دانش و فن آوری (بازدید: 470)
دوشنبه 25/11/1389 - 21:35 -0 تشکر 283969
شیشه حتی در دمای بسیار پایین هم سیال است


دانشمندان آمریکایی با استفاده از شبیه سازیهای رایانه ای ساختار اتمی شیشه را در دمای نزدیک به صفر مطلق نشان دادند و کشف کردند که شیشه حتی در سردترین دمای ممکن نیز همانند یک سیال رفتار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کلمبیا در نیویورک به سرپرستی "توماس مارکلند" با کمک شبیه سازیهای رایانه ای موفق شدند اثرات ممکن اصول مکانیک کوانتوم را شرح دهند.

نتایج این تحقیقات فرض شد که در یک دمای نزدیک به صفر مطلق (273- درجه سانتیگراد) حرکت اتمهای شیشه کند می شود.

این درحالی است که برپایه فیزیک کوانتوم، در این موقعیت اتمها ماهیتی موجی پیدا می کنند که به آنها کمک می کند جابجا شوند و به فضاهای مسدود برسند.

در حقیقت، این ذرات همواره یک رفتار دوگانه موج/ ذره دارند که موجب می شود در برخی موقعیتها رفتار موجی و در مواقع دیگر رفتار ذره ای از خود بروز دهند.

براساس گزارش نیچر فیزیک، این محققان در این خصوص توضیح دادند: "آزادی حرکت، اساس ساختار شیشه است که موجب می شود این ماده همانند یک سیال رفتار کند."

در فیلمی که این دانشمندان از شبیه سازی حرکت اتمهای شیشه در دمای نزدیک به صفر مطلق تهیه کردند کره های آبی و سبز اتمهایی هستند که شیشه را در دمای نزدیک به مطلق می سازند.

این اتمها به جای اینکه در این دما همانند اتمهای یک ماده جامد بی حرکت بمانند به طرف موقعیت اولیه خود حرکت می کنند و نشان می دهند که این ماده همانند یک سیال رفتار می کند. در این فیلم، کره های قرمز تمام حرکات ممکن یک اتم را نشان می دهد.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 25/11/1389 - 21:37 - 0 تشکر 283970

کره های آبی و سبز اتمهای شیشه را نشان می دهند

کره های قرمز تمام حرکات ممکن یک اتم را نشان می دهند
این تصاویر مشخص می کند که شیشه نه تنها در دماهای بالا بلکه در دماهای بسیار پایین نیز همانند یک سیال رفتار می کند

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 25/11/1389 - 23:49 - 0 تشکر 284026

این نتیجه خوبی ه.امااین تحقیق د رچه زمینه هایی میتونه مفید باشه؟

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی