دانش و فن آوری (بازدید: 971)
دوشنبه 23/12/1389 - 18:10 -0 تشکر 298562
بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه فناوری‌های راهبردی


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز از نمایشگاه فناوری‌های راهبردی بازدید كردند و از نزدیك با برخی دستاورهای برجسته‌ی علمی و فناوری محققان و دانشمندان كشور آشنا شدند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به نمایشگاه فناوری‌های راهبردی، در محل یادمان شهیدان علی‌محمدی و شهریاری حضور یافتند و با قرائت فاتحه، یاد و خاطره‌ی این شهیدان عرصه‌ی علم و دانش را گرامی داشتند.

در نمایشگاه فناوری‌های راهبردی، اختراعات، تولیدات و دستاوردهای علمی و فناوری محققان و دانشمندان كشور در بخش‌های «فناوری هوافضا»، «فناوری میكروالكترونیك»، «فناوری انرژی‌های نو»، «فناوری نانو»، «فناوری‌های بین‌رشته‌ای»، «فناوری سلول‌های بنیادی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «زیست‌فناوری و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی» به نمایش گذاشته شده بود.
این بازدید تا عصر امروز ادامه داشت و اخبار تكمیلی آن متعاقبا ارسال خواهد شد.

 

منبع: farsi.khamenei.ir

 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 23/12/1389 - 21:56 - 0 تشکر 298622

خلاصه‌ای از نمایشگاه فناوری‎های راهبردی
در نمایشگاه فناوریهای راهبردی، اختراعات، تولیدات و دستاوردهای علمی و فناوری محققان و دانشمندان کشور، در بخشهای هوا ـ فضا، میکرو الکترونیک، انرژیهای نو، نانو تکنولوژی، فناوریهای بین رشته ای، سلول های بنیادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، و گیاهان دارویی و طب ایرانی به نمایش گذاشته شده بود.

طرح ملّی "طراحی و ساخت راکتور نیروگاه آزمایشی گداخت هسته ای به روش محصور سازی مغناطیسی" از جمله دستاوردهای علمی در بخش فناوری انرژیهای نو بود. گداخت هسته ای یکی از پیشرفته ترین روشهای تولید برق است که تا چند سال دیگر جایگزین روش کنونی شکافت هسته ای خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران اکنون در مرحله مطالعاتی این طرح قرار دارد و در آینده وارد مرحله ساخت نیروگاه گداخت هسته ای خواهد شد.

اَبررایانه ملّی امیرکبیر از جمله طرح های کلان ملّی است که در این نمایشگاه عرضه شده بود. طراحی، ساخت و بهره برداری از این اَبررایانه کاملاً در داخل و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است. تکنولوژی ساخت این ابررایانه فقط در اختیار ده کشور است. این اَبررایانه قدرت پردازش انجام 89 هزار میلیارد عملیات محاسبه شناور را در ثانیه دارد.

ماهواره صنعتی امیرکبیر نیز از جمله توانمندیهای محققان و دانشمندان دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که در این نمایشگاه معرفی شد.

ساخت و تولید دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی به منظور تولید اشعه ایکس برای درمان تومورهای سرطانی، دستگاه تولید رادیو ایزوتوپ، ابزار مکان یابی مغناطیسی برای هدایت حفاری در چاه ها، بشقاب پرنده بدون سرنشین زُحل ویژه فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی با قابلیت ارسال و ضبط همزمان، سیستم هوشمند شناسایی و استخراج اطلاعات راداری در فرکانس 2 تا 40 گیگا هرتز، سیستم شناسایی سامانه‌های راداری، و طراحی و ساخت رادار هواشناسی بومی، از دیگر موفقیت های علمی و فناوری ارائه شده در نمایشگاه فناوریهای راهبردی بود.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 23/12/1389 - 21:58 - 0 تشکر 298624


ادامه:
همچنین ماهواره های نوید و ظفر که کاملاً بومی و داخلی هستند در نمایشگاه فناوریهای راهبردی ارائه شدند. این دو ماهواره آماده پرتاب هستند.

طرح ساخت کپسول زیستی برای ارسال موجود زنده به ویژه انسان به فضا در بخش فناوری هوا ـ فضا نیز ارائه شده بود. قرار است در آینده نزدیک با استفاده از این کپسول زیستی یک موجود زنده، به ارتفاعِ 120 کیلومتری فضا فرستاده و به صورت سالم بازیابی شود.

ساخت دستگاه شبیه ساز کم وزنی و شرایط لازم برای تحقیقات در سفرهای فضایی که تمام تغییرات بیولوژیکی موجود زنده را در فضا نشان می دهد، از جمله دستاوردهای دانشمندان ایرانی بود.

یکی از موارد ارائه شده در نمایشگاه فناوریهای راهبردی، هواپیمای اِسپرت پرنده آزاد بود که توانایی پوشش سه کلاس خلبانی را دارد. این هواپیمای دو نفره تمام کامپوزیت است که همه مراحل طراحی و ساخت آن در داخل انجام شده است. یک نمونه از هواپیمای چند منظوره میکروجِت هم در نمایشگاه ارائه شده بود.

بخش دیگر نمایشگاه فناوریهای راهبردی، مربوط به دستاوردهای علمی موسسه رویان بویژه در حوزه بانک سلولهای بنیادی و شبیه سازی بود. در این بخش محققان توضیحات جامعی در خصوص آزمایشهای مختلف برای شبیه سازی و مراحل گوناگون انجام گرفته برای رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند. دستاوردهای بخش نانو از دیگر قسمتهای نمایشگاه فناوریهای راهبردی بود که در این بخش نمونه هایی از تولید نانو داروهای ضد سرطان تولید آزمایشی نانو داروها برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و تولید الیاف شیشه برای صنایع کامپوزیت ارائه شده بود.

در بخشهای مربوط به دستاوردهای پزشکی، دستگاه ماموگرافی دیجیتال برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه، دستگاه لیزر اورولوژی برای درمان سنگ های کلیه و بْرش‌های بافت نرم، سامانه هوشمند کمک تشخیص بیماریهای مادر زادی قلبی دستگاه تعیین میزان قند بدن انسان بدون استفاده از خون، و دستگاه تصویربرداری پزشکی (ام. آر. آی) ارائه شده بود.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 23/12/1389 - 22:0 - 0 تشکر 298626

ادامه:

طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری پزشکی مطابق با استانداردهای جهانی برای اولین بار بدست متخصصان داخلی انجام شده است.

طرح تولید بیوایمپلنت ها از دیگر بخشهای نمایشگاه فناوریهای راهبردی بود که در آن آخرین نمونه های بیوایمپلنت ها به نمایش در آمده بود.

در بخش انرژی های نو، دستاوردهای علمی و فناوری همچون بْردیابی نوری در زیر آب، موتور بدون ذغال از جدیدترین نسل موتورهای الکتریکی جهان، دیش خورشیدی برای راه اندازی توربین بخار و استفاده در سیستم های گرمایشی، طراحی و ساخت اولین اتوبوس کاملاً هیبریدی و ساخت موتور و گیربکس نیروگاههای بادی معرفی شده بودند.

بخش دیگری از این نمایشگاه به گیاهان دارویی و طب ایرانی اختصاص داشت. در این بخش آخرین دستاوردهای محققان و دانشمندان کشورمان ارائه شده بود.

در بخش فناوریهای بین رشته ای، پروژه ساخت آنتن ارسال و دریافت ماهواره ای باند 18 گیگا هرتز، طراحی و ساخت ایستگاههای ماهواره ای سیار یا اِس. اِن. جی، و تولید تراشه گیرنده تصاویر دیجیتال از جمله دستاوردهایی بود که ارائه شدند.

تسویه کننده فراورده های نفتی با میکرو فیلتر، دستاوردهای علمی و صنعتی در بخش استخراج و تولید نفت، و سامانه کاهنده مصرف انرژی برای موتورهای الکتریکی، از دیگر بخشهایی بود که در نمایشگاه فناوریهای راهبردی ارائه شده بودند.

در نمایشگاه فناوریهای راهبردی بخشی هم به نقشه جامع علمی کشور و مراحل تدوین آن و هدف های پیش بینی شده و تعیین اولویت ها در نقشه جامع علمی کشور اختصاص داده شده بود.

در این بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، وزیر دفاع و پشتیبانی، روسای دانشگاهها و پارک های علم و فناوری حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

سه شنبه 24/12/1389 - 2:12 - 0 تشکر 298676

گزارش تصویری
برای دیدن تصاویر بیشتر به لینك منبع بروید.
http://www.leader.ir/media/album/news/20116_863.jpg
http://www.leader.ir/media/album/news/20083_225.jpg
http://www.leader.ir/media/album/news/20136_823.jpg
http://www.leader.ir/media/album/news/20095_424.jpg
منبع: leader.ir

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 24/12/1389 - 2:14 - 0 تشکر 298677

درباره نمایشگاه فناوری‌های راهبردی

رهبر انقلاب صبح امروز با حضور در نمایشگاه «همت مضاعف، كار مضاعف» از دستاوردهای فناوری‌های راهبردی كشور بازدید كردند. در این دیدار كه تا بعد از ظهر امروز به طول انجامید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در غرفه‌های مختلف، از نزدیك شاهد اختراعات و پیشرفت‌های علمی كشور بودند. متن زیر یادداشتی است درباره این نمایشگاه.

رهبر معظم انقلاب در هر فرصت، چه در دیدارها و ملاقات‌های عمومی و خصوصی و چه در بازدید اختصاصی، همواره بر موضوع پیشرفت‌های علمی و فناوری كشور، توجه به دانش نوین، همگامی با تغییرات و تحولات علمی جهان و دستیابی بر جایگاه رفیع علمی در منطقه تأكید داشته‌اند. رهنمود‌ها و حمایت‌های معنوی ایشان از علم و عالمان كشور و آگاهی از جزئیات دو سند بالادستی یعنی: چشم‌انداز ملی جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 و نقشه جامع علمی كشور انگیز‌ه‌های لازم را برای پیشرفت و توسعه علمی كشور فراهم آورده است. ضروری است به این حقیقت نیز اشاره شود كه تحولات علمی و فناوری كشور و تغییرات آن به‌طور مستمر توسط ایشان رصد شده و بر آن اشراف و وقوف كامل دارند و این مهم از بیانات و راهنمایی‌های ایشان مشهود است.

برباپی نمایش همت مضاعف، كار مضاعف فرصتی را فراهم آورده تا ایشان بخشی از توانمند‌ی‌های فناوری در عرصه‌های مختلف علمی كشور را از نزدیك مشاهده نمایند و متقابلاً فرصت مغتنمی بود برای فناوران تا از نزدیك توضیحات لازم را به معظم‌له ارائه نمایند. به‌منظور برنامه‌ریزی و سازماندهی نمایشگاه در 7/12/1389 از كلیه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های ذی‌ربط و نمایندگان محترم دفتر مقام معظم رهبری دعوت به عمل آمد تا طی نشستی در محل سالن جلسات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حضور یابند تا در زمینه ساز و كار اجرایی به تبادل نظر و رایزنی بپردازند.

براساس برنامه زمان‌بندی شده‌ای كه مورد توافق قرار گرفت، تا تاریخ 1389/12/9 اطلاعات مربوط حدود 620 طرح فناورانه به صورت الكترونیكی به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال شد كه این همكاری شایسته و حضور چشمگیر مخاطبان در این مدت كوتاه خود برهانی است قاطع بر توانمندی فضای علمی و اجرایی كشور. ارزیابی این طرح‌ها طی دو نشست متوالی، متمركز و همزمان صورت گرفت و طی آن تعداد 140 طرح انتخاب و در تاریخ 1389/12/11 در اختیار مسئولان محترم دفتر مقام معظم رهبری قرار گرفت تا از مجموعه‌ طرح‌های منتخب آگاهی نسبی به دست آورند و در نهایت این نمایشگاه اختصاصی در اسفندماه سال 1389/12/23 برپا شد.
بدون شك بازدید رهبر معظم انقلاب از این نمایشگاه نقطه عطفی در عرصه علمی و فناوری كشور خواهد بود و به یقین باید در انتظار ثمرات و بركات این بازدید بود.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی