بهداشت و سلامت (بازدید: 530)
پنج شنبه 21/11/1389 - 13:50 -0 تشکر 281689
بعد از غذا 7 کار نکنید

بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم که بلافاصله بعد از اتمام غذا به آنها می‌پردازیم

شاید بهترین ساعات روز برای هر یک از ما دقایقی باشد که کنار اعضای خانواده یا دوستان و همکاران غذا می‌خوریم. از نظر خیلی‌ها، غذا خوردن در کنار هم در زندگی شلوغ شهری کار لذت‌بخشی است و نه تنها ساعات زیبایی را می‌آفریند، بلکه قدمی به سوی زندگی سالم به حساب می‌آید...

غذا خوردن تنها برای رفع گرسنگی نیست؛ بلکه یک اتفاق و تجربه اجتماعی است. غذا خوردن در محیطی با نور کافی، کنار دوستان در حالی که به موزیکی آرام گوش می‌دهید یا با دوستان معاشرت می‌کنید، می‌تواند سلامت‌تان را ارتقا دهد اما غذا خوردن در محیطی تاریک، تنها، پر استرس و با شتاب‌زدگی سبب سوءهاضمه و نفخ می‌شود و روز ما را خراب می‌کند. فراموش نکنید که ساعات غذا خوردن اهمیت زیادی دارد و می‌تواند فرصتی برای انتقال تجربیات و عادات خوب به فرزندان‌مان باشد. در کنار این مسایل، بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم که بلافاصله بعد از اتمام غذا به آنها می‌پردازیم. شاید دانستن این موضوع که چرا این عادات اشتباه هستند و نباید بلافاصله بعد از صرف غذا این کارها را انجام داد تا حدی باعث شود از انجام آنها صرف‌نظر کنیم.

1.سیگار نکشید
برخی سیگاری‌ها به محض اینکه غذایشان تمام می‌شود، سیگارشان را روشن‌ می‌کنند. به طور کلی سیگار کشیدن عادت خوبی نیست اما انجام این کار بعد از غذا گناه نا بخشودنی به حساب می‌آید. زیرا دود سیگار می‌تواند محیط معده را اسیدی کند و این موضوع روی عملکرد معده تاثیر می‌گذارد و مانع از هضم صحیح غذا می‌شود. قاعدتا باید افراد سیگاری بعد از صرف غذا حداقل نیم‌ساعت را به عبور غذا از معده اختصاص دهند بعد سیگارشان را روشن کنند.

2.آب ننوشید
بلافاصله آب نوشیدن بعد از صرف غذا سبب رقیق شدن شیره معده می‌شود. این امر می‌تواند در هضم و شکسته شدن ذرات درشت‌تر غذا به ذرات ریزتر اختلال ایجاد کند. بنابراین، بهتر است نیم ساعت قبل از غذا یا نیم ساعت بعد از اتمام غذا آب بنوشیم. در کل، نوشیدن آب خیلی سرد در هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. پس چه بهتر که درجه حرارت آب در حد مطبوع باشد و لیوان‌مان را پر از یخ نکنیم.

3.میوه نخورید
یکی از عادات رایج در میهمانی‌ها، میوه خوردن بلافاصله بعد از صرف غذاست. بهتر است نیم ساعت قبل یا نیم ساعت بعد از غذا میوه نخورید زیرا مصرف میوه بعد از غذا می‌تواند سبب نفخ معده شود و روی هضم هم تاثیر گذارد. البته ما غذاهای بسیاری داریم که با میوه‌ها پخته یا خورده می‌شوند؛ مثل آلبالوپلو یا کشمش‌پلو. یا عادت داریم غذا را با آب‌پرتقال بخوریم. پخته بودن میوه‌ها مصرف آنها را راحت‌تر می‌کند یا خوردن آب‌پرتقال حتی می‌تواند به جذب بهتر آهن دریافتی کمک کند ولی توصیه می‌شود به دلیل بروز نفخ، بعد از غذا میوه نپخته نخورید.

4.حمام نکنید
به طور کلی، بهتر است با معده پر حمام نکنید چون حین غذا خوردن، خون متوجه معده می‌شود. توصیه می‌شود فاصله‌ای نیم‌ساعته را بین حمام کردن و غذا خوردن قرار دهیم؛ به ویژه حمام داغ یا گرم بعد از غذا توصیه نمی‌شود زیرا در جریان خون اطراف معده اختلال ایجاد می‌کند و بر هضم غذا تاثیر منفی می‌گذارد.

5.راه نروید
راه رفتن اشکال اساسی ندارد ولی باز هم توصیه می‌شود حداقل نیم تا یک ساعت بین صرف غذا و پیاده‌روی فاصله گذاشته شود. در این حالت نیز هضم و جذب غذا بهتر صورت می‌گیرد. بنابراین بین غذا خوردن و برنامه پیاده‌روی و ورزش‌تان فاصله بگذارید.

6.نخوابید
برعکس راه رفتن و حمام کردن که گفته می‌شود بهتر است بلافاصله بعد از خوردن غذا صورت نگیرد و یک فاصله نیم تا یک ساعته را رعایت کنیم، در مورد خوابیدن تاکید اکید می‌شود که حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذا انجام نشود. در افرادی که به ویژه ریفلاکس یعنی برگشت غذا از معده به مری دارند، خوابیدن بعد از صرف غذا سبب ترش کردن یا برگرداندن قسمتی از غذا می‌شود. در سایر افراد نیز این کار بر عملکرد معده تاثیر دارد و در کارکرد صحیح آن اختلال ایجاد می‌کند.

7.چای ننوشید
این توصیه مدت‌هاست که به مردم می‌شود زیرا یکی دیگر از عادات میهمانی‌های ما این است که هنوز غذا را تمام نشده، چای جلوی میهمان می‌گذاریم. چای هم می‌تواند محیط معده را اسیدی کند و هم بازدارنده‌های جذب آهن دارد. توصیه می‌شود نیم تا یک ساعت قبل یا بعد از غذا چای ننوشید تا فرصتی باشد که غذا از معده عبور کند و چای تاثیر منفی بر مواد معدنی مانند آهن نگذارد. اما در رابطه با چای سبز که به هضم و تنظیم اشتها کمک می‌کند باید گفت مصرف آن بعد از غذا خوب است و چون کافئین بالایی ندارد پس در جذب آهن تاثیر منفی نمی‌گذارد. اما بهتر است بعد از غذا مایعات با فاصله نیم تا یک ساعت مصرف نشود، چای سبز نیز از این امر مستثنی نیست.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی