• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1187)
دوشنبه 18/11/1389 - 15:27 -0 تشکر 280544
درگیر شدن دختران شمال شهر در روابط جنسی

پیوندی که به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان می تواند منشاء بی اعتمادی و شک در جامعه باشد، عده دیگری بر این باورند که چنین رابطه هایی می تواند در انتخاب همسر آینده موثر باشد، اما آنچه مسلم است این است که نخستین ثمره روابط ناسالم بین دختر و پسر و شکسته شدن قبح چنین روابطی در جامعه، باعث ایجاد روحیه بی‏اعتمادی نسبت به همسر آینده است و این ذهنیت آزار دهنده در فرد شکل می‏گیرد که آیا او پیش از این، چنین رابطه‏ای را تجربه کرده است یا خیر؟ بنا به گفته روانشناسان، این بی‏اعتمادی و شک هیچگاه فرد را رها نمی‏کند و سرانجام، بنیان مستحکم خانواده را به مخاطره می‏اندازد.


بنابر آخرین تحقیقات، افرادی که پیش از ازدواج چنین روابطی با هم داشته‏اند، پس از ازدواج نیز در حل مشکلات خود عاجزند؛ چرا که نسبت به یکدیگر بسیار بدبین هستند.


دوستی دختر و پسر
بر اساس تعاریف جامعه شناختی، نمی توان هر ارتباطی را "دوستی دختر و پسر" نامید، "دوستی دختر و پسر" یعنی رابطه ای که بین دو جنس مخالف بوجود می آید و در این رابطه، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه ی قلبی ویژه وجود دارد و از این رو، ارتباط دو کودک یا ارتباط تحصیلی یا ارتباط معلم با شاگرد و مانند آن، که برای اهداف خاصی است، نمی تواند در تعریف مقوله دوستی "دختر و پسر" بگنجد.

انگیزه های ارتباط با جنس مخالف:


وعده ازدواج
یکی از بهانه های ارتباط بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسر است و معمولا با این وعده ها پسران با دختران ارتباط پیدا می کنند. در حقیقت، دختر و پسر با طرح مساله "ازدواج" با یکدیگر رفاقت کرده، سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند، اما حقیقت امر این است که این وعده ها در حدّ خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند.انگیزه جنسی


از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر بهره بری جنسی است. این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی به سر می برند، بیشتر دیده می شود. این افراد برای ارضای غرایز جنسی خود، همه ی ارزش های خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه، بسیار پست تلقّی می شود.


رابطه ی جنسی بین دختر و پسر، مشکلات زیادی را برای دختر، که قربانی اصلی این رابطه است به دنبال می آورد. اشتغال ذهنی درباره ی این موضوع که مبادا این ارتباط برای او در آینده مشکل ساز باشد، تعادل روانی او را به نحو چشم گیری بر هم می زند و فشار روانی زیادی بر او تحمیل می کند.


چنین دخترانی در ازدواج با مشکل روبه رو می شوند و حاضر به ازدواج نیستند و زمانی که با فشار خانواده روبه رو می شوند و تن به ازدواج می دهند، همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستند و از اینکه همسرشان از رابطه مخفی آن ها در گذشته آگاه شود رنج می برند.جذابیت، قدرت، توهمی کودکانه


یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران، داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نیز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند.


اما طول نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه ها و قدرت های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده، در نتیجه، دوستی ها به پایان می رسند و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش، دنیایی از تعارض را در درون دختر و پسر باقی می گذارد.پناهگاهی نا امن


دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خانواده قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خویش ناراضی هستند، از طریق برقراری روابط پنهان با جنس مخالف، درصدد کسب رضایت و یا به عبارت دیگر، به دنبال یافتن شرایطی هستند که برای آن ها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشتری فراهم کند و پناه گاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم سازند.


طمینان خاطری که دختران و پسران از طریق برقراری دوستی بین خود جستجو می کنند هیچ گاه حاصل نمی شود، زیرا این روابط پنهانی و به دور از چشم خانواده صورت می گیرد. به همین دلیل، دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنند تا بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دو طرف باید تحمّل کنند تا این روابط از چشم آشنایان پنهان بماند، رضایتمندی و آرامشی را که به دنبال آن هستند خنثی خواهد کرد.رابطه جنسی در اوایل دوستی


بر اساس نتایج یک پژوهش که در مناطق شمالی پایتخت صورت گرفته است، اکثر دختران طی شش ماه الی یک سال اول رابطه خود باجنس مخالف، درگیر روابط جنسی می شوند.


اکثر قریب به اتفاق دخترانی که رابطه دوستی طولانی مدت با پسران دارند در آغاز رابطه دوستی علی رغم تصورشان درگیر روابط جنسی خواسته یا عمدتا ناخواسته می شوند.


این در حالی است که تقریبا همه دختران مورد مطالعه در ابتدای برقراری رابطه دوستی تصور می کرده اند که از درگیری جنسی مصون بوده، مهارت و قدرت کافی را در کنترل و هدایت روابط و دوستی دارند.


در بخش دیگری از این مطالعه آمده است اکثر قریب به اتفاق آنها در آغاز روابط دوستی با پسران بر این باور بودند که آنها خیلی زرنگ تر از آن هستند که دوستشان بتواند از آنها سوء استفاده جنسی کند.


یکی از علل درگیر شدن دختران در روابط جنسی برداشت نادرست آنها از روابط دوستی با پسران عنوان شده است. به عنوان مثال انگیزه و هدف اکثر دختران از برقراری رابطه دوستی با جنس مخالف جلب حمایت و عاطفه گزارش شده است، در حالی که در پسران، برقراری روابط جنسی انگیزه و هدف اصلی رابطه دوستی بوده است.


نحوه آشنایی دختر و پسر


طبق یک نظر سنجی انجام شده از دختران و پسران در خصوص نحوه آشنایی، میزان تمایل به دوستی، مکان دوستیابی و اطلاع والدین؛۶۱ درصد پسرها معتقدند که روابط با دوستان دختر خود را به شکل مقطعی ادامه می دهند و ۵۰ درصد دخترها نیز به قطع ارتباط در صورت احساس بازیچه بودن از سوی پسرها ابراز تمایل کرده اند.


بر اساس این گزارش ۵۹ درصد پسرها پارک و مراکز تفریحی را مکان دوستیابی عنوان و تنها دو درصد خیابان را محل مناسبی دانسته اند.


در خصوص اطلاع والدین از دوستی ها،۸۱ درصد دختران اظهار داشته اند دور از چشم والدین خود با پسرها ارتباط داشته و ۱۰ درصد بیان کرده اند که مادرانشان مطلع هستند و تنها سه درصد به اطلاع کامل والدین خود اشاره کرده اند.


تحقیقات غیر رسمی در ایران نشان می دهد که بیشتر دخترها قصدشان از دوستی با پسرها ارضاء نیازهای عاطفی، احساسی و پرکردن تنهایی است و انگیزه اصلی اکثریت پسران کامجویی و سوء استفاده بوده که با فرایند موسوم به "مخ زنی” و دادن وعده ازدواج انجام می گیرد.


دوستی‏های دختر و پسر، موجب می‏شود هر دوی آنها به صورت ابزاری درآیند که هر روز به جای پرداختن به امور زندگی، تغییراتی در آرایش، پوشش و حرکات و رفتارشان بدهند، این مساله باعث می شود که دختر و پسر از اهداف اصلی خود باز بمانند و به مسایل سطحی و گذرا که در آینده سودی را برای آنها به همراه ندارد، سرگرم شوند، بی شک غرق شدن در عشق‏های کاذب و دوستی‏های ناشایست، فرجامی جز دوری از معنویت و بیزاری از فرهنگ خودی و گرایش به فرهنگ بیگانه نخواهد داشت، این مساله پیام آور جامعه ایی بی هدف و جوانانی سردرگم خواهد بود که چنانچه به شکل علمی با آن برخورد نشود آمار افسردگی ها، بالا رفتن سن ازدواج، رواج شک و دودلی در جامعه و عدم بهروری در کشور را شاهد خواهیم بود.

جمعه 22/11/1389 - 14:33 - 0 تشکر 282000

با سلام
مسئله ی غریزه چیزی كاملا طبیعی هست؛ فقط اما و اگرهایی داره
البته توی ایران اینطوری هست !!
اونم به دلیلی هست كه حساسیت به این مطلب زیاد هست
" مثلا دیدین میگن كه به یه چیزی حساس بشی؛ همه فكر میكنن كه دیگه اون چی هست یا از طلا هست كه اینقدر بهش حساس هستی،‌پس بیشتر انجامش میدن و ضد میل تو رفتار میكنن"
توی كشور ما هم دقیقا همین صادق هست ...
اما در كشورهای خارجی حساسیتی بهش قائل نیستن مردم پس خیلی كمتر رخ میده و كاملا هم طبیعی هست و طبعا در برخی از كشورها میبینم كه طبق عرف مسائل جنسی پیش میره

** و در آخر؛ این مطلب واقعا ارزشمند هست

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 23/11/1389 - 13:44 - 0 تشکر 282484

نه سروش گرامی، مسئله اینطور نیست، بلكه چون اونجا به این چیزا اهمیت نمی دن و این خطا و كارها رو اشتباه نمی دونن پس توجهی نمی كنن كه چقدر در جامعه شون رخ میده ولی در ایران ما اینطور نیست....آمارها رو ببینین، كم نیستن در اونجا دخترا و پسرایی كه در سنین نوجوانی...

حكایت همون ضرب المثله است،...كه میگه "مرغ همسایه غازه"...!

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 23/11/1389 - 16:29 - 0 تشکر 282664

سلام.
یه وقتی تو دهن همه افتاده بود که چون حساسیت نشون می دیم بعضی جاها نافرمانی می کنن و فکر می کنن که علی اباد هم شهریه ... و این حرفا که باید حساسیت رو کم کرد تو جامعه و از این دست راه کار ها ... فکر کنم یه مدت طی یه دولتی داشت انجام می شد که وضع وخیم تر شد.

ببینید تا وقتی که زشتی یه عمل تو ذهن مردم باشه اون کار زشت انجام نمی شه چون مرز حیا و عفت جامعه حفظ می شه.

حالا ما بیایم بگیم نه این حساسیت ها باعث فساده خب یعنی عملا داروی مبارزه با این مشکل رو بد جلوه دادیم.

وقتی نوجوون و جوون باور کنه عامل فساد همین حساسیت هایی هست که مردم دارن خب یه توجیه خیلی مناسب گیر اورده تا روابطش رو راحت کنه ...

من وقتی دبیرستان بودم چون قحطی روحانی بود یه روانشناس تازه کار اورده بودن عملا این جور روابط رو داشت توجیهمی کرد توی کلاس ... خب تعجبی نداشت که خیلی از رفقام توی دانشگاه نتونن حتی واسه یه ترم عاشق یه نفر ثابت بمونن و هر ترم مثل لباس دوستشون رو عوض می کنن ... چون توی مغزش خوندن که این جور حساسیت های مذهبی باعث ایجاد عقده می شه و افسرده می شی و کوفت می گیری درد می گیری ... پس برو خوش باش.

شنبه 23/11/1389 - 22:36 - 0 تشکر 282872

dehkade2010 گفته است :
[quote=dehkade2010;591792;282484]نه سروش گرامی، مسئله اینطور نیست، بلكه چون اونجا به این چیزا اهمیت نمی دن و این خطا و كارها رو اشتباه نمی دونن پس توجهی نمی كنن كه چقدر در جامعه شون رخ میده ولی در ایران ما اینطور نیست....آمارها رو ببینین، كم نیستن در اونجا دخترا و پسرایی كه در سنین نوجوانی...

حكایت همون ضرب المثله است،...كه میگه "مرغ همسایه غازه"...!

با سلام 

بله حرفها شما كاملا درست 

اما زمانی كه این رفتار و اخلاق پنهانی صورت بگیره بهتره یا جلوی دید؟؟

 توی كشورهای خارجی شاید هزاران بار بدتر هم انجام بگیره

اما یه سری نظارت هایی از سمت بقیه افراد هست 

البته اونطوری هم كه میگید بدتره نیست 

اما در كل بازم 

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
يکشنبه 24/11/1389 - 15:13 - 0 تشکر 283268

اگر در ملا عام صورت بگیره که خطرش بیشتره رفیق.

يکشنبه 24/11/1389 - 21:39 - 0 تشکر 283456

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;283268]اگر در ملا عام صورت بگیره که خطرش بیشتره رفیق.

با سلام 

البته منظوره من از اینكه گفتم پنهانی كاری صورت بگیره برعكسش، دلالت بر ملا عام نداشت

منظورم با اطلاع بودنه افراد بود 

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
دوشنبه 25/11/1389 - 9:9 - 0 تشکر 283618

كار بد بده...چه با نظارت چه بی نظارت....می دونم منظورتون رو كه می گید فشار باعث این كارها می شه...ولی اینطور نیست....دیگه لج و لجبازی تا چه حد...با این حرفها فقط خودمون رو توجیه می كنیم...یعنی این حرفیه كه انداختن تو ذهنمون واسه توجیه...

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 26/11/1389 - 22:24 - 0 تشکر 284504

dehkade2010 گفته است :
[quote=dehkade2010;591792;283618]كار بد بده...چه با نظارت چه بی نظارت....می دونم منظورتون رو كه می گید فشار باعث این كارها می شه...ولی اینطور نیست....دیگه لج و لجبازی تا چه حد...با این حرفها فقط خودمون رو توجیه می كنیم...یعنی این حرفیه كه انداختن تو ذهنمون واسه توجیه...

با سلام 

خوب زمانی كه آدم تحت فشار باشه بهتر تصمیم میگیره یا تحت فشار نباشه؟؟

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
چهارشنبه 27/11/1389 - 8:48 - 0 تشکر 284587

سلام
آبی که ریخته شده را نمیشه جمع کرد البته میشه تا حدی از پیشرفتش جلوگیری کرد ولی باید صبر کنیم تا امام زمان بیان تا دنیا گلستان به و این مسائل دیگه نباشه

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 27/11/1389 - 9:55 - 0 تشکر 284652

با سلام
به نظر من ما آدما برا کارهای بدمون خوب بهانه های خوب می تراشیم.این دلیل نمیشه که از هر چی منع شدیم بیشتر ولع داشته باشیم.تو کشورای دیگه آزادی زیاد دادن و حالا توش موندن نمی دونم از کجا دارن می خورن.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی