انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 374)
پنج شنبه 12/12/1389 - 15:9 -0 تشکر 293832
چطور مواظب باشیم در آخرت به ما نخندند ؟

«إِنَّ الَّذینَ أَجْرَمُوا کانُوا مِنَ الَّذینَ آمَنُوا یَضْحَکُونَ ؛ بدرستی آنهایی که مجرم هستند (آدمهای مجرم ، تبهکار، خلافکار) یک برنامه ای دارند . به کسانی که ایمان دارند می خندند ."1 در یک خانواده کسی که بلند می شود نماز اول وقت بخواند ، به او می خندد ، در یک مجلس عروسی کسی که می خواهد نماز بخواند به او پوزخند می زنند .

مجرمان به چه کسانی می خندند؟


مجرمان و کافران به مؤمنانی که غالبا از افرادى بودند که موقعیت اجتماعى و ثروت قابل توجهى در اختیار نداشتند ، با چشم حقارت مى نگریستند ، و ایمانشان را بى ارزش شمرده ، و آئینشان را به باد مسخره مى گرفتند .


قرآن می فرماید : این ها را باید تحمل کنید . اگر می خواهید دیندار باشید ، نباید با این حرف ها ناراحت شوید .


«وَ إِذا مَرُّوا بِهِمْ یَتَغامَزُونَ» 2 ، شیوه ی دیگر مواجهه ی بد خواهان با مؤمنان این است که زمانی که مجرمین می خواهند از کنار مؤمنین عبور کنند به ایشان غمزه می آیند . چشمک می زنند ، ابرو بالا و پایین می اندازند ، آنها را دست می اندازند ، گاهی با ایماء واشاره آنان را مسخره می کنند .


مجرمین می خواهند روحیه شما را تضعیف کنند . نشکنید ! «وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ »3 عزت یعنی نشکن بودن ، نفوذ ناپذیر بودن . کسی که مؤمن نیست ، زود می شکند ، تاببیند در یک گروهی چند نفر نگاهش می کنند ، مسخره اش می کنند ، سریع رنگ عوض می کند .


«وَ إِذَا انْقَلَبُوا إِلى‏ أَهْلِهِمُ انْقَلَبُوا فَکِهینَ » 4 وقتی مجرمین پیش اهل و باند خودشان بر می گردند و پشت سر مؤمنین فکاهی می گویند . می گویند : دیدی ! تو عروسی یک فلانی بلند شد و نماز خواند ! دیدی فلانی چقدر مثبت شده و ...


«وَ إِذا رَأَوْهُمْ قالُوا إِنَّ هؤُلاءِ لَضالُّونَ »5 زمانی که مجرمین ، مؤمنین را از دور می بینند با انگشت نشانشان می دهند که گمراهان را ببینید ! ( درواقع آنان خود گمراه هستند، واین نسبت را به دیگران می دهند !!)


پس مجرمین به مؤمنین چهار جور متلک می گویند : 1- به آنان می خندند . 2- نسبت گمراهی به آنها می دهند. 3- غمزه می آیند. 4- فکاهی می گویند .


در دنیا خنده ی مجرمین ، در آخرت خنده ی مؤمنین


در دنیا «أَجْرَمُوا» ها به «آمَنُوا» ‌ها می خندند ، در قیامت مساله بر عکس مى شود ، چنان که مى فرماید : «فَالْیَوْمَ الَّذینَ آمَنُوا مِنَ الْکُفَّارِ یَضْحَکُونَ ؛ روز قیامت مؤمنین به کفار خواهند خندید. » 5 مقابل به مثل . مجرم و کافر درعروسی و میدان ورزش و خیابان به مؤمنان می خندیدند و مؤمنان «عَلَى الْأَرائِکِ یَنْظُرُونَ ؛ در بهشت روی تختها تکیه می دهند و به مؤمنان می خندند.»6


پس امروز کسانى که ایمان آوردند به کفار مى خندند ، چرا که قیامت بازتابى است از اعمال انسان در دنیا ، و در آنجا باید عدالت الهى اجرا شود ، و عدالت ایجاب مى کند که در آنجا مؤمنان پاکدل به کفار لجوج و معاند و استهزاگر بخندند ، و این خود نوعى عذاب دردناک براى این مغروران مستکبر است ! در بعضى از روایات از رسول خدا (ص) آمده است که " در آن روز درى از بهشت به روى کفار گشوده مى شود ، و آنها به گمان اینکه فرمان آزادى از دوزخ و ورود در بهشت داده شده است به سوى آن حرکت مى کنند ، هنگامى که به آن رسیدند ناگهان در بسته مى شود ، و این کار چند بار تکرار مى شود و مؤمنان که از بهشت نظاره گر آنانند مى خندند. "7


مؤمن باید محکم باشد . خیال نکنید که همه دوستش دارند . انبیاء را هم مسخره کردند. اصولاً همیشه افرادی که حرف نو دارند ، می خواهند کار درست انجام دهند ، مورد تهاجم قرار می گیرند. امیرالمؤمنین علی (ع) می فرمایند :" یک کاری که حق است انجام بده . اگر امروز طرفدار ندارید ، در آینده طرفدارانی پیدا خواهید کرد ."8

1- مطففین / 29
2- همان / 30
3- منافقون / 8
4- مطففین / 31
5- همان / 34
6- همان / 35
7- وسائل الشیعه / ج20 / ص 220
8- نهج البلاغه / حکمت
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی