سينما و تلویزیون (بازدید: 541)
شنبه 30/11/1389 - 12:44 -0 تشکر 286108
حكایت های قابوسنامه انیمیشن می شود

حكایت‌های قابوسنامه انیمیشن می‌شود
جام جم آنلاین: قصه‌های جنگ، جنگل تمدن، بادبادك‌های آبی، كلاغ زبل، من و ماهی و حكایت‌های مادربزرگ، عناوین مجموعه‌های مختلف پویا نمایی هستند كه در مراكز سیما در مراحل مختلف تولید قرار دارند. این مجموعه‌ها كه با هدف بسط و گسترش صنعت پویا نمایی در كشور با استفاده از نیروهای بومی ساخته می‌شوند، در قالب‌های گوناگون انیمیشن 2بعدی، 3بعدی، عروسكی و... تهیه می‌شوند.

قصه‌های جنگ در كرمانشاه

با پایان مراحل فنی، پویا نمایی قصه‌های جنگ تولید سیمای مركز كرمانشاه آماده نمایش شد.

به گزارش خبرنگار ما، تهیه‌كننده این مجموعه گفت: تولید مجموعه قصه‌های جنگ از نیمه اول امسال آغاز شده است. حیدر ویسی گفت: در تولید این انیمیشن از تكنیك 2بعدی استفاده شده و هم‌اكنون با پایان مراحل ساخت پیش‌بینی می‌كنیم این مجموعه برای اسفند ماه آماده پخش شود. ویسی با اشاره به این‌كه مجموعه قصه‌های جنگ فاقد دیالوگ و به صورت موسیقی و تصویر تهیه شده است، افزود: دستمایه این مجموعه ادوات جنگی مثل كلاه آهنی، قمقمه، بی‌سیم، قطب‌نما، سنگر و... است كه كاركرد آنها در جنگ به صورت داستان بیان می‌شود.

این مجموعه در 13 قسمت آماده نمایش می‌شود.

داستان‌های طنز در جنگل تمدن

پویانمایی «جنگل تمدن» به تهیه‌كنندگی و كارگردانی داوود باقری نیز در 6 قسمت 10 دقیقه‌ای به سفارش صداوسیمای مركز آذربایجان شرقی در حال تولید است. باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: پیش‌تولید این مجموعه از اول شهریور آغاز و تاكنون 3 قسمت از این مجموعه تولید شده است. وی با بیان این‌كه تولید انیمیشن باید همراه با جذابیت برای مخاطب باشد، افزود: جنگل تمدن به صورت 3بعدی تولید می‌شود. وی تصریح كرد: فاصله نسل‌ها، چاپلوسی و فرهنگ عبور از خط‌كشی برخی از موضوعات این پویانمایی است. در این مجموعه به غیر از كاراكترهای مرد، از كاراكترهای حیوانی از قبیل خانواده سلطان شیر، آقا و خانم داركوب، آقا و خانم گرگ، آقا خرسه و گورخر نیز استفاده شده كه این كاراكترها روایتگر داستان‌های طنز هستند. وی روند تولید انیمیشن جنگل تمدن را خوب توصیف كرد و افزود: قسمت‌های باقیمانده این مجموعه تا پایان شهریور سال آینده آماده خواهد شد.

بادبادك‌های آبی، اسفند آماده می‌شود

مجموعه پویا نمایی بادبادك‌های آبی هم در مركز قم در مرحله پایانی تولید است. این مجموعه كه در 13 قسمت تولید شده، داستان بچه‌های محله‌ای را روایت می‌كند كه در هر قسمت برای حل مشكلی كه برایشان پیش‌ آمده تلاش می‌كنند. عمده موضوعات انتخاب شده در مورد محیط‌زیست، معضلات شهری و اجتماعی و همچنین موضوعات دینی است. تولید مجموعه انیمیشن بادبادك‌های آبی از اواخر سال 87 آغاز شده و در ساخت آن از تكنیك 2بعدی ساده استفاده شده است. با پایان مراحل فنی و صداگذاری، این مجموعه تا نیمه اسفند امسال آماده نمایش می‌شود.

كلاغ زبل پویا نمایی شد

همچنین مجموعه انیمیشن «كلاغ زبل» به تهیه‌كنندگی و كارگردانی علی نانواباشی در 9 قسمت 11 دقیقه‌ای در سیمای خراسان جنوبی در حال تولید است.

نانواباشی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان این‌كه این پویا‌نمایی به صورت 3بعدی تولید می‌شود، گفت: سعی شده در انیمیشن كلاغ زبل از جذابیت‌های لازم برای جذب مخاطب استفاده شود. وی درباره داستان این مجموعه گفت: این انیمیشن ماجرای كلاغی است كه برحسب اتفاق به داخل كتابی می‌رود و در داستان‌ها سیر می‌كند. در مسیر، وقایع و اتفاقاتی كه برایش به وجود می‌آید، با درس گرفتن از اشتباهات خود از خامی به پختگی می‌رسد.

نانواباشی با اشاره به این‌كه گروه مخاطب این پویا نمایی كودكان هستند، افزود: در این انیمیشن سعی شده ضمن آشنایی با داستان‌های فانتزی، كودكان را با نگرشی جدید به سمت كارهای خوب سوق دهد.

وی هدف از ساخت این مجموعه را آشنایی بیشتر كودكان با داستان‌های قدیمی عنوان كرد و افزود: در این قصه‌ها سعی شده ضمن پرداختن به روایتی جدید از داستان‌ها به نكات اخلاقی اشاره شود. وی تصریح كرد: در این مجموعه سعی شده برداشت متفاوت و قابل فهمی از كتاب كلیله و دمنه ارائه شود كه با مسائل روز و ملموس كودكان بی‌ارتباط نباشد تا مخاطب بتواند بخوبی با داستان ارتباط برقرار كند. نانواباشی با بیان این‌كه پیش‌تولید این مجموعه از 15 تیرماه به مدت 3 ماه آغاز شد، ابراز كرد: تولید مجموعه كلاغ زبل از25 مهرماه كلید خورده و در حال حاضر در مرحله پایانی قسمت اول قرار دارد.

ساخت یك انیمیشن برای ایام نوروز

مجموعه پویا نمایی «من و ماهی‌ها» از تولیدات مركز بوشهر هم در مرحله صداگذاری قرار دارد. این مجموعه در 13 قسمت 15 دقیقه‌ای تولید می‌شود و ماجرای دوستی نوجوانی بوشهری با ماهی‌هاست. این دوستی زمانی اتفاق می‌افتد كه امیر یك ماهی را كه در ساحل افتاده به آب انداخته و از مرگ نجات می‌دهد. این مساله باعث ایجاد دوستی بین امیر و ماهیان دریا می‌شود. تهیه‌كننده و كارگردان درباره تولید این انیمیشن گفت: پیش‌تولید این مجموعه 4 ماه طول كشیده است و مراحل تولید آن شامل بازنویسی قصه، بازآفرینی كاراكترها و صحنه‌ها عملا از مهرماه 87 آغاز شده است. پیمان دهقانی افزود: در تولید این انیمیشن از تكنیك 2بعدی استفاده شده است. این مجموعه پویا نمایی در 13 قسمت آماده می‌شود.

حكایت‌های مادربزرگ در گلستان

تولید مجموعـــه «حكایت‌های مادربزرگ» به تهیه‌كنندگی و كارگردانی بهروز سلطانی‌فر هم در سیمای مركز گلستان ادامه دارد. به گفته سلطانی‌فر، این مجموعه برگرفته از كتاب قابوسنامه است كه عنصرالمعالی، نویسنده آن از حكمرانان خاندان زیاری بوده كه در قرن چهارم و پنجم هجری در شمال كشور بخصوص گرگان حكومت داشته و مقبره وی با عنوان میل گنبد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان است. وی افزود: مجموعه قصه‌های مادربزرگ با تكنیك 3بعدی و در 13 قسمت 11 دقیقه‌ای تولید می‌شود. كارگردان انیمیشن قصه‌های مادربزرگ با اشاره به بعد فرهنگی و اجتماعی قابوسنامه، داستان‌های انتخابی برای تولید این مجموعه را ارزشمند و آموزشی بیان كرد و افزود: شخصیت‌های ثابت این پویا نمایی اعضای یك خانواده هستند كه مادربزرگ خانواده هر شب به فراخور اتفاقاتی كه در آن روز می‌افتد، حكایتی را برای نوه‌هایش تعریف می‌كند.

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی