انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 337)
چهارشنبه 4/12/1389 - 22:29 -0 تشکر 289476
ماموریت‌های فضایی‌٢٠١١

بازگشت فضاپیمای روسی حامل قرآن پس ازشش ماه
پایان پرونده شاتل‌ها
تصویب نهایی پروازهای سرنشین‌داربه ایستگاه فضایی

 

در نشستی كه نمایندگان شركای ایستگاه فضایی بین المللی برگزار كردند برنامه نهایی پروازهای این ایستگاه تا پایان سال 2013 به تصویب رسید.

 

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، كیهان نوردی سرنشیندار سال 2011 قرار است با پرتاب كیهان پیمای «دیسكاوری« در 24 فوریه 2011 آغاز شود.

 

شمارش معكوس آخرین ماموریت مداری «دیسكاوری»

این سی و نهمین و آخرین ماموریت مداری فضاپیمای دیسكاوری خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، این ناو به فرماندهی استیون لیندسی و خلبانی اریك بوئه راهی مدار می شود تا تجهیزاتی را به ایستگاه فضایی بین المللی برساند.

 

الوین درو، مایكل بارت، استیفن بوون و نیكوله استات، این دو تن را در سفر مداری، همراهی خواهند كرد.

ماموریت پرواز شماره 133 شاتل فضایی 11 روز طول می كشد و با بازگشت آن به زمین، كیهان پیمای دیسكاوری برای همیشه، خانه نشین خواهد شد.

 

 

بازگشت سایوز حامل قرآن مجید پس از شش ماه

 

نزدیك به سه هفته بعد یعنی روز 16 مارس 2011 ناو سایوز تی.ام.آ 0-1 ام پس از ماموریتی تقریبا شش ماهه به زمین بر می گردد و الكساندر كالری، اسكات كلی و اولگ اسكریپوچكا را كه از هفتم اكتبر 2010 در فضا هستند به زمین برخواهد گرداند.

 

نكته جالب توجه برای ما ایرانیان در این پرواز، حمل قرآن مجید توسط الكساندر كالری به فضا بود و قرار است این قرآن در پایان سفر به زمین بازگردد و تحویل سیروس برزو - روزنامه‌نگار علمی ایرانی مقیم روسیه - شود كه این كار بنا به ابتكار او انجام شد.

 

 

پرتاب كیهان‌پیمای روسی با فضانوردان روس و آمریكایی

سایوز تی.ام.آ- 21 در 30 مارس2011 به فرماندهی الكساندر ساموكوتیایف و سرنشینی آندری باریسنكو از روسیه، بایكونور را به مقصد مدار زمین ترك خواهد كرد.

 

در این سفر، یك كیهان نورد آمریكایی به نام رونالد گاران، دو فضانورد روس را برای ماموریتی همراهی می كند كه تا 16 سپتامبر 2011 ادامه خواهد داشت. در این گروه، تنها، گاران، تجربه فضایی دارد و قبلا سفری 14 روزه به مدار زمین داشته است.

 

كیهان پیمای ایندیور در نوبت پرتاب

 

بر اساس برنامه اعلام شده توسط ناسا، ماموریت بعدی را كیهان پیمای ایندیور بر عهده خواهد داشت.

گرچه مشكلات فنی این ناو فضایی پر دردسر- به جز موارد استثنایی - اجازه نداده ناسا طی سی سال گذشته در مورد پرتاب شاتل خوش قولی كند، اما این سازمان تصمیم دارد كیهان پیما را در 19 آوریل به فضا بفرستد.

 

به گزارش ایسنا، این یكصد و سی و چهارمین پرتاب شاتل فضایی و بیست و پنجمین ماموریت ایندیور خواهد بود.

در آخرین ماموریت مداری ایندیور، مارك كلی به عنوان فرمانده حضور دارد. گریگوی جانسن سمت خلبانی ناو را بر عهده دارد. آندرو فیوستل، گریگوری چامیتوف، مایكل فینك و روبرتو ویتوری ( كیهان نورد ایتالیایی سازمان فضایی اروپا) دیگر سرنشینان شاتل خواهند بود.

 

این ماموریت 14 روزه، در چارچوب تجهیز ایستگاه فضایی بین المللی صورت می گیرد.

 

 

بازگشت سایوز از ایستگاه فضایی

 

در 16 ماه مه 2011 ناو كیهانی سایوز از سكوی الحاق ایستگاه فضایی بین المللی جدا شده و راهی خاك قزاقستان می شود. در این زمان، سه سرنشین به نام های دیمیتری كاندراتیف از روسیه، كاترین كوله مان از آمریكا و پائولو نسپولی از ایتالیا در این ناو مستقر هستند. آنان 15 دسامبر 2010 با همین ناو سكوی پرتاب شماره 1 پایگاه بایكونور را ترك كرده بودند.

 

 

پرتاب ناوكیهانی سایوز تی.ام.آ- 02 ام

نزدیك به دو هفته بعد، غرش پرتاب یك موشك سایوز، آغاز ماموریت دیگری در ایستگاه فضایی بین المللی را نوید خواهد داد.

 

سایوز تی.ام.آ- 02 ام در 30 ماه مه، سرگئی ولكف از روسیه، مایكل فاسوم از آمریكا و ساتوشی فوروكاوا را به فضا می برد. ناو آنها دو روز بعد به ایستگاه خواهد پیوست و قرار است این افراد تا 16 ماه نوامبر در این مجتمع غول‌پیكر به كار و فعالیت مشغول باشند.

 

 

بسته شدن پرونده شاتل‌ها

پرواز شماره 135شاتل فضایی، بسته شدن كامل پرونده كیهان پیماهای شاتل را در بر خواهد داشت. طبق برنامه اعلام شده از سوی ناسا- سازمان فضانوردی آمریكا- فرماندهی خدمه ناو آتلانتیس در سی و سومین ماموریت مداری خود كه 11 روز به طول انجام خواهد گرفت را كریستفر فرگوسن بر عهده دارد.

 

دیگر اعضای گروه عبارتند از دوگلاس هارلی به عنوان خلبان، ساندرا ماگنوس و ركس والهیم به عنوان متخصص ماموریت.

ظاهرا دو كیهان نورد دیگر نیز در این سفر شركت دارند كه ناسا هنوز آنها را انتخاب نكرده است.

 

از این پس و به دنبال بازگشت آتلانتیس به زمین، ناسا برای سفر كیهان نوردانش تا چند سال متكی به سفینه های سایوز خواهد بود كه نخستین آنها قرار است در 30 سپتامبر 2011 دانیل بوربانگ، فضانورد آمریكایی به همراه دو كیهان نورد روس به نام های آنتوان شكاپلروف و آناتولی ایوانیشین را به ایستگاه فضایی بین المللی برساند. سایوز تی.ام.آ -22 در 16 مارس 2012 به زمین باز خواهد گشت.

 

 

سفر فضاپیمای بعدی روسیه در اواخر 2011

سایوز تی.ام.آ –03 ام ناو بعدی خواهد بود كه در 30 نوامبر 2011 سكوی پرتاب بایكونور را با یك گروه بین المللی ترك خواهد كرد.

فرماندهی ناو با اولگ كانوننكوكیهان نورد باسابقه روس است كه قبلا ماموریتی قریب به 200 روزه در مدار داشته و با ایستگاه فضایی بین المللی كاملا آشنا است.

 

به گزارش ایسنا، دو سرنشین دیگر یعنی دانالد پتیت از آمریكا و آندره كویپرز، فضانورد سازمان فضایی اروپا نیز از افراد با تجربه به شمار می روند.

پتیت تاكنون دو بار به فضا سفر كرده و 177 روز از عمرش را در مدار زمین به سر برده است. كویپرز نیز قبلا سفری 11 روزه را به فضا داشته است.

برای بازگشت این گروه هنوز تاریخ دقیقی تعیین نشده اما با توجه به سابقه پرواز های گذشته، این ماموریت نمی‌تواند بیش از شش یا حداكثر هفت ماه باشد.

 

منبع:ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی