انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 693)
جمعه 6/12/1389 - 22:5 -0 تشکر 290504
وداع دیسکاوری / تصاویر آخرین پرواز و اولین فضانورد روباتیک انسان نما


کهنه کارترین شاتل فضایی ناسا پس از سه دهه خدمت در ماموریتهای فضایی سرانجام و پس از تاخیری طولانی مدت آخرین سفر خود را به همراه اولین فضانورد روباتیک انسان نمای جهان آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاتل فضایی دیسکاوری پنجشنبه با پرتابی قدرتمند و سرعتی که در هشت و نیم دقیقه به 28 هزار و 968 بر ساعت رسید، سفر خود را برای آخرین ملاقات با ایستگاه فضایی بین المللی آغاز کرد.

مدتی پس از پرتاب "روبونات 2" اولین فضانورد روباتیکی که قدم به فضا گذاشته است پیامی را بر روی صفحه توئیتر خود ارسال کرد: ما حالا 106 کیلومتر فاصله گرفته ایم! و دیسکاوری پس از گذشت 15 دقیقه از زمان پرتاب به مدار رسید.

شاتل دیسکاوری کهنه کارترین فضاپیما از میان سه فضاپیمای باقی مانده آژانس فضایی آمریکا است که امسال بازنشسته خواهد شد. دو ماموریت باقی مانده در برنامه شاتلهای ناسا به آتلانتیس و اندیور تعلق دارند و پس از آن برنامه ای 30 ساله برای همیشه به پایان خواهد رسید. "مایک لینباخ" مدیر پرتاب دیسکاوری می گوید دیدن آخرین پرواز دیسکاوری بسیار دشوار است و سخت تر از آن شاهد بودن آخرین فرود این شاتل بر روی زمین است.

درست پیش از آغاز پرتاب خداحافظی دیسکاوری، یکی از رایانه های پایگاه هوایی کیپ کاناورال دچار اختلال شد و این اختلال منجر به تاخیر سه دقیقه ای پرتاب دیسکاوری شد.

از تجهیزات مهمی که دیسکاوری به همراه خود به ایستگاه انتقال می دهد می توان به اتاقک دائمی و چند منظوره "لئوناردو" یا PMM اشاره کرد که درون آن تجهیزات، قطعات یدکی و فضانورد روباتیک روبونات 2 قرار گرفته است. این اولین روبات شبه انسانی است که به فضا سفر کرده و در ماموریتهای فضایی به کار گرفته خواهد شد.
 
 

 ما مي توانيم ....

جمعه 6/12/1389 - 22:11 - 0 تشکر 290507

همچنین این سی و نهمین پرواز شاتل دیسکاوری است و پس از بازگشت، این شاتل برای همیشه در موزه ای ساکن خواهد شد. دیسکاوری در طول دوره فعالیت خود از سال 1984 در حدود 230 میلیون کیلومتر مسافت را درنوردیده است. این شاتل 11 روز دیگر را به همه 352 روزی که تا به حال در فضا سپری کرده است، اضافه کرده و 7.2 میلیون کیلومتر دیگر را به رقم مسافتهایی که تا به حال پیموده خواهد افزود.

از مهمترین دستاوردهای دیسکاوری می توان به حمل تلسکوپ فضایی هابل، حمل اولین فضانورد روسی در یک فضاپیمای آمریکایی، بازگرداندن فضانورد مرکوری، "جان گلن" به مدار زمین و جان بخشیدن به پروازهای فضایی شاتلها پس از دو فاجعه چلنجر و کلمبیا اشاره کرد.

روبونات 2 نیز از دیگر رویدادهای مهمی است که برای همیشه در پرونده دیسکاوری به ثبت خواهد رسید زیرا این اولین فضانورد روبات شبه انسانی است که به فضا سفر می کند. این روبات با هدف کمک کردن در کارهای روزانه و تعمیرات به سرنشینان ایستگاه فضایی طراحی و ساخته شده و در عین حال محققان از این روبات به عنوان بستری تحقیقاتی برای ساخت روباتهای پیچیده تر و پیشرفته تر فضایی کمک خواهند گرفت.

ساخت این روبات فضانورد نیم تنه 2.5 میلیون دلار هزینه داشته است. قد روبونات 1.01 متر بوده و عرض آن 91 سانتیمتر است همچنین روبونات 150 کیلوگرم وزن دارد. این روبات محصول همکاری ناسا و جنرال موتورز است.

بدنه روبات از آلومینیوم و فولاد ساخته شده و پنج دوربین در سر آن کار گذاشته شده است که یک دوربین فروسرخ برای ایجاد دید دوجانبه و ایجاد عمق در درون دهان روبات قرار گرفته است. 38 پردازشگر فعالیتهای روبات را تحت کنترل خود داشته و کوله پشتی روبونات از باتری ها و سیستم های مولد انرژی انباشته شده است.

روبونات می تواند تا سقف 9 کیلوگرم وزن را حمل کرده و دستهای وی از انگشتهای مفصل داری برخوردار است که می تواند با کمک آنها ابزارها را بلند کرده و از آنها به درستی استفاده کند. ربونات در لابراتوار "Destiny" ایستگاه فضایی نصب خواهد شد و مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این روبات از قابلیت عملیات داخلی و خارجی برخوردار است از این رو در آینده فضانوردان می توانند از این روبات در راهپیمایی های فضایی و انجام ماموریتهای خطرناک نیز استفاده کنند.

در ادامه تصاویری از آخرین سفر فضایی شاتل دیسکاوری و مسافر منحصر به فردش، "روبونات 2" را مشاهده می کنید:

شاتل دیسکاوری قبل از پرواز

سرنشینان شاتل دیسکاوری

دیسکاوری آماده آخرین پرواز


منبع: خبرگزاری مهر  

 ما مي توانيم ....

جمعه 6/12/1389 - 22:11 - 0 تشکر 290508

روبونات 2 سرنشین جدید شاتل

آغاز آخرین سفر دیسکاوری به فضا

منبع: خبرگزاری مهر   

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 8/12/1389 - 22:8 - 0 تشکر 291518

دیسکاوری به ایستگاه فضایی رسید


سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرده که شاتل دیسکاوری با موفقیت در ایستگاه بین المللی فضایی فرود آمده است.

به گفته ناسا، این شاتل روز شنبه ساعت 15 و 4 دقیقه به وقت شرق آمریکا در ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) مستقر شد.
دیسکاوری پنجشنبه گذشته آخرین ماموریت خود را از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا آغاز کرد.
ماموریت شاتل در مجموع 11 روز به طول خواهد انجامید که طی آن یک اتاقک تازه ذخیره مواد و یک روبات پیشرفته شبیه انسان را تحویل ایستگاه بین المللی فضایی خواهد داد.
پس از این فقط دو پرواز، توسط شاتل های اندیور و آتلانتیس، باقی مانده است.
ناسا برنامه دارد این ماموریت ها را در ماه های آینده انجام دهد.
انتظار می رود که ناوگان شاتل ها پس از بازنشستگی در موزه ها به نمایش درآید.
دیسکاوری به عنوان "عضو ممتاز ناوگان شاتل ها" شناخته می شود و هر دو بار پس از انهدام شاتل "چلنجر" و "کلمبیا" ماموریت های بازگشت به فضا به دیسکاوری سپرده شد.
دیسکاوری اولین بار در سال 1984 پرتاب شد، و این سفر سی و نهمین ماموریت آن است.
زمانی که شاتل ها بازنشسته شوند، قرار است فضانوردان احتمالا تا اواسط دهه جاری با راکت سویوز متعلق به روسیه راهی ایستگاه فضایی شوند.
چند شرکت آمریکایی امیدوارند با تکیه بر وسایل نقلیه فضایی تازه، در موقعیتی برای فروش خدمات پرتاب به ناسا قرار گیرند.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
دوشنبه 9/12/1389 - 22:27 - 0 تشکر 292047

تصاویری متفاوت از کناره گرفتن دیسکاوری در ایستگاه

برای دیدن تصاویر بیشتر به لینك منبع بروید.

 منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی