• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 501)
چهارشنبه 18/12/1389 - 20:27 -0 تشکر 296252
حضرت عبدالعظیم(ع) از نگاه رهبری

همزمان با سالروز میلاد حضرت عبدالعظیم(ع) سایت دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب اسلامی، در یادداشتی به بازخوانی خاطرات مربوط به زیارت حضرت آیت الله خامنه‌ای در آبان ۱۳۷۳ از این حرم مطهر پرداخت.
 این یادداشت به شرح زیر است:
إذن دخول بر لبش بود، وقتی از ایوان اصلی وارد حرم حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام شد و زیارت‌نامه در دستانش ورق می‌خورد وقتی روبروی ضریح مطهر، تنها نگاه، نامه‌رسان دل شده بود و دوربین‌ها در سكوت، ثبت‌كننده خاطره یك روز به یادماندنی برای همه مردم شهرری شدند؛ كسانی كه خود را اهالی شاه عبدالعظیم می‌دانند.
صبح ششمین روز از آبان ۱۳۷۳ بازار و كوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به حرم، از همه روزهای دیگر متفاوت بود. انبوه زائران حرم سیدالكریم(ع)، در این روز اما به زیارت یكی از زائران حضرت عبدالعظیم(ع) آمده بودند.
خاطره دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با مردم شهرستان ری در صحن اصلی آستان مقدس، هنوز هم در ذهن جوانان و نوجوانان شانزده سال پیش، پُر از خاطرات به یادماندنی است. همه آن روز را به یاد دارند، وقتی كه رهبر معظم انقلاب با اظهار ارادت به مقام والای حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، جناب حمزة إبن‌موسی و جناب طاهر علیهم‌السلام گفتند: «ما در زیر سایه این بزرگوار و در جوار این بقعه مقدس قرار داریم و تهران با همه عظمتش منور به نور این بقعه مباركه است.»
زیارت او زیارت حسین(ع) است
رهبر انقلاب در آن دیدار با تمجید از مقام برجسته علمی و معنوی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، از ایشان به عنوان یك محدث عظیم‌الشأن و یك مؤلف بزرگ نامبردند و بیان كردند: «تا جایی كه برای ما محرز شده است، حضرت عبدالعظیم اولین كسی است كه خُطب امیرالمؤمنان(ع) را در یك كتاب جمع‌آوری كرده است و تقریباً در ۱۵۰ سال قبل از گردآوری نهج‌البلاغه بوسیله سید رضی، نهج‌البلاغه‌ای متشكل از خطب امیرالمؤمنین را تألیف كرده است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بر مقام والای معنوی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) تأكید كرده و گفتند: «درباره مقام معنوی ایشان هم روایت است كه كسی از اهالی ری خدمت امام هادی(ع) رسید و عرض كرد كه من به زیارت حضرت حسین ابن‌علی(ع) به كربلا رفته بودم و حضرت به ایشان فرمودند كه اگر عبدالعظیم(ع) را در ری زیارت كنی، مثل این است كه حضرت ابی‌عبدالله الحسین(ع) را در كربلا زیارت كرده باشی.»

اما رهبر انقلاب در توضیح این روایت به یك نكته خاصی اشاره كردند و آن انگیزه حضرت امام هادی(ع) از بیان این روایت بود كه ایشان می‌خواستند كه این مشعل نورانی در این نقطه از ایران بدرخشد و همچنین می‌خواستند كه آحاد ملت مسلمان از نور این مشعل انوار اهل بیت(ع) بهره‌مند شوند.

رهبر انقلاب در این دیدار در ذكرِ یك روایت دیگر نیز گفتند: «یك روایت دیگر از حضرت هادی علیه‌السلام است كه هم جنبه علمی حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام را نشان می‌دهد و هم جنبه معنوی ایشان را و آن این است كه كسی خدمت امام هادی علیه‌السلام می رسد و حضرت از او می پرسد: «تو از كجا هستی؟» و او پاسخ می‌دهد «اهل ری هستم» و حضرت به او می‌فرمایند: «تو هر مشكلی در امر دین داشتی می‌توانی به عبدالعظیم مراجعه كنی یعنی ایشان را به عنوان یك مرجع دینی معرفی می‌كنند و سپس می‌فرمایند: «سلام من را به ایشان برسان» كه این هم گویای مقام و منزلت معنوی ایشان است.
دانش، تقوا و مبارزه، پایه‌های اساسی نظام اسلامی
ایشان همچنین خطاب به جوان‌ترها گفتند: «جوان‌ها توجه كنند. میراث ارزشمندی كه در طول سال‌ها دست به دست از نسل‌های گذشته به نسل امروز رسیده است، حامل یك نكته مهم است و آن این‌كه در تفكر و تمدن اسلامی، سه نكته دانش، تقوا و مبارزه سه نكته مهم‌اند كه همیشه با هم همراهند و پایه‌های اساسی نظام اسلامی هم همین سه نكته مهم است.

آقا فرمودند: «نكته سوم هم درباره حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام وجود دارد این‌كه ایشان به عنوان یك «جهاد فی سبیل‌الله» زندگی را می‌گذرانیده است، زیرا اگر ایشان مبارز نبود حكومت فاسد عباسی در آن زمان او را تعقیب نمی‌كرد و اگر پرچم عدالت‌خواهی در دست ایشان نبود، بلاشك این مرد عالم، از موطن خود كه مدینه و حجاز است به ری هجرت نمی‌كرد و خصوصاً به زندگی دشوار دچار نمی‌شد.»

 
یالثارات

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 18/12/1389 - 20:43 - 0 تشکر 296264

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام از امام رضا علیه السّلام روایت کرده که آن جناب فرمود:
سلام مرا به دوستانم برسان
و به آنها بگو در دلهای خود از برای شیطان راهی باز نکنند
و آنها را امر کن به راستگوئی در گفتار
و ادائ امانت
و این عمل آنها موجب نزدیکی به من می شود.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 23/12/1389 - 9:53 - 0 تشکر 298416

سلام

من اهل شهرری هستم ودر جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم نائب الزیاره شمایم.

حضرت عبدالعظیم خیلی بزرگواره وتا بحال حاجتهای زیادی از زائرانش رو روا كرده.

                          این نیز بگذرد.....
دوشنبه 23/12/1389 - 11:5 - 0 تشکر 298436

برزخ گفته است :
[quote=برزخ;29918;298416]

سلام

من اهل شهرری هستم ودر جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم نائب الزیاره شمایم.

حضرت عبدالعظیم خیلی بزرگواره وتا بحال حاجتهای زیادی از زائرانش رو روا كرده.


به نام خدا

سلام

خوش بسعادتتون

رفتید حرم ماروهم خیلی دعا کنید

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

سه شنبه 24/12/1389 - 9:0 - 0 تشکر 298701

برزخ گفته است :
[quote=برزخ;29918;298416]

سلام

من اهل شهرری هستم ودر جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم نائب الزیاره شمایم.

حضرت عبدالعظیم خیلی بزرگواره وتا بحال حاجتهای زیادی از زائرانش رو روا كرده.


سلام

من هم ازتون التماس دعا دارم

درپناه حق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی