخاطب و خواننده شما هم جذابیت نداشته باشد كه بخواهید در مورد مسائل برنامه «نود» گفت و گویی چالشی انجام دهید در ضمن در گذشته بارها این اتفاق افتاده كه من دیدگاهم را به رسانه ای گفته ام اما یا همان خبرنگار و یا سایرین هزاران برداشت سوء از حرف هایم كرده اند كه در واقع هیچ سنخیتی با اصل دیدگاهم نداشته است. از این رو فكر می كنم در بسیاری از مواقع پرهیز از مسائل حاشیه ای هم بهتر است، هم باعث سلب آرامشم نمی شود.

 

در نظرسنجی برترین های صدا و سیما در سال 89 كه هفته نامه «سروش» انجام داده، شما به عنوان برترین گزارشگر ورزشی سیما از سوی هنرمندان و منتقد ان انتخاب شده اید ، علاوه بر آن در همین نظرسنجی عنوان ستاره سال 89 را هم از آن خود كرده اید. برای عادل فردوسی كه تاكنون كم مود تمجید و ستایش قرارنگرفته این برگزید شدن هنوز می تواند جذاب باشد؟ واقعا حس شما چیست؟

 

 

 

انتخاب من به عنوان بهترین گزارشگر ورزشی سیما در سال 89 از سوی هنرمندان و منتقدان باعث مباهات و خوشحالی بسیار زیاد است. وقتی مردم لطف می كنند و من را به عنوان گزارشگر خوب خود مورد لطف قرار می دهند ارزشمند است، حالا گذشته از لطف مردم، برخی افراد هنرمند، منتقد و در واقع نخبگان به من این رای را می دهند، خب بسیار ارزشمندتر است و این انتخاب واقعا باعث دلگرمی و تشویق بسیاری برایم می شود.

 

 

با وجود این شهرتی كه دارید بازهم؟

 

ببینید این یك حس طبیعی است، من وقتی كه می بینم از سوی برخی افراد خاص جامعه عنوان برتر را گرفته ام از این به بعد با انگیزه و اشتیاق بیشتری به كارم ادامه می دهم، نه تنها از كارم خسته نمی شوم بلكه با افتخار و خوشحالی مضاعف آن را پی می گیرم.

 

چرا كه به قول شما، ما كه سال هاست به شهرت رسیده ایم دیگر برایمان خیلی چیزها شاید تازگی نداشته باشد اما انتخاب ها و قرار گرفتن در فهرست بهترین ها از سوی افراد جامعه، هنرمندان، روزنامه نگاران و – من را سرافراز و خرسند می كند چرا كه شغل ما درآمد چندان زیادی ندارد و همین تشویق ها و انتخاب هاست كه ما را به كارمان علاقمندتر و انگیزه ما را بیشتر می كند.

 

 

اما بسیاری از مخاطبان بر این باور هستند كه شما چون تهیه كننده و مجری برنامه «نود» هستید، به طور حتم حقوق و مزایای بالایی دریافت می كنید.

 

 

نه اصلا، ما واقعا به اندازه كار و زحمتی كه داریم حقوق و مزایا دریافت نمی كنیم و دستمزد ما خیلی خنده دار است؛ نه تنها من سایر همكارانم هم همین طور. به همین خاطر عرض كردم كه این اظهار لطف ها می تواند باعث دلگرمی و انگیزه ما در ادامه كارمان و ارتقای سطح كیفی برنامه «نود» و گزارشگری ام شود.

 

 

 

 

خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 25/12/1389 - 13:0 - 0 تشکر 299385

ما در همین وی‍‌‍ژه نامه نوروزی با دوست و همكار چند ساله شما، مزدك میرزایی هم گفت و گو كردیم. از او پرسیدیم چرا همواره در نظرسنجی ها و به خصوص همین نظرسنجی «سروش» بعد از عادل فردوسی پور در مقام دوم قرار می گیرد، البته او در پاسخ به سوال ما جوابی داشت ، جواب شما چیست؟

خب در ابتدا حرف شما را تایید كنم كه من و مزدك سال هاست كه با هم دوست صمیمی و نزدیك هستیم. در عین حال ما هر دو گزارشگریم، بنابراین به نوعی رقیب كاری یكدیگر هم هستیم. البته بایستی بگویم كه مزدك میرازیی گزارشگری بسیار كاربلد و حرفه ای است كه من هم كارش را دوست دارم و هم نوع گزارشش را تایید می كنم.

 البته معتقدم این رقابت دوستانه و سالم هم به من و هم به مزدك كمك می كند كه ما همواره به فكر ارتقا و رشد در كارمان باشیم؛ چه بسا اگر من و یا مزدك احساس كنیم كه از یكدیگر فاصله زیادی داریم مطمئن باشید به سرعت عقبگرد می كنیم و در مورد عملكردمان تجدید نظر خواهیم كرد. من در این سال ها مزدك را به عنوان یك دوست و در كنارم داشته ام هم او را یك رقیب حرفه ای و بسیار جدی در كنارم حس كرده ام و اگر شما و سایر همكارانتان معتقدید كه عادل فردوسی پور برترین گزارشگر سال 89 سیماست، بدون شك این رقابت سالم بین من و مزدك بی تاثیر نبوده است.

با وجود اینكه این دوست شما همیشه از شما و برنامه تان تعریف می كند فكر نمی كنید اگر در سال های آغازین برنامه «نود» از مردك میرزایی و صدایش سه دقیقه بهره می بردید، حالا شاید برایش افت داشته باشد كه در یك برنامه سه ساعته سه دقیقه از خودش هم نه. از صدایش استفاده شود؟ به هر حال او هم حالا یك گزارشگر بزرگ است.

والله من همیشه به خود مزدك هم گفته ام و الان به شما هم می گویم كه در بزرگ بودن مزدك میرزایی هم به لحاظ شخصیتی و هم كاری شكی نیست، اما او همواره به من لطف داشته و بدون تعارف عرض می كنم كه حضور مزدك در برنامه «نود» و صرف كردن وقتش برای گزارش ها در برنامه واقعا باعث افتخار من است؛ ضمن اینكه او همكاری اش را در این سال ها بدون كوچك ترین چشم داشتی حفظ كرده و كمك های شایانی به من كرده است و به قول امیرقلعه نوعی، سرمربی تیم سپاهان اصفهان «ممنون دارش» هستم! همیشه از او تشكر كرده و می كنم و تلاش می كنم تا قدر این دوست و همكار گرامی را بدانم.

این دوستی در كار گزارشگری چقدر پرسود بوده ؟ مثل دو رفیق اشكالات و بهتر است بگویم گاف های یكدیگر را به هم گوشزد می كنید؟

بله ما حتما با هم صحبت می كنیم، حتی اگر همدیگر را نبینیم از طریق پیام كوتاه در مورد اشتباه و یا گافی كه داده ایم به هم تذكر می دهیم. به هر حال ممكن است گاهی اوقات من اشتباه كنم و گاهی اوقات هم او، اما تذكرهایمان به همدیگر هیچ كد اممان را ناراحت یا دلخور نمی كند؛ چون هر دوی ما همدیگر را به خوبی می شناسیم و می دانیم كه نقد مغرضانه نیست. و خیلی هم به كارمان كمك می كند.

در پایان سال 89هستیم و برنامه «نود» وارد سال دوازدهم می شود. امسال اگر بخواهید از یك بخش از برنامه تعریف كنید و بگویید این بخش را بیش از بقیه بخش ها دوست دارم كدام بخش را نام می برید؟

خیلی نمی توانم بگویم كه این بخش یا آن بخش. چون این برنامه از خودم تهیه می كنم همه بخش هایش را بنا به دلایلی دوست دارم. اما اگر بخواهیم یك بخش را به طور خاص دوست داشته باشم بخش «نود درجه» است كه خب فكر می كنم علاوه بر من مخاطبان بسیاری هم دارد.

گویا متن های بخش «نود درجه» را خودتان می نویسید.

بله، خودم و دو، سه نفر دیگر از عوامل گروه برای نوشتن این بخش با هم چند ساعتی همفكری می كنیم و بعد آن را می نویسیم.

عادل فردوسی پور طی سال هایی كه در تلویزیون كار كرده، حالا از اجرا و كارشناسی گرفته تا گزارشگری آیا از عملكردش راضی هست؟ آیا می تواند با قاطعیت از خودش دفاع كند؟

من خودم كاملا از عملكردم راضی نیستم در عین حال خیلی هم ناراضی نیستم.

شما با این همه طرفدار و مخاطب كاملا راضی نیستید، پس بقیه چه بگویند؟

چون همیشه جا برای بهتر شدن و پیشرفت كردن هست و معتقدم هر گاه فردی فكر كند كه در جایگاه بهترین فرد در هر رشته و صنفی قرار گرفته آن نقطه، نقطه نابودی اش خواهد بود. من هم الان فقط می توانم هشتاد درصد از كارم دفاع كنم و امیدوارم بتوانم با تلاش بیشتر این درصد را بالاتر ببرم.

خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 25/12/1389 - 13:19 - 0 تشکر 299394


دوستان عزیز مطلب جالبی هم در شماره نوروزی همشهری جوان درباره پشت صحنه برنامه نود کار شده که فکر کنم جالب باشه.
قیمت مجله هم 500 تومنه

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی