بهداشت و سلامت (بازدید: 292)
دوشنبه 4/11/1389 - 10:8 -0 تشکر 276932
مسواک دور از فضای دستشویی نگهداری شود

توصیه می شود مسواك و دیگر لوازم بهداشتی دور از فضای دستشویی نگهداری شوند، زیرا گازها و آمونیاك موجود در این فضا موجب آلودگی آنها می شود.

دكتر نغمه قاری زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ در تشریح خصوصیات مسواك مناسب، اظهار كرد: در استفاده از مسواك باید به این نكته توجه داشت كه یك مسواك خوب باید دارای برس نرم باشد و تا حد امكان از مسواك های با برس زبر نباید استفاده كرد.

وی افزود: اندازه مسواك نباید بیش از حد بزرگ باشد، بلكه مسواك باید به اندازه ای باشد كه به راحتی امكان چرخش درون دهان را داشته باشد.

قاری زاده درباره مكان مناسب برای نگهداری مسواك، تصریح كرد: هر وسیله بهداشتی، ازجمله مسواك بهتر است دور از فضای دستشویی نگهداری شود، زیرا گازها و آمونیاك موجود در فضای دستشویی موجب آلودگی مسواك و دیگر لوازم بهداشتی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز خاطرنشان كرد: برای نگهداری از مسواك بهتر است از درپوش استفاده شود، ولی باید به این نكته توجه داشت كه پیش از قرار دادن مسواك درون درپوش باید آن را خشك كرد، زیرا قرار دادن مسواك مرطوب درون درپوش موجب آلودگی آن می شود.

وی ادامه داد: برای شست وشوی مسواك می توان از آب استفاده كرد.

همچنین برای از بین بردن میكروب ها و آلودگی های مسواك می توان به مدت ۳۰ ثانیه آن را درون ماكروفر قرار داد. با این روش آلودگی های مسواك از بین می رود.

قاری زاده درباره روش صحیح مسواك زدن، گفت: حركت مسواك به صورت افقی بر روی سطح دندان ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواك زدن توصیه نمی شود، زیرا انجام این كار موجب سایش مینای دندان ها و افزایش حساسیت آنها می شود.

این دندان پزشك اظهار كرد: هنگام مسواك زدن باید حركت مسواك به گونه ای باشد كه برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان ها در تماس باشد.

می توان ابتدا مسواك را به صورت عمودی بر روی دندان ها قرار داد و سپس با زاویه ای ۴۵ درجه آن را چرخاند، طوری كه برس مسواك در لابه لای شیارهای دندان ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حركت های لرزشی دندان ها را تمیز كرد.

وی افزود: هنگام مسواك زدن نباید مسواك را از روی سطح دندان ها بلند كرد، بلكه بهتر است مسواك با حركات چرخشی به سمت بالا و پایین حركت داده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز با بیان اینكه قسمت درونی دندان ها باید بیشتر از سطح آنها با مسواك تمیز شود، تصریح كرد: مسواك به تنهایی نمی تواند موجب تمیز شدن دندان ها شود و حتما باید در كنار آن از نخ دندان هم استفاده كرد.

قاری زاده خاطرنشان كرد: نخ دندان علاوه بر اینكه موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان ها می شود، از طریق تماس با سطح دندان ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می شود.

این دندان پزشك درباره زمان تعویض مسواك اظهار كرد: زمانی كه برس مسواك تغییر شكل می دهد، بهترین زمان برای تعویض مسواك است.

این زمان برای افراد مختلف و شیوه استفاده آنها از مسواك متفاوت است ولی باید توجه داشت كه پس از تغییر شكل برس مسواك، حتما باید آن را تعویض كرد.

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 4/11/1389 - 13:42 - 0 تشکر 277081

نکات خوبی بود ولی متاسفانه خیلی کم رعایت میشه ...

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی