بهداشت و سلامت (بازدید: 303)
سه شنبه 19/11/1389 - 10:6 -0 تشکر 280822
بزاق دهان در زمان خواب شبانه عامل پوسیدگی دندان است

بزاق دهان در زمان خواب شبانه در صورت مسواك نزدن مهمترین عامل پوسیدگی دندان است.

لیلا نصیری خانلر در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: مهمترین زمان مسواك برای حفظ بهداشت دندان ها پیش از خواب شبانه و همچنین پس از بیداری به صورت ۲ نوبت در شبانه روز است.

وی افزود: مسواك زدن بعد از مصرف هر نوع وعده غذایی كامل ترین توصیه برای حفظ بهداشت دندان به حساب می آید ولی به دلیل كمتر ترشح كردن بزاق دهان در زمان خواب شبانه در طول ۷ تا ۸ ساعت شب، میكروب های لثه و دندان بیشترین فرصت را برای شیوع پوسیدگی دندان ها به دست می آورند كه در این راستا افراد به طور جد باید شب ها قبل از خواب مسواك و بهداشت دندانی خود را رعایت كنند.

نصیری خانلر تصریح كرد: به طور كلی۲ عامل مسواك نزدن صحیح و نوع بزاق هر فرد مهمترین دلایل گرفتن جرم و در نهایت پوسیدگی دندان ها است و در این راستا افراد باید آگاه باشند كه برخی بزاق های دهانی عامل اصلی فراگیری جرم گسترده بر روی دندان ها است.

این دندانپزشك اظهار داشت: بر اساس توصیه همیشگی دندانپزشكان بررسی دندان ها باید برای افراد در هر ۶ ماه صورت پذیرد و به دلیل تفاوت بزاق افراد، باید معاینات دهان و دندان توسط دندانپزشك انجام شود زیرا برخی بزاق های دهانی فرآیند جرم پذیری دندان ها را افزایش می دهد و باید توسط دندانپزشك بررسی شود.

نصیری خانلر خاطرنشان كرد: برخی بزاق ها جرم بیشتری بر روی دندان ایجاد می كنند و در صورت تغذیه نامناسب و چسبیدن رنگ دانه ها بر روی دندان، زمان پوسیدگی بسیار كاهش می یابد كه این امر طول عمر دندان ها را نیز كمتر می كند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 19/11/1389 - 10:17 - 0 تشکر 280847

ممنون سلام زهرای گرامی
پایدار باشی

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی