• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 1394)
يکشنبه 3/11/1389 - 21:18 -0 تشکر 276795
کودکان در مطب دندانپزشکی

dvfsd
 

طبقه بندی رفتار کودکان در محیط دندانپزشکی کودکان از نظر دندان پزشکی طبق طبقه بندی wright سه نوع می باشد. 1- کودک کاملا همکار 2- کودک فاقد قابلیت همکاری 3- کودک مستعد برای همکاری

گروه اول:

کودکان کاملا همکار، کودکانی هستند که روحیه همکاری دارند آرام بوده و حداقل اضطراب را دارا هستند و می توانند به راحتی درمان شوند وقتی که راهنمایی هایی برای چگونگی رفتار توسط دندانپزشک تعیین می شود در چارچوب تعیین شده رفتار می کنند.

گروه دوم:

گروهی هستند که فاقد قابلیت همکاری هستند مثل کودکان خیلی کوچک که ارتباط با آنان از طریق گفتگو امکان پذیر نیست و در واقع به دلیل سنشان توانایی همکاری ندارند.

گروه سوم:

کودکانی هستند که ضعف های خاصی دارند یا عقب افتاده می باشند که تکنیک های خاص کنترل رفتار و حتی دندانپزشکی بیمارستانی برایشان تجویز می شود. گروه سوم گروهی هستند که توانایی برقراری ارتباط را دارند ولی به دلایلی همکاری نمی کنند. این گروه نیاز به روش های کنترل رفتاری دارد. این گروه محدوده وسیعی دارند که شامل گروه های زیر می باشند:

1- رفتار کنترل شده:

در این حالت با بیماران کوچکی روبرو هستیم که در حدود 3 تا 6 سالگی هستند و اغلب ملاقات های اول آن ها در مطلب دندانپزکی می باشد. واکنش آن ها نوعی کج خلقی محسوب می شود و ممکن است در جلوی میز منشی یا اتاق انتظار و حتی قبل از ورود به مطب اتفاق افتاده باشد. این رفتار با علامات گریه کردن، لگد زدن، بلند فریاد کشیدن و کوبیدن است- به اطراف شناخته می شود که ناشی از اضطراب حاد یا ترس می باشد. با این بیماران حتما باید راه ارتبطی برقرار کرد. کودک باید به فوریت از اتاق انتظار و دید بقیه بیماران دور شده تا این اضطراب به بقیه کودکان نفوذ نکند. کودک ناآرام و لجباز توسط والدین باید آرام گردد سپس با به وجود آوردن ارتباط صحیح با کودک مقدمات معالجه را فراهم می کنیم.

2- رفتار بی اعتنا و حسورانه:

این رفتار ممکن است ازکلیه گروه های سنی دیده شود ولی به طور مشخص در کودکان سنین دبستان بیشتر دیده می شود. این رفتار نیز تا حد زیادی قابل کنترل می باشد. کودکانی که به این گونه هستند مرتبا جملات نمی خواهم و دوست ندارم را به زبان می آورند. این کودکان لجوج وگاهی لوس هستند یک برخورد محکم و قاطع همراه با دستورات روشن، نحوه رفتار آنان را تغییر می دهد. این کودکان معمولا در صندلی دندانپزشکی نه تنها دهان خود را باز نمی کنند بلکه از صحبت کردن و همکاری نیز امتناع می ورزند غالبا چون با زور به مطب آورده شده اند آزادی و احترام خود را مخدوش می بینند با این گونه بچه ها با توسل به زور کارمان را شروع نمی کنیم. چنانچه کودک از معالجات دندانپزشکی ابراز نارضایتی کرد ما هم با او هم عقیده می شویم که هر چند این اعمال خوشایند نیست ولی برای وی لازم و ضروری می باشد و در ضمن این که با آن ها صادق هستیم بحث را به بهداشت دهان و مسواک و غیره می کشانیم تا به تدریج ارتباط کافی با طفل برقرار گردد.

3- کودک کم رو:

کم رویی فرم کم رنگ ترری از منغفی بودن تلقی می گردد و چنانچه با آن ها درست رفتار نشود واکنش آن ها بدتر شده و به رفتار غیر قابل کنترل تبدیل می گردد. این کودکان معمولا در بدو ورود پشت سر والدین مخفی شده و از آن ها جدا نمی شوند و هنگامیکه به طرف آن ها می رویم بعضی از حرکت افتاده و بعضی دیگر مردد شده و یا می گریند و گاهی با دست چشمان شان را گرفته تا ترس خود را مخفی کنند. گریه آن ها به نالیدن بیشتر شباهت دارد. این دسته کودکان افرادی هستند که به شدت تحت حمایت والدین می باشند توجه و احترام بیش از اندازه به کودک نیز باعث کمرویی طفل می گردد. به این دسته اعتماد به نفس می دهیم و راهنماییشان می کنیم این کودکان بعد از چند جلسه تبدیل به کودکان همکار و مثبتی می شوند.

4- گروه همکار تحت فشار:

در مرز بین همکاری مثبت و منفی هستند. این گروه معالجه را قبول می کنند ولی باطنا از این اعمال راضی و خشنود نیستند. در هنگام صحبت صدایشان می لرزد. و گاهی این لرزش به بدن وی هم سرایت می کند و گاهی این هیجان مانع از همکاری کودک می شود چنانچه محیط شاد و بدون استرسی را برای این کودکان فراهم می کنیم جزء بیماران همکار خواهند شد.

5- گروه گریان:

گریه صرفا عکس العمل خاص این گروه می باشد صدای فریاد کودک زیاد بلند نیست و قابل کنترل می باشد ولی صداهای هیجان زده کودک پایدار هستند و با وجود بی حسی موضعی از درد شکایت دارند. درمان این گروه به صبر و بردباری فراوان نیاز دارد گاهی والدین با دیدن گریه و زاری کودک شروع به دخالت در کار دندانپزشک می نمایند و مرتب می گویند حتما بی حسی نشده که ابراز درد می کند باید به این والدین گفت که دندانپزشک تا علایم بی حسی را در کودک مشاهده ننماید شروع به کار نخواهد کرد و به آن ها اطمینان بدهیم که گریه کودک ناشی از درد نیست و تنها برای جلوگیری از کار دندانپزشک کودک از این حربه استفاده می نماید.

الهی لا اله الا انت
سبحانک
انی کنت من الظالمین
يکشنبه 3/11/1389 - 21:59 - 0 تشکر 276798

سلام . ممنونم
راستی یک سوال شما دندانپزشک هستید ؟

 

thank you for attention

يکشنبه 3/11/1389 - 23:51 - 0 تشکر 276815

چه راه حلی برای کودکان فاقد قابلیت همکای توصیه میکنید

دوشنبه 4/11/1389 - 13:21 - 0 تشکر 277078

otagh_amal گفته است :
[quote=otagh_amal;314283;276798]سلام . ممنونم
راستی یک سوال شما دندانپزشک هستید ؟

بله دوست عزیز. 

الهی لا اله الا انت
سبحانک
انی کنت من الظالمین
دوشنبه 4/11/1389 - 13:33 - 0 تشکر 277079

lotfi64431 گفته است :
[quote=lotfi64431;336208;276815]چه راه حلی برای کودکان فاقد قابلیت همکای توصیه میکنید

 در صورتی که در جلسات قبل هیچ گونه همکاری نداشته باشد و اجازه هیچ عملی را نمیدهد، اگر وضعیت کودک اورژانسی باشد معمولا دمان با بیهوشی درنظر گرفته می شود و در غیر موارد اورژانس با درمان های کمکی و دارویی اجازه داده می شود که کودک به سنی برسد که قابلیت همکاری را داشته باشد

البته حتما یک دندانپزشک متخصص اطفال باید کودک را معاینه کند و معمولا بیشتر کودکان را با روش های رفتاری مختلفی برای درمان آماده می کنند.

الهی لا اله الا انت
سبحانک
انی کنت من الظالمین
دوشنبه 4/11/1389 - 17:22 - 0 تشکر 277139

به به به به ..
به سلامتی . پس یک دندانپزشک گل هم به جمعمون اضافه شدند . خیلی خوشحال هستم که شما رو در انجمن خودتان می بینم .
گل باشید دکتر جونم

 

thank you for attention

پنج شنبه 7/2/1391 - 22:41 - 0 تشکر 448671

سلام
من همین امروز دختر 4ساله ام رو پیش یه خانوم دندانپزشک بردم. بسیار برام جالب و شیرین بود که دخترم در کمال آرامش، همکاری کرد و توصیه های ایشون رو به خوبی داره عمل می کنه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 9/2/1391 - 15:25 - 0 تشکر 448980

واااااااااااااای چه خوب
کاش یه چیز دیگه از خدا می خواستم.
ببخشید سلام
اونقدرذوق زده شدم که یادم رفت سلام کنم.
راستش من یه سوال مربوط دندان پزشکی البته مربوط به مفصل گیجگاهی فکی داشتم ودیشب با خودم می گفتم کاش تو انجمن یه دندان پزشک داشتیم تا ازش سوال می کردم وخدا چه زود جواب داد.
حالا سوالم را کجا بپرسم؟

شنبه 9/2/1391 - 20:39 - 0 تشکر 449019

سلام
متاسفانه دکتر رامین60 مدت طولانیه بهمون سر نزدند، کاش بودند و یه دندونپزشک کنارمون داشتیم.
حالا شما سوالتون رو بپرسید، سعی می کنم پاسخش رو براتون از جایی گیر بیارم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی