بهداشت و سلامت (بازدید: 194)
يکشنبه 1/12/1389 - 1:13 -0 تشکر 286439
کلید خاموش کردن استرس

کلید خاموش کردن استرس یافت شد

احساسات اضطراب به دنبال تجربیات هراسناک امری طبیعی است؛ این احساسات به شما کمک می‌کند در دنیایی از تهدیدهای واقعی دوام بیاورید. اما با گذشت زمان و کاهش یافتن تهدید بالقوه،‌استرس نیز باید خاموش شود.


. اما چنین پدیده‌ای برای همه رخ نمی‌دهد. مبتلایان به اختلال استرس پس از ضربه عاطفی (تروما) (PTSD)،و نیز اختلالات اضطرابی و افسردگی، نمی‌توانند احساسات استرس شدیدشان را تا مدت‌ها پس از پایان یافتن ضربه عاطفی که عامل آن بوده است، خاموش کنند.


اکنون پژوهشگران پروتئین‌هایی را شناسایی کرده‌اند که پاسخ استرس را خاموش می‌کند. این پروتئین‌ها شامل یوروکورتین 1 و 2 و 3، اعضای خانواده‌ای از پروتئین‌ها هستند که در همه پستانداران حضور دارند.


آلون چن، متخصص زیست‌شناسی عصبی،‌ سرپرست این پژوهش و گروه همکارانش با وارد کردن تروما به دو گروه از موش‌های آزمایشگاهی - یک گروه شاهد- و یک گروه از موش‌هایی که به طور ژنتیکی مهندسی شده بودند تا فاقد این سه پروتئین یوروکوترین باشند، به این کشف رسیدند.


پیش از وارد آوردن تروما، هیچ کدام از این دو گروه موش‌ها نشانه‌های استرس را نشان نمی‌دادند. بلافاصله پس از وارد آوردن ضربه هر دو گروه علائم استرس را نشان دادند.


اما 24 ساعت بعد، موش‌های گروه شاهد بر استرس و اضطراب خود فائق آمدند. اما در مقابل موش‌های مهندسی ژنتیکی‌شده هنوز دچار همین میزان استرسی بودند که بلافاصله پس از ترومایی که دیروز به آنها وارد شده بود،‌ بروز داده بودند.


چن و همکارانش کشف کردند که در موش‌های گروه شاهد، یوروکوترین 1 و 2 و 3 یک برنامه ظهور ژن‌ها را فعال می‌کند که موش‌ها را به حالت طبیعی فیزیولوژیک عصبی در زمان مناسب باز می‌گرداند. این برنامه ظهور ژن‌هادر موش‌هایی که فاقد پروتئین‌های یوروکوترین بودند، رخ نمی‌‌داد.


این یافته مسیر جدیدی برای تحقیق را می‌گشاید: شاید پروتئین‌های یورکوترین همان عواملی باشند که در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، افسردگی، بی‌اشتهایی و PTSD کارکردشان کاهش یافته است.


و اگر این نظریه درست باشد، دانشمندان می‌توانند به دنبال راه‌هایی برای تقویت کارکرد آنها باشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی