بهداشت و سلامت (بازدید: 147)
سه شنبه 3/12/1389 - 0:19 -0 تشکر 288075
چطور دچار گرمازدگی نشویم؟

هر ساله عده زیادی از مردم به علت گرمازدگی جانشان را از دست می‌دهند. مردن وسط شهر بزرگ با این همه دسترسی به آب و نوشیدنی آن هم به علت گرمازدگی، اتفاق عجیبی به نظر می‌رسد اما واقعیت دارد چون بیشتر مردم راه‌های مقابله با گرمازدگی را به درستی رعایت نمی‌كنند. بنابراین اگر میل دارید وارد چرخه معیوب گرمازدگی نشوید نكته‌های زیر را به كار بندید:
- فردای یك روز گرم حسابی مواظب خودتان باشید: بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب قربانیان گرمازدگی روز قبل از شروع بیماریشان یك هوای گرم را تجربه كرده‌اند. هوای گرم با كم كردن آب بدن باعث كم شدن میزان تعریق می‌شود. بدنی كه عرق نكند خنك نمی‌شود و در نتیجه گرمازدگی به سرعت روی خواهد داد.
- به دمای آبی كه می‌نوشید دقت كنید: باورهای قدیمی به ما توصیه می‌كنند نوشیدن آبی كه دمایش در حد دمای اتاق باشد سالم‌تر از نوشیدن آب سرد است. ولی بررسی‌های دانشمندان دانشگاه بیرمنگام این باور را تا حدودی نقض می‌كند. آب سرد سریعتر جذب بدن می‌شود و از آنجا كه طعم و احساس بهتری فراهم می‌كند، فرد مقدار بیشتری از آن می‌نوشد. بنابراین تا آنجا كه یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد آب خنك ارزش بیشتری دارد.

- لباس‌های رنگ روشن و گشاد بپوشید: رنگ روشن باعث بازتابانیدن نور خورشید می‌شود و لباس گشاد كار خنك كردن بدن را آسان می‌كند.
- از كلاه یا چتر استفاده كنید: اگر فكر می‌كنید چتر فقط برای روزهای بارانی است و كاربرد آن در تابستان مضحك به نظر می‌رسد خودتان را از یك سایه بان مناسب محروم كرده‌اید. ولی اگر حوصله حمل وسیله‌ای مثل چتر را ندارید از یك كلاه سبك و لبه دار استفاده كنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی