انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 368)
سه شنبه 19/11/1389 - 13:53 -0 تشکر 280929
باز هم توهین به پرچم کشور و باز هم انگار نه انگار

در سال های اخیر، گویا مرسوم شده هر از گاهی نهادی، سازمانی یا ارگانی به صلاحدید خود، به دستکاری پرچم رسمی کشور پرداخته و در هر نوبت هم با توجیه این کار خود، منتقدان را به بهره برداری سیاسی نیز متهم کنند. این در حالی است که پرچم ملی هر کشور نماد فرهنگ، تمدن، هویت و شخصیت یک ملت به شمار می رود و هرگونه دستکاری آن به منزله توهین به هویت و شخصیت یک ملت است و به همین دلیل هم هست که در هیچ کجای دنیا، دیده نمی شود که پرچم رسمی کشور، دستکاری شده و مطابق سلیقه افراد مورد بهره برداری قرار گیرد.

به گزارش «تابناک»، در تازه ترین دستکاری پرچم رسمی کشور، شهرداری شهر سرخرود در استان مازندران، پرچم هایی را در سرتاسر شهر نصب کرده که این پرچم ها به شکل بی سابقه ای دستکاری شده است، به گونه ای که در تصویر دیده می شود، تکه پارچه ای آبی رنگ، به انتهای پرچم اضافه شده و لفظ الله اکبر که در امتداد هر سه رنگ پرچم نوشته شده است، به شکل بد سلیقه ای با حاشیه های گلدوزی شده قطع شده است؛ عملی که مصداق تام و تمام دستکاری در پرچم رسمی کشور است و به این ترتیب، اگر در آینده هم هر کسی بخواهد پرچم کشور را هر گونه که تمایل داشت بیاراید، عملا دیگر هیچ نشانی از پرچم ملی باقی نمی ماند.

این در حالی است که شهروندان کشور های خارجی حتی به قرار گرفتن پرچمشان در حالتی نامناسب، به گونه ای که رنگ های آن جابجا شود، هم بسیار حساس هستند؛ برای نمونه، چندین سال پیش، یکی از اتباع کشور سوئد در مراسم سالگرد حضرت امام(ره)، هنگامی که متوجه شد برخی از مسئولان برگزاری مراسم پرچم کشورش را برعکس گذاشته اند، آنقدر اعتراض کرد تا مسئولان پرچم سوئد را در حالت مناسب و درست آن قرار دادند اما در کشور ما نهادهای قانونی خود به دستکاری پرچم می پردازند.

افزون بر آنچه گفته شد، پرچم نصب شده در شهر سرخرود، نه تنها دستکاری شده، بلکه لفظ جلاله «الله» نیز برعکس قرار گرفته و رنگ سبز که در بالای پرچم قرار دارد، در پایین آن قرار گرفته است.

باید گفت، برای این رخداد دو حالت بیشتر متصور نیست: یا مسئولان ناآگاهانه این کار را انجام داده اند که خود این ناآگاهی هم توجیه ناشدنی است و یا این که مسئولان آگاهانه و با علم به اینکه این کار توهین به نماد ملی کشور است، این کار را به غرض ها و نیات گوناگون انجام داده اند که در این صورت قابل پیگرد نیز هست.

ذکر این مهم لازم است، چندی پیش نیز در چندین همایش دولتی نیز، در پوستر مراسم رنگ سبز پرچم به صورت آبی درآمده بود که در آن زمان نیز حساسیت هایی را به وجود آورد و با وجود فریاد رسانه ها در این مورد، به راحتی با توجیهی ساده از کنار آن گذشتند و همان باعث شد تا امروز در یک شهر کوچک در شمال کشور، چنین کاری انجام شود.

در واقع، اگر تاکنون بخشنامه یا آیین نامه ای به نهادهای دولتی و حکومتی برای دستکاری نکردن پرچم رسمی کشور ابلاغ نشده، ضروری به نظر می رسد که چنین قانونی رسما ابلاغ شود تا در صورت تخطی با خاطیان برخورد شود و اگر هم ابلاغ شده است، چرا تاکنون با خاطیان برخورد نشده است؟

اگر خود ما مردم ایران، حرمت نماد هویت و شخصیت خود را نگاه نداریم، از دیگران چه انتظاری در این باره می توان داشت؟

در پایان باید گفت، هرچند خود راضی به انتشار تصویری از این اهانت به نماد کشور نیستیم، ولی به این امید که شاید کسی پیدا شده و بدون تهمت و افترا به رسانه، مردانه با این مسأله برخورد کند، آن را نمایش می دهیم:
 
 

پنج شنبه 21/11/1389 - 17:2 - 0 تشکر 281763

اینجا ایران است...!
كشوری با 2500 سال تمدن بی نظیر...!

جمعه 22/11/1389 - 14:28 - 0 تشکر 281998

با سلام
وقتی هر كی هر كاری میخواد میكنه خوب پرچم كه دیگه چیزی نیست بخواد دستكاری بشه

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی