انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 400)
چهارشنبه 27/11/1389 - 21:25 -0 تشکر 285084
کشف منبع آب در میان سحابی اوریون/ توده ای از مولکولهای آب که دیده نمی شوند


محققان با استفاده از ماهواره SWAS دریافته اند میزان مولکولهای آب در میان ساختارهای کیهانی مانند سحابی ها فراوان است اما به دلیل جامد بودن این مولکولها، امکان رصد دقیق وجود نداشته و مقدار آن کمتر از حد واقعی محاسبه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مولکولهای ارزشمند آب همه جهان را در بر گرفته اند، این مولکولها که برای بقاء از اهمیت ویژه ای برخوردارند در گوشه و کنار جهان پراکنده اند و شاید به همین دلیل است که دانشمندان شانس یافتن سیاره هایی با قابلیت شکل دادن به حیات را بالا می دانند.

اما مولکولهای آب قبل از اینکه به چنین سیاره هایی راه پیدا کنند از میان مناطق عجیب تری مانند سحابی اوریون عبور می کنند. شاید تصویری که مشاهده می کنید چهره ای نباشد که همواره از سحابی اوریون دیده اید. نور نامرئی که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست معمولا ویژگی ها و فرایندهای جدیدی را نمایش می دهند که معمولا از میدان دید انسان خارج هستند. در صورتی که به منطقه طول موجهای بلندتر از طول موجهای قابل دید چشم وارد شوید به تدریج به قلمرو زیر میلیمتری قدم خواهید گذاشت، منطقه ای میان امواج رادیویی و فروسرخ.
 

 
این منطقه جایی است که مولکولهای آب نور را به خود جذب کرده و از خود نور ساطع می کنند و اخترشناسان نیز با کمک ماهواره ای به نام SWAS از این منطقه از سحابی اوریون تصویربرداری کرده اند. تصویر نهایی تصویری از "مرز مولکولی اوریون" است، ابری داغ که پرتوهای فرابنفش از ستاره های نزدیک بر روی آن می تابد. این ابر با داشتن گازها، غبارها و پرتوهای فرابنفش به بستری مناسب برای واکنشهای شیمیایی کیهانی تبدیل شده است.

اخترشناسان می توانند بر اساس میزان اکسیژن و هیدروژن موجود در اطراف این ابر میزن آب موجود در آن، میزان غبار درون آن، میزان پرتوهای فرابنفش، حرارت، جرم، و تمامی ویژگی های آن را محاسبه کنند. تصاویر این ماهواره تا کنون نشان داده بودند که میزان آب موجود در این سحابی بیش از اندازه واقعی و در حدود 100 تا هزار برابر بیشتر پیش بینی شده اند. اما مطالعات جدید محققان از مقادیر پیشین پشتیبانی می کند.

یافته های جدید این ماهواره می تواند از این فرضیه که میزان کم آب رصد شده در پدیده های کیهانی به دلیل حضور محدود مولکولهای بخار آب در قالب لایه ای نازک  و خارجی است، پشتیبانی کند. به بیانی دیگر پرتوهای نوری از میان مولکولهای آب از میان لایه ای نازک تابیده می شوند و به دلیل اینکه آب موجود در اعماق سحابی به شکل ذرات غبار منجمد شده است، ماهواره SWAS قدرت رصد کردن آنها را ندارد.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، بنا به اطلاعات به دست آمده از این ماهواره، می توان گفت جدا از مولکولهای بخار آبی که قابل مشاهده اند، انبوهی از مولکولهای آب نیز در میان این سحابی و پدیده های مشابه در جهان نهفته اند و جهان مخزنی بزرگ از مولکولهای آب است؛ تنها به دلیل جامد بودن این مولکولها امکان مشاهده آنها به وجود نیامده است.
 
 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 27/11/1389 - 22:22 - 0 تشکر 285133

خیلی جالب بود ممنون

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 28/11/1389 - 0:58 - 0 تشکر 285181

منون ازمطلبتون شگفت انگیزه!!

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی