بهداشت و سلامت (بازدید: 205)
سه شنبه 3/12/1389 - 19:12 -0 تشکر 288663
منطقه اصلی اضطراب در مغز شناسایی شد

روانپزشکان و متخصصان علوم اعصاب در انگلیس موفق به شناسایی منطقه اصلی مربوط به ترس و اضطراب در مغز شده‌اند.به گزارش ایسنا، این روانپزشکان پس از 9 ماه آزمایش دریافتند که مرکز ترس و اضطراب در منطقه‌ای از هیپوکامپ در لوب میانی گیجگاهی قرار دارد که این منطقه معمولا با حافظه و آگاهی از مکان مرتبط است.


به گزارش سایت اینترنتی هلت دیلی نیوز، این متخصصان با انجام مجموعه‌ای از اسکن‌های مغزی روی افراد وحشت زده و مضطرب متوجه شدند که در هنگام احساس ترس، بخش هیپوکامپ فعال می‌شود.روانپزشکان می‌گویند ترس یک واکنش احساسی به تهدید یا خطر است و معمولا با رفتارهای خاص فرار و اجتناب مربوط است. ترس معمولا با درد ارتباط ‌دارد.


به گفته متخصصان علوم روانشناسی، ترس در دوران بزرگسالی که به ترس‌های بیمار گونه شهرت دارند، ‌ناشی از تربیت غلط والدین است. افراد مضطرب در رویارویی با مشکلات دچار حالت به اصطلاح انجماد می‌شوند، پدیده‌ای که آن را «مهار اخلاقی» می‌نامند.


همچنین در این تحقیقات مشخص شد که زنان، اضطراب بیشتری نسبت به مردان دارند و از مسائل ساده‌تر مانند وارد شدن به یک اتاق شلوغ یا حتی انتخاب یک وسیله جدید احساس ترس و نگرانی می‌کنند.


در این گزارش آمده است: ترس ریشه روانی دارد. ترس طبیعی که در سنین خاصی به وجود می‌آید، چنانچه فرد بتواند آن را کنترل و با محیط وفق دهد به مرور زمان از بین می‌رود. اما ترس بیمارگونه مدت‌ها با فرد باقی می‌ماند و گاهی جدا شدن از آن غیرممکن می‌شود.


روش‌های غلط تربیتی والدین، اثر مخربی بر روی کودکان دارد که منجر به تولید ترس می‌شود. دانش روانشناسی بالینی نشان می‌دهد افرادی که دچار ترس هستند، هیچ گاه دست به اقدام جدید نمی‌زنند و همیشه سعی به عادت دارند، زیرا از شکست به شدت می‌ترسند. اضطراب پدیده‌ پیچیده‌ای است که تاکنون درک دقیق و کاملی از آن بدست نیامده و می‌تواند تاثیرات اساسی روی زندگی افراد داشته باشد.


روانپزشکان امیدوارند که با شناسایی این منطقه در مغز به روش‌های تازه و کاربردی تری برای درمان و کنترل این ویژگی‌ رفتاری مشکل ساز دست پیدا کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی