انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 517)
دوشنبه 9/12/1389 - 8:54 -0 تشکر 291596
حل اختلاف کودکان

حل اختلاف کودکان

حل اختلاف کودکان

مراحل زیر را برای آموختن مهارت حل اختلاف به کودکان و نوجوانان در نظر بگیرید:

واقعیت‌ها و احساسات را جستجو کنید:
 

زمانی که بچه‌ها نگران، عصبانی، مضطرب، خروشان و عصبی هستند اول سعی کنید اطلاعاتی کسب کنید: چی شده؟ چه اتفاقی افتاده؟ البته با لحنی که حکایت از مهربانی و هم حسی دارد و غیر قضاوت گونه است. شما باید بیاموزید که چگونه به سخنان بچه‌ها گوش دهید قبل از آنکه حکمی‌صادر کنید و راه حلی ارایه دهید. پس از آن بچه‌ها آرام می‌شوند و پاسخ ما را می‌دهند.

زمانی را برای متمرکز شدن روی احساسات بگذارید:
 

البته این فقط شامل احساس خود کودک نیست بلکه احساس اطرافیان و دیگران نیز هست. به طور معمول بچه‌ها معمولا مسایل را از دید خودشان می‌بینند و ممکن است کاملا ناآگاه باشند که رفتارشان چه اثری روی دیگران می‌گذارد، برای بحث راجع به پیدا کردن راه حل لازم است که آنها از احساسات دیگران هم آگاه شوند.
برای مثال وقتی می‌خواستی کتاب را از دستش بگیری، جلد کتاب پاره شد؛ فکر می‌کنی او چه احساسی داشت؟

کمک کنید تا بچه‌ها هدف خود را در ارتباط با مشکل مورد نظر مشخص کنند:
 

باید کمک کنیم تا بچه‌ها بتوانند مشکل خود را به شکلی تعریف کنند، وقتی مشکل را این‌طور تعریف می‌کنیم آنها می‌فهمند که نیازها و خواسته‌های هر دوطرف ارتباط مهم است.
برای مثال: تو می‌خواهی اینجا با جورچین‌هایت بازی کنی، سارا هم می‌خواهد همین جا عروسک بازی کند حالا چه باید بکنیم؟ تو می‌خواهی اینجا بازی کنی، در حالی که خواهر تو می‌خواهد درس بخواند، حالا باید چه کرد؟»

کمک کنید تا بچه‌ها راه‌های حل مشکل خود راپیدا کنند:
 

باید بزرگترها کمک کنند تا بچه‌ها بتوانند روی مساله و مشکل شان تمرکز کنند. پدر و مادرها می‌توانند مثل یک تخته سیاه یا یک دستگاه ضبط صوت عمل کنند. یعنی وقتی بچه‌ها راه حل‌ها،‌ایده‌ها و روش‌های خود را ارایه می‌کنند، آنها فقط آن را تکرار کنند و بپرسند: «خوب چه کار دیگری می‌توان کرد.»
برای مثال یکی از راه‌حل‌های زیر به فکر کودک رسیده است و مادر آن را تکرار می‌کند و جویای راه حل دیگری می‌شود:«آهان خواهرت فعلا درس نخونه، خوب دیگه چه کاری می‌شه کرد؟
آهان تو بری توی اتاقت بازی کنی، دیگه چی؟
قرعه‌کشی کنیم ببینیم کی باید بره تو اتاقش، خیلی خوبه دیگه چه کاری می‌تونیم بکنیم؟»
منبع: http://salamat.com
rasekhoon.net


شنبه 21/3/1390 - 17:58 - 0 تشکر 329915

من هم در ثواب شریکم..........

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی