انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 413)
دوشنبه 2/12/1389 - 23:49 -0 تشکر 288053
حمام خون در لیبی؛ واکنش های عربی و غربی و چرایی سکوت آمریکا

 
کشتار وحشیانه صدها تن از معترضین لیبیایی در جریان قیام مردمی این کشور با واکنش های بین المللی و در مقابل سکوت آمریکا مواجه شده است.

سرکوب وحشیانه قیام مردمی لیبی توسط نیروهای امنیتی این کشور با موجی از واکنش های داخلی، عربی و بین المللی مواجه شده است.

شدت کشتار وحشیانه مردم لیبی به حدی است که طی 7 روز گذشته بیش از 400 نفر کشته و بیش از هزار نفر زخمی شده اند. قلع و قمع معترضین لیبی واکنش های داخلی، عربی و بین المللی را به همراه داشته است.
 
ادامه دارد...
 
 

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 0:1 - 0 تشکر 288064

ادامه:

واکنش داخلی

 سخنگوی سابق دولت لیبی در این رابطه اعلام کرد که رهبری لیبی با تهدید مردم به خشونت اشتباه فاحشی مرتکب شد.

"عبدالمنعم الهونی" نماینده لیبی در اتحادیه عرب شب گذشته از سمت خویش استعفا کرد. وی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت در اعتراض به قلع و قمع معترضین لیبیایی توسط نیروهای امنیتی این کشور از سمت خود استعفا کرده است. وی در ادامه اعلام کرد به صفوف انقلابیون لیبی پیوسته است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که "علی العیساوی" سفیر لیبی در هند در اعتراض به سرکوب وحشیانه مردم کشورش توسط نیروهای امنیتی از سمت خویش استعفا کرده است. وی همچنین رژیم معمر القذافی را به استفاده از مزدوران خارجی برای قلع و قمع تظاهرات کنندگان متهم کرد.

یک دیپلمات لیبیایی در چین نیز ضمن استعفا از سمت خویش از تمامی دیپلمات های این کشور خواست که به صفوف مردم انقلابی لیبی بپیوندند.
واکنش عربی

"یوسف القرضاوی" رئیس اتحادیه علمای اهل سنت نیز ضمن محکوم کردن سرکوب مردمی در لیبی اظهار داشت: رژیم طاغوتی معمر القذافی به پایان راه خود رسیده است و بقای آن ممکن نیست.

شبکه تلویزیونی العربیه نیز گزارش داد: اتحادیه عرب از دولت لیبی خواست که به خشونت ها در این کشور پایان دهد. "عمرو موسی" دبیر کل اتحادیه عرب کشتار مردم لیبی را محکوم و بر مشروع بودن خواسته های ملت های عربی برای تغییر تاکید کرد.
واکنش غرب

اتحادیه اروپا طی بیانیه ای خشونت ها در لیبی را به شدت محکوم کرد. وزیر امور خارجه انگلیس در این رابطه از مقامات لیبی خواست تا به حقوق بشر و آزادی مردم این کشور احترام بگذارند. نخست وزیر انگلیس نیز وقایع لیبی را وحشتناک توصیف کرد.

اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که قصد دارد اتباع خود را از لیبی به ویژه شهر بن غازی کانون مخالفان دولتی لیبی خارج کند.

وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در حاشیه نشست همتایان اروپایی خود در بروکسل اظهار داشت: ما به شدت از وقایع لیبی احساس نگرانی می کنیم و به دنبال خارج کردن اتباع خود هستیم.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز در گزارشی اعلام کرد که لندن در اعتراض به موج خشونت ها در لیبی سفیر این کشور در انگلیس را فراخوانده است.

وزارت امور خارجه آلمان نیز اتباع خود را از سفر به لیبی به ویژه شهر بن غازی دومین شهر بزرگ لیبی برحذر داشت.

خبرگزاری آلمان نیز به نقل از "الکساندر استاب" وزیر خارجه فنلاند اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید معمر القذافی را تحت فشار و تحریم قرار دهد و وی را از سفر به اروپا منع و دارایی های وی را بلوکه کند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز طی بیانیه ای از دولت لیبی خواست که به کشتار شهروندان لیبیایی پایان دهد.
سکوت آمریکا

در رابطه با قیام مردمی لیبی سکوت آمریکا یا به عبارت دیگر عدم واکنش رسمی از سوی مقامات واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر لیبی نکته بسیار قابل تاملی است و این در حالی است که نیروهای امنیتی لیبی در مقایسه با انقلاب تونس و مصر وحشیگری بیشتری برای سرکوب مردم به راه انداخته اند.

با آغاز موج تغییر و قیام مردمی در جهان عرب، آمریکا بیشترین واکنش را در قبال مصر به کار گرفت به طوری که از نخستین روزهای قیام مردمی مصر در 25 ژانویه تا سقوط رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک مقامات واشنگتن که حسنی مبارک را مهره ای سوخته می دیدند همراه با ملت مصر ندای اصلاح طلبی و عدالتخواهی سر دادند و بارها تاکید کردند که مبارک باید از قدرت کناره گیری کند.
علت سکوت آمریکا در قبال کشتار وحشیانه در لیبی مربوط به قرارداد طرابلس - واشنگتن در سال 2003 است که تامین کننده منافع آمریکا است.

"حسن هانی زاده" تحلیلگر مسائل بین الملل در رابطه با مواضع دوگانه آمریکا در قبال انقلاب های مصر و لیبی می گوید: علت سکوت آمریکا برمی گردد به قرارداد واشنگتن و طرابلس که در سال 2003 به امضا رسید. به موجب این قرارداد لیبی تسلیم آمریکا شد و تمام تاسیسات هسته ای خود و سلاح های خود را به این کشور تحویل داد.

طبق این قرارداد همچنین معمر القذافی رهبر لیبی متعهد شد به دلیل انفجار هواپیمای "پان آمریکن" در لاکربی اسکاتلند در سال 1988 یک میلیارد دلار غرامت بپردازد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: از دیگر مفاد این قرارداد این بود که قذافی موظف شد کلیه اطلاعات خود را که مربوط به گروه های تروریستی و افرادی که در سازمان های آزادیبخش فعال هستند را در اختیار سازمان سیا قرار دهد و در مقابل آمریکا و اروپا لیبی را از لیست کشورهای حامی تروریست خارج کند.

به موجب این قرارداد همچنین آمریکا متعهد شد که به معمر القذافی و پسر وی سیف الاسلام قذافی اجازه حکمرانی در لیبی را بدهد بدون اینکه برای آنها مشکلات سیاسی به وجود آورد.
--------------------------
گزارش: سمیه خمارباقی

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 0:15 - 0 تشکر 288073

جنگنده های لیبیایی پایتخت را بمباران کردند/ قذافی در راه ونزوئلا

شبکه های تلویزیونی عرب زبان لحظاتی پیش از بمباران معترضین لیبیایی توسط جنگنده های این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی الجزیره لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد که نیروهای امنیتی لیبی به طور گسترده و با خشونت غیر قابل توصیف در حال قلع و قمع معترضین در شهر طرابلس پایتخت این کشور هستند.

این شبکه همچنین گزارش داد که جنگنده های نیروی هوایی لیبی تظاهرات کنندگان را بمباران می کنند. در حال حاضر تمامی خطوط ارتباطی این شهر قطع شده است.

همچنین وزیر خارجه انگلیس خبر داد که این کشور اطلاعاتی دارد که نشان می دهد رهبر لیبی با فرار از کشور در راه ونزوئلا است.

برخی خبرها و گزارش های بین المللی حاکی از این است که رژیم دیکتاتوری معمر قذافی امشب سقوط می کند.

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 12:33 - 0 تشکر 288322


یک شاهد عینی:
بمباران مردم لیبی با جنگنده های اسرائیلی/ مزدوران قذافی مافیایی هستند

یک شاهد عینی در لیبی اعلام کرد: طرابلس (پایتخت لیبی) با استفاده از جنگنده های اف 16 اسرائیلی بمباران می شود و در بین مزدوران دستگیر شده قذافی یهودیان نیز حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک شاهد عینی در گفتگو با شبکه الجزیره اظهار داشت: پایتخت لیبی در این روزها به شدت توسط جنگنده های اف 16 اسرائیلی بمباران می شود.

وی تاکید کرد: این جنگنده ها از پایگاههایی در خارج از لیبی به پرواز در می آیند و به سوی مردم موشک شلیک می کنند.

این شاهد عینی با اشاره به اینکه در حال حاضر اجساد مردم لیبی در خیابانهای طرابلس بر زمین نقش بسته است، افزود: تعداد قربانیان در شهرهای لیبی رو به افزایش نهاده و قابل شمارش نیستند.

وی افزود: در بین نیروهای مزدوری که با حمایت مالی قذافی مردم را هدف قرار می دهند، یهودیان "فلاشمورا" و برخی از وابستگان به مافیای ایتالیا حضور دارند.

در همین حال برخی منابع اطلاعاتی اعلام می کنند که معمر قذافی هم اکنون در لیبی حضور ندارد و این کشور را ترک کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 12:36 - 0 تشکر 288325

گزارش تشریحی تصویری مهر/
تصاویر جنایات خون آشام لیبی/ نسل کشی با مدل اسرائیلی
به دلیل حفظ حرمت سایت، از قرار دادن عكس ها خودداری می كنم، برای دیدن عكس ها به لینك زیر بروید:

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1258760

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 12:38 - 0 تشکر 288327

250 کشته در حملات هوایی طرابلس/ حمایت ارتش از مردم


250 کشته در حملات هوایی جنگنده های لیبیایی به طرابلس و حمایت ارتش و سفارت لیبی در مالزی از قیام مردمی از آخرین تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه العربیه، کلیه دیپلماتهای لیبی در مالزی به صفوف انقلابیون پیوستند. این دیپلماتها در بیانیه ای کشتار وحشیانه ملت توسط نیروهای امنیتی این کشور را محکوم و اعلام کردند که از قیام مردمی لیبی حمایت می کنند.

سفیر مستعفی لیبی در هند نیز ضمن محکوم کردن قلع و قمع مردم حملات هوایی جنگنده های لیبیایی به غیر نظامیان را تایید کرد.4 تن از دیپلمات های سفارت لیبی در چین نیز در اعتراض به کشتار مردم از سمت خویش استعفا کردند.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز گزارش داد که ارتش لیبی در بیانیه ای از تمامی افراد خود خواست که به ملت بپیوندند. بنا بر اعلام اهالی تاجورء خیابان های این شهر در حال حاضر پر از اجساد است. نیروهای بازدارنده در شهر "ترهونه" نیز به صفوف معترضین پیوسته اند.

جنبش اسلامی لیبی برای تغییر نیز طی بیانیه ای تحریم رژیم معمر القذافی را خواستار شد. بنا بر اعلام شاهدان عینی، بمباران طرابلس ادامه دارد و این شهر تحت محاصره قرار دارد. علاوه بر حملات هوایی، مزدوران معمر القذافی رهبر دیکتاتور لیبی بی هدف به سوی مردم و حتی آمبولانس ها شلیک می کنند.

جنگنده های لیبیایی علاوه بر طرابلس شهرهای "بنغازی" و "الزاویه" را به دستور سیف الاسلام قذافی بمباران کردند. به گفته شاهدان عینی در حملات هوایی شب گذشته تاکنون 250 نفر کشته شده اند.

از آغاز قیام لیبی طی 8 روز گذشته 519 نفر کشته و بیش از 3 هزار تن زخمی و صدها نفر مفقود شده اند.

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 3/12/1389 - 12:39 - 0 تشکر 288328

ایران خواستار توقف کشتار مردم لیبی شد/ درخواست از مجامع بین المللی


سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن اظهار تعجب و تاسف از کشتار مردم لیبی در حملات هوایی بر توقف فوری این اقدامات تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات لیبی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران قیام مردم مسلمان لیبی و خواسته های به حق آنها را در راستای جنبش های اصیل مردم منطقه ناشی از بیداری اسلامی دانسته و با نگرانی تحولات اخیر آن کشور را دنیال می نماید.

رامین مهمان پرست خشونتهای شدید بکار گرفته شده علیه مردم این کشور را غیر قابل قبول دانسته و محکوم کرد.

وی افزود: اخبار منتشره در خصوص حملات هوایی به تظاهرکنندگان و مناطق مسکونی و کشتار جمعی مردم بیگناه موجب تاثر و تعجب گردیده و انتظار می رود سازمانها و مجامع بین المللی اقدامات فوری و موثر جهت توقف آن بعمل آورند.

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 4/12/1389 - 13:2 - 0 تشکر 289188

پس از حملات هوایی صورت گرفت؛
حمله قذافی از دریا و با كشتی نظامی به مردم بنغازی

یك شبكه خبری اعلام كرد كه رژیم قذافی در لیبی كه در روزهای گذشته با كمك نیروی هوایی به مردم حمله كرد، روز گذشته ناوهای خود را هم به كمك گرفت و به مردم شهر بندری بنغازی حمله كرد.

به گزارش فارس، شبكه تلویزیونی الحره، در خبری اعلام كرد كه دو كشتی نظامی نیروی دریایی ارتش لیبی شهر بنغازی را هدف حملات خود قرار دادند.

پایگاه خبری مصری الوفد به نقل از این شبكه گزارش كرد كه «در ادامه اتفاقات خونین لیبی، شبكه الحریه اعلام كرد كه دو كشتی نظامی شهر بنغازی لیبی را گلوله‌باران كردند تا بدین ترتیب قذافی همه انواع سلاح‌های نظامی خود را علیه مردم این كشور به كار گرفته باشد».

الوفد افزود: قذافی در روزهای گذشته جنگنده‌ها و نیروی توپخانه خود را علیه مردم به كار گرفته بود و امروز نیروی دریایی خود را در جنگی تمام عیار علیه معترضان و تظاهرات‌كنندگان لیبیایی و هموطنان خود به‌كار گرفته است.

سیف الاسلام قذافی فرزند قذافی دو روز گذشته در یك سخنرانی تهدیدكننده خطاب به مردم لیبی گفت كه پدرش و نظام لیبی تا آخرین گلوله با مردم مقابله خواهد كرد و اكنون این سخنان در حال اجرا شدن است.

قذافی نیز شب گذشته در سخنرانی كه از تلویزیون این كشور پخش شد، با «موش و سوسك» و مزدور نامیدن مردم خود اعلام كرد كه قصد ندارد قدرت و لیبی را ترك كند و در این كشور باقی خواهد ماند.

رژیم لیبی طی چند روز گذشته با سركوب گسترده معترضان این كشور، صدها نفر را به خاك و خون كشیده است و بر اساس آخرین آمار بیش از 800 نفر در سركوب‌ روزهای گذشته كشته شدند.

قذافی در ادامه گفت كه وی رئیس‌جمهور نیست و سمتی در لیبی ندارد كه بخواهد استعفا دهد. وی گفت: من تا ابد رئیس انقلابی لیبی هستم و خاك لیبی را هرگز ترك نخواهم كرد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
    آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
    جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
    خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
    پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
    اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
  • وبگردی