دانش و فن آوری (بازدید: 1823)
دوشنبه 2/12/1389 - 0:8 -0 تشکر 287551
بهترین تصاویر رقابت بین المللی عکاسی علمی/ از HIV سه بعدی تا ژانر وحشت میکروسکوپی


برندگان مسابقه عکاسی رقابت بین المللی علم و مهندسی تجسم اعلام شدند و بهترین تصاویر علمی از عکسهای ویروس HIV سه بعدی تا باکتریها و مولکولها به روشی که هرگز دیده نشده بودند به نمایش درآمدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رقابت بین المللی عکاسی علم و مهندسی تجسم، مسابقه ای است که همه ساله به بهترین تصاویر علمی جایزه می دهد.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 2/12/1389 - 0:35 - 0 تشکر 287560

1- ویروس HIV سه بعدی. براساس گزارش تلگراف، این تصویری از ویروس HIV است که با تکنیکهای تصویربرداری میکروسکوپی سه بعدی گرفته شده است.

2- تهاجم باکتری خوارها. در این تصویر سه بعدی، یک باکتریوفاژ (باکتری خوار) را نشان می دهد که به روشی بسیار تهاجمی و به سبک فیلمهای ژانر وحشت به یک باکتری حمله می کند.

3- چشمها به سوی مولکولها. این عکس توانسته است جایزه اول بخش عکاسی را کسب کند. این تصویر میکروسکوپی که 18 فوریه 2010 بر روی جلد مجله ساینس قرار گرفت، سطح یک لایه منفرد از مولکول را نشان می دهد. این لایه درحقیقت مربوط به دو نوع مولکول است که همانند آب و روغن از هم جدا شده اند. این عکس اولین مراحل جداسازی را نشان می دهد.


 ما مي توانيم ....

دوشنبه 2/12/1389 - 0:45 - 0 تشکر 287564

4- پوست در گوجه فرنگی. این عکس میکروسکوپی، کرک و پوسته یک دانه گوجه فرنگی را نشان می دهد. این پوسته کرکدار یک ماده لزج ترشح می کند که همانند یک غشای واضح در حاشیه دانه به نظر می رسد. این ماده لزج اهداف مختلفی دارد از جمله اینکه شکارچیان را با یک ماده آفت کش طبیعی می کشد و از خشک شدگی دانه جلوگیری می کند.

5- مهمانی اجتماع قارچها. این عکس جایزه اول بخش گرافیک اطلاعاتی را به خود اختصاص داده است. این عکس در واقع یک پوستر آموزشی است که تمام انواع قارچ را نشان می دهد. به ویژه قارچهایی که روی پنیر، نان و روی بینی خفاشها تشکیل می شوند.

6- آتش بازی ژنها. به نظر می رسد که یک برنامه آتش بازی باشد اما درحقیقت نقشه ژنتیکی از گیاه Arabidopsis thaliana به عنوان بخشی از پروژه AraNet است. تیم محققان موسسه علمی کارنگی پروژه AraNet را برپایه بیش از 50 میلیون مشاهدات تجربی گیاهان و سایر ارگانیسمها توسعه داده اند.

7- روبات هزارپا. این تصویری از یک روبات است که ظاهری شبیه به هزارپا دارد. این روبات را دانشمندان دانشگاه هاروارد ساخته اند.

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 2/12/1389 - 7:22 - 0 تشکر 287609

خیلی جالب و حیرت انگیز بود ممنون.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی