• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 826)
شنبه 30/11/1389 - 19:23 -0 تشکر 286298
تصاویر عواقب حمله خورشید به زمین/ جامه شفقها بر تن آسمان نیمکره شمالی

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

 

حمله جدید خورشید به سوی زمین نتایج زیبا و چشم نوازی را در آسمان نیمکره شمالی زمین از خود به جا گذاشته و مردم کشورهایی مانند نروژ و سوئد شانس مشاهده شفقهای شمالی شگفت انگیزی را در آسمان کشور خود داشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جدید ترین شعله خورشیدی که طی روزهای اخیر از جانب خورشید به سمت زمین شلیک شده، فعالیتهای الکترومغناطیسی زمین را افزایش داده و منجر به ظهور شفقهای قطبی متعددی در آسمان زمین شده است.

با وجود اینکه این پدیده زیبا و طبیعی هنوز برای بسیاری از مردم ناشناخته و مرموز باقی مانده است، شفقهای قطبی پدیده های رایجی هستند که معمولا در بخشهای مرتفع آسمان نیمکره های شمالی و جنوبی زمین رخ می دهند اما در صورتی که شعله خورشیدی که زمین را هدف می گیرد، بسیار بزرگ باشد، شفقهای قطبی می توانند بخشهای گسترده تری از آسمان را پوشش دهند.

یکی از ویژگی های جالب شفقهای قطبی شباهت آنها به لامپهای نئونی است، این شباهت به صورت اتفاقی به وجود نیامده است. در لامپهای نئونی ذرات باردار از میان لوله های مملو از گازهای نئون، آرگون و یا زنون عبور می کنند. در شفقهای قطبی نیز ذرات باردار به تدریج به تحریک الکترونها در اتمهای گاز پرداخته و انرژی به وجود آمده از این پدیده را به شکل نور نمایش می دهد. هر نوع گاز، رنگی متفاوت از خود نمایش می دهد همانطور که گازهای موجود در اتمسفر زمین عامل اصلی رنگ نورهای شفقهای قطبی هستند.

همچنین در برخی مناطق شفقهای قطبی به شکلی ظاهر می شوند که گویی تحت تاثیر وزش باد شدید قرار گرفته اند و همین ظاهر آنها را به دو دسته شفقهای شمالی یا "بوریالیز" و شفقهای جنوبی یا "استرالیز" تقسیم می کند. در زبان لاتین "بوریالیز" نام باد شمالی و "استرالیز" نام باد جنوبی است، همچنین "آئورورا" به معنی شفق، نام الهه سپیده دم بوده است.
 
 

 ما مي توانيم ....

شنبه 30/11/1389 - 19:33 - 0 تشکر 286303

در ادامه تصاویری از جدید ترین شفقهای قطبی که در پی برخورد ذرات باردار خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین به وجود آمده اند را به نقل از نشنال جئوگرافیک مشاهده می کنید:

 شفق شمالی در نروژ

 شفق شمالی در سوئد

شفق شمالی در نروژ

شفق شمالی در سوئد

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 1/12/1389 - 9:18 - 0 تشکر 286553

تصاویر بسیار زیبا و خوراک "با عکسها یاد بگیریم" هست. نه؟ D: ;)

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/12/1389 - 10:22 - 0 تشکر 286651

ممنون

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 1/12/1389 - 17:36 - 0 تشکر 287409

ممنون خیلی زیابست
راست میگی برساووش جون

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

يکشنبه 1/12/1389 - 20:19 - 0 تشکر 287491

سلام.
نمی دونم نظرم بدم یا نه ... ولی یه مستند بود که انسان با استفلده از تحریک لایه های بالای جو حالا اسمش یادم نیست به گمانم یونوسفر بودبه وسیله امواج رادیویی می تونست شفق ایجاد کنه ...

اگر خواستید لینک مستند رو واستون می ذارم ... شاید مفید واستون.

البته فقط یه مستند هست راجع به هارپ.

بخشیش که من اشاره کردم فقط مربوط ب این بحث هست بقیه اش به یه سری حوادث دیکه می پردازه.
بازم انتخاب با خودتون ... زیر نویس هم داره

يکشنبه 1/12/1389 - 21:34 - 0 تشکر 287503

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;287491]سلام.
نمی دونم نظرم بدم یا نه ... ولی یه مستند بود که انسان با استفلده از تحریک لایه های بالای جو حالا اسمش یادم نیست به گمانم یونوسفر بودبه وسیله امواج رادیویی می تونست شفق ایجاد کنه ...

اگر خواستید لینک مستند رو واستون می ذارم ... شاید مفید واستون.

البته فقط یه مستند هست راجع به هارپ.

بخشیش که من اشاره کردم فقط مربوط ب این بحث هست بقیه اش به یه سری حوادث دیکه می پردازه.
بازم انتخاب با خودتون ... زیر نویس هم داره


من خیلی مشتاقم این مستند را ببینم چون خیلی از وقایع را به هارپ ربط می دهند

يکشنبه 1/12/1389 - 23:57 - 0 تشکر 287546

سلام

هارپ قسمت اول

هارپ قسمت دوم


اینها در سایت محترم موعود هست که بنا بر رسم امانت اسم سایت هم گذاشتم


www.mouood.org

دوشنبه 2/12/1389 - 0:29 - 0 تشکر 287557

سلام ‎:-D
یه توصیه دوستانه! هیچ وقت با گوشی دنباله ثبت نظرهای طولانی که بعد لینک هم بخوای بذاری نباشید.
فردا نظرم ویرایش می کنم اگه لینک کار نکرد سایت موعود رو باز کنید در قسمت چندرسانه ای و در ادامه مستندها . . .هارپ رو انتخاب کنید.

دوشنبه 2/12/1389 - 0:42 - 0 تشکر 287562

لینک کار کرد و دارم دانلودش می کنم.
اگر اشتباه نکنم زلزله های اخیر، سونامی، طوفان کاترینا و چند تا چیز دیگر را به هارپ ربط می دهند. البته شایعاتی هم مبنی بر فرازمینی بودن تحقیقات آن وجود دارد. کتابی هم با نام " فرشته ها هارپ نمی نوازند" اثر یکی از فعالان پروژه منشر شده است.
علی آقای عزیز اگر اطلاعات بیشتری در این مورد داری خوشحال می شویم در تاپیک جداگانه ای با نام هارپ به ان بپردازی.
ما هم بریم ببینیم این فیلمه چی میگه!!

سه شنبه 3/12/1389 - 14:47 - 0 تشکر 288386


فناوری های مدرن؛ پاشنه آشیل زمین در برابر توفانهای خورشیدی

محققان در نشست سالانه انجمن پیشبرد علوم آمریکا هشدار دادند توفان خورشیدی پدیده ای است که با آغاز دوره فعالیت خورشیدی می تواند برای فناوری های مدرن زمین بسیار مهلک باشد و باید این پدیده طبیعی را کاملا جدی گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمین به تازگی مورد اصابت یکی از گلوله های خورشیدی قرار گرفته و جان سالم به در برده است، اما آیا شانس دوباره ای برای دفعات بعدی نیز وجود دارد؟ در صورت شلیک شدن شعله ای بزرگتر از آنچه طی روزهای اخیر زمین را هدف گرفت، تکنولوژی های حساس زمینی که از آنها به عنوان پاشنه آشیل زمین یاد می شود دچار آسیب دیدگی جدی نخواهند شد؟

به طور حتم این آخرین باری نخواهد بود که خورشید زمین را هدف شعله های خود قرار می دهد. به گفته محققان احتمال تکرار طوفانهای ژئومغناطیسی که به واسطه انفجارهای عظیم خورشیدی مشابه آنچه در روز سه شنبه رخ داد، به وجود آیند همواره وجود دارد و توفان خورشیدی بعدی می تواند فاجعه ای بزرگ را برای زمین در پی داشته باشد.

تصویر توفان اخیر خورشیدی

جوامع مدرن روز به روز و با افزایش وابستگی انسانها به سیستمهای ماهواره ای به منظور منطبق سازی رایانه ها، سیستمهای مکان یابی، شبکه های ارتباط از راه دور و دیگر تجهیزات الکترونیکی در برابر شرایط اقلیمی فضایی آسیب پذیرتر می شوند.

محققان در نشست سالانه انجمن پیشبرد علوم آمریکا اعلام کردند یک توفان خورشیدی قدرتمند می تواند این تکنولوژی های بسیار حساس را مختل کرده، ماهواره ها را به خاکستر تبدیل کرده، بازار بورس را فروپاشیده و منجر به ماه ها قطعی الکتریسیته شود.

این وضعیت تنها رو به وخیم تر شدن می گذارد زیرا چرخه خورشیدی دوره ای را آغاز کرده است که فعالیتهای آن طی 11 سال آینده شدت خواهد گرفت. به گفته محققان زمان و ابعاد شعله خورشیدی که در آینده زمین را مورد اصابت قرار خواهد داد، نکته ای نگران کننده و در عین حال غیر قابل پیش بینی است. آخرین باری که چرخه خورشیدی در حدود 10 سال پیش به نقطه اوج خود رسید، زمین مکانی متفاوت از امروز بود و انسان به اندازه اکنون به فناوری های ارتباطاتی وابستگی نداشت.

به گفته محققان در حال حاضر کمترین عملکردی که می توان در برابر این خطر از خود نشان داد پیش بینی توفانهای خورشیدی و ایجاد لایه ای محافظ برای شبکه الکتریکی زمین است.

تصویر فوران ذرات باردار به سوی زمین

"استفان لخنر" رئیس مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا در این نشست و در پی شنیدن هشدار دانشمندان در رابطه با جدی گرفتن توفانهای خورشیدی گفت: لطفا از این پدیده نهراسید زیرا ترسیدن تنها موقعیت را بدتر از این که هست می کند.

یکی از آسیب پذیرترین بخشهای جهان در عصر حاضر سیستم GPS است که علاوه بر ارائه اطلاعات موقعیت یابی، در منطبق سازی زمان رایانه ها و شبکه های رایانه ای و تجهیزات الکترونیکی کاربرد دارد. به گفته لخنر این سیستم در کنار کمکهای فراوانی که به بشر کرده است، خالق نوعی جدید از وابستگی بوده که اخلال دراین وابستگی می تواند بر روی بخشهایی از قبیل هوافضا، دفاع، پخش دیجیتال، خدمات اقتصادی، و آژانسهای دولتی تاثیر بگذارد.

بر اساس گزارش دیسکاوری، دولتهای جهان در تلاشند با همکاری و به اشتراک گذاری اطلاعات درباره توفان بعدی خورشیدی به گونه ای از بروز فاجعه جلوگیری کنند این در حالی است که پیش بینی کنندگان آب و هوا معتقدند هرگز نمی توان از زمان وقوع توفان بعدی اطمینان حاصل کرد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی