بهداشت و سلامت (بازدید: 111)
چهارشنبه 20/11/1389 - 19:19 -0 تشکر 281520
فقط پنیر پاستوریزه بخورید

دکتر محمود نراقی ، معاون مدیریت بیماری ‌های واگیردار وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، با بیان این که هم اکنون اداره بهداشت برای دادن مجوز به استان هایی که پنیر سنتی تولید می کنند، آن ها را وادار می کند تا به مدت 3 ماه پنیر را در آب نمک 20 درصد نگه داری نمایند، گفت:

حتی در این حالت نیز با آنکه 95 درصد عامل ایجاد کننده ی تب مالت از بین می رود، اما 5 درصد آن باقی می ماند.

بسیاری از مردم، پنیر سنتی را خوش طعم تر از پنیر پاستوریزه می دانند، ولی با این همه باید از خوش طعمی پنیر سنتی صرف نظر کنند و فقط پنیر پاستوریزه بخورند.

هم اکنون سعی می شود با اضافه کردن مخمرها، طعم پنیر پاستوریزه بهبود یابد.

پرهیز از مصرف پنیر سنتی برای حفظ سلامت افراد ضروری است ، زیرا بیماری تب مالت ناتوان کننده است و 2 تا 3 ماه نیاز به درمان دارد. لذا مردم در صورت ابتلا با مشکلات متعددی روبرو می شوند.

نحوه جمع آوری شیر در روستا که معمولا به صورت شیربهره انجام می شود، یکی از راه های احتمالی آلوده شدن پنیر سنتی است. در این شیوه، هر بار یکی از خانواده ها شیر گوسفندان چند خانواده را با هم می دوشند، لذا اگر دو راس از دام یک خانواده آلوده باشند، تمام شیرها آلوده می شوند.

نگهداری پنیرهای سنتی در آب نمک، عامل انتقال تب مالت را از بین نمی برد.

کنترل چنین مواردی با تبدیل روستاها به بخش و صنعتی شدن دامداری ها ممکن می شود و در غیر این صورت، با پراکندگی گله های عشایر، دامپزشکی توان استخدام نیروی چند هزار نفری برای واکسینه کردن این دام ها را ندارد.

حرکت به سمت مکانیزاسیون و توسعه، بسیاری از مسایل این چنینی را حل می کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی