دانش و فن آوری (بازدید: 396)
دوشنبه 18/11/1389 - 11:16 -0 تشکر 280384
ساخت کوچکترین شتابگر ذره ای دنیا بر روی یک تراشه


بزرگترین برخورد دهنده جهان، برخورد دهنده بزرگ هادرون را از یاد ببرید، زیرا اکنون نسخه ای متفاوت از آن یعنی کوچکترین برخورد دهنده و شتابگر جهان که بر روی یک تراشه ساخته شده، ابداع شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاید این شتابگر نتواند به سطح انرژی که برخورد دهنده بزرگ هادرون در آن فعالیت می کند، دست بیابد اما در نوع خود شتابگر کوچک بسیار تاثیرگذاری است. مهندسان دانشگاه کورنل هفته گذشته در کنفرانس سیستمهای میکرو-الکترومکانیک این سیکلوترون کوچک را ارائه کردند، شتابگری که می تواند یونهای آرگون را تا پنج میلیمتر شتاب دهد.

این یونها 1.5 کیلوالکترون ولت انرژی دارند و زمانی که چرخشی 90 درجه ای انجام می دهند، انرژی آنها به 30 الکترون ولت افزایش پیدا می کند. ابعاد این انرژی در برابر 3.5 تراالکترون ولتی که در برخورد دهنده بزرگ هادرون مورد آزمایش قرار می گیرند، به اندازه یک دانه بادام زمینی است. اما با در نظر گرفتن کوچکی این برخورد دهنده در برابر برخورد دهنده بزرگ هادرون، خواهید دید که این انرژی با شتابگر تراشه ای کاملا متناسب است.
 

 
بر خلاف دیگر شتابگرها، این شتابگر از نیروی مغناطیسی استفاده نکرده و در مقابل از یک میدان الکتریکی برای شتاب و برخورد دادن ذرات از میان یک جفت الکترود استفاده می کند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، هدف نهایی ایجاد شتابگری به اندازه یک چمدان است که بتواند یک مگا الکترون وات انرژی تولید کند، به این شکل این شتابگر به اندازه ای قدرتمند خواهد شد تا بتواند در زمینه های مختلفی کاربرد داشته باشد.

از چنین ابزاری می توان برای ساخت میکروسکوپهای الکترونی کوچکتر و یا سلاح های لیزری برای مبارزه با سرطان استفاده کرد به این شکل نیاز به نصب شتابگرهای ذره ای در داخل بیمارستانها از بین خواهد رفت.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی