بهداشت و سلامت (بازدید: 427)
چهارشنبه 13/11/1389 - 23:1 -0 تشکر 279046
توصیه های ایمنی درباره لامپ های کم مصرفمهر: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بر رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در هنگام شکسته شدن لامپهای کم مصرف تاکید کرد و افزود: به افراد خانواده توصیه می شود از اتاقی که لامپ در داخل آن شکسته است خارج شوند و مواظب باشند که بر روی قطعات شکسته لامپ پا نگذارند.

دکتر کاظم ندافی افزود: با توجه به مزایای اقتصادی استفاده از لامپهای کم مصرف پیش بینی می شود عده بیشتری از مردم به استفاده از لامپهای کم مصرف روی بیاورند که کاملا طبیعی است.
وی درباره ملاحظات بهداشتی کاربرد لامپهای کم مصرف گفت: اولین ملاحظه بهداشتی کاربرد لامپهای کم مصرف، انتشار پرتوهای فرابنفش (uv) از این لامپها است. مقدار پرتوهای فرابنفش حاصل از این لامپها به قدری پایین است که نمی تواند خطری را متوجه سلامت انسان نماید. در عین حال رعایت فاصله 30 سانتیمتر یا بیشتر از این لامپها توصیه می شود که در هر حال باید رعایت شود.

ندافی با اشاره به اثر میدانهای الکتریکی و مغناطیسی در لامپها افزود: این میدانها با حواس انسانی قابل درک نیست. میدان الکتریکی زمانی که یک وسیله برقی را به برق متصل می کنیم تشکیل می شود حتی اگر آن وسیله برقی خاموش باشد در این حالت هرچه ولتاژ بالاتر باشد میدان الکتریکی ایجاد شده نیز بیشتر است. میدان مغناطیسی وقتی ایجاد می شود که جریان برق در سیستم یا وسیله برقی برقرار شود که با افزایش میزان جریان، میدان مغناطیسی نیز افزایش می یابد بنابراین میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بسته به شرایط ممکن است به تنهایی یا همزمان با یکدیگر وجود داشته باشند. مثلا وقتی یک لامپ به برق متصل می شود میدان الکتریکی شکل می گیرد حتی اگر لامپ خاموش باشد ولی زمانی که لامپ را روشن می کنید برقراری جریان، یک میدان مغناطیسی نیز ایجاد خواهد کرد بنابراین مانند همه وسایل برق خانگی، لامپ های کم مصرف نیز دارای میدان الکتریکی و مغناطیسی هستند.

وی با بیان این مطلب که اندازه  گیریهای انجام شده در فاصله 20 سانتی متری از لامپهای کم مصرف مقادیر کمتر از استاندارد را نشان می دهد گفت: بنابراین از دیدگاه میدانهای الکتریکی و مغناطیسی نیز نگرانی خاصی وجود ندارد و این برداشت، با دیدگاه متخصصان و سازمان*های بهداشتی معتبر دنیا مطابقت دارد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: سومین موضوع که در زمینه کاربرد این لامپها باید مورد توجه قرار گیرد و رعایت آن مورد توصیه و تاکید وزارت بهداشت است، نحوه اقدام در زمان پایان عمر یا شکستن این لامپها است که بدلیل وجود مقادیر اندک ماده خطرناک جیوه در این لامپها است.

به گفته ندافی تا زمانی که این لامپها نشکند این جیوه که مقدار آن به اندازه پوشش نوک یک قلم ذکر شده، هیچ خطری برای کاربران ندارد. بنابراین پس از پایان عمر این لامپها باید آن را داخل جعبه اولیه قرارداده و سپس داخل یک یا دو کیسه پلاستیکی مقاوم قرار داده شود و پس از بستن درب آن به مامور جمع آوری پسماند تحویل شود.

ندافی در تشریح جمع آوری لامپهای کم مصرق شکسته گفت: به افراد خانواده توصیه کنید از اتاقی که لامپ در داخل آن شکسته است خارج شوند و مواظب باشند که بر روی قطعات شکسته لامپ پا نگذارند. قبل از پاکسازی اتاق به مدت 15 دقیقه پنجره*ها را باز بگذارید تا بخارات جیوه از اتاق خارج شود و در صورتی که اتاق دارای سیستم تهویه مرکزی است آن را خاموش کنید.

وی ادامه داد: به هیچ وجه از جاروبرقی برای تمیز کردن بقایای لامپ شکسته استفاده نکنید چون بخارات جیوه را در فضا پخش می*کند و جارو نیز آلوده می*شود. یک دستکش یکبار مصرف بپوشید تا از تماس مستقیم با بقایای شکسته لامپ و بریدن دستان، جلوگیری شود، با دو تکه مقوای نازک بقایای لامپ شکسته را بطور کامل با احتیاط جمع کنید. با یک پارچه مرطوب خرده*های شیشه یا پودر باقیمانده را تمیز کنید تا همه بقایای لامپ تمیز شود، قطعات و بقایای لامپ شکسته و اشیائی که برای تمیز کردن مورد استفاده قرار گرفته است در داخل یک ظرف شیشه*ای یا پلاستیکی بریزید و درب آن را محکم ببندید و به مامور جمع*آوری پسماند تحویل دهید، پس از اتمام کار دستان خود را با آب و صابون بشویید.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآور شد: با رعایت این نکات بهداشتی مردم می*توانند با خاطر آسوده از این لامپها که دارای مزایای اقتصادی زیادی است استفاده کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی