انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 532)
شنبه 2/11/1389 - 15:18 -0 تشکر 276481
پنج جمله معجزه آسا

پنج جمله از بهترین عباراتی كه می توانید به فرزندتان بگویید:

بعضی از كلماتی را كه شما به كار می برید می تواند تأثیر بسیار زیادی روی فرزندانتان بگذارد،حتی اگر فكر می كنید كه آنها نشنیده می گیرند. طرز بیان شما هنگامی كه چیزی می خواهید، پاسخی می دهید و یا توضیحی می دهید كودكان را ترغیب می كند به این كه در كار گروهی شركت كنند و یا اعتماد به نفس پیدا كنند و شاید هم بر عكس باعث می شود كه احساس سرخوردگی و یأس و ناامیدی كنند.

 

1- لطفاً خودت تصمیم بگیر

 

زمانی كه فرزندتان در انجام بعضی كارها از شما كمك خواست و یا این كه نظر شما را در بعضی كارها خواست اگر از این عبارت استفاده كنید كه تو خودت بهتر می دانی چون تو مسئول كارهای خودت هستی، خیلی بهتر است. به عنوان مثال، شما باید به او و دوستش بگویید:« لطفاً تصمیم بگیرید كه یا آرام و بی صدا بازی كنید و یا این كه بیرون بروید.» اگر همچنان تا پنج دقیقه بعد با سرو صدا بازی كردند، می توانید به آنها بگویید:« فكر می كنم كه تصمیم گرفته اید بیرون بازی كنید.» با این كارتان نه تنها درباره عمل و عكس العمل به او آموزش داده اید بلكه او خود متوجه اشتباهش شده و بیرون می رود.یعنی او كاملاًً متوجه شده كه خودش در انتخاب این كار تصمیم گیرنده بوده است.

 

2- من دوستت دارم، ولی از این رفتار خوشم نمی آید

 

اگر شما قصد ادب كردن فرزندتان را دارید و همچنین می خواهید كه او دیگر این كار اشتباه را انجام ندهد،رچه كودك متوجه كار اشتباه خود شده ولی این كار باعث نمی شود كه او شخص بدی شود. به او بگویید كه او را دوست دارید و به نحوی این جمله را بیان كنید كه او متوجه نارضایتی شما شده و همچنین گونه ای وانمود كرده كه هدف از این كار صرفاً برای این می باشد كه او تشخیص دهد كه چه كاری در خور اوست، نه این كه قصد تنبیه كردن او را دارید و شما نیز باید به جای فریاد زدن هر چه بیشتر خونسردی خودتان را حفظ كنید.

 

3- از تو می خواهم كه در حل بعضی از مشكلاتم به من كمك كنی

 

اگر فرزندتان كاری انجام می دهد كه باعث عصبانیت شما شده مثلاً در هنگام شام خوردن شلوغ می كند و یا با غذایش بازی می كند به گونه ای وانمود كنید كه مشكلی دارید. از او دریافتن راه حل كمك بخواهید، شاید فقط او زمانی كه شما مشغول چیدن ظروف هستید شلوغ می كند. در این روش، او احساس خودبزرگ بینی كرده و به شما كمتر به عنوان یك مخالف می نگرد. ممكن است تنها راه حل این كار ترك كردن رفتار زشت او باشد و در نتیجه باعث جلب رضایت شما می شود، بعد از این هم چگونه می توانید آسوده خاطر باشید كه او با یادآوری گذشته دیگر این كار را تكرار نخواهد كرد.

4- آنچه را كه واقعاً می خواهید به او بگویید

وقتی كه كودكان عصبانی می شوند، ممكن است كلماتی را بر زبان بیاورند مانند: «شما احمق هستید!» یا «از تو متنفرم» چون در این لحظه حساس اینها كلماتی هستند كه بچه ها فكر می كنند می توانند بگویند. ولی شما باید با گوشه و كنایه به معنای كلمات او اشاره كنید و متوجه شوید كه چه چیز باعث عصبانیت او شده است. شما باید منظور او را درك كرده به طور مثال: آیا عصبانیت شما به خاطر این است كه دوستتان مسائل خصوصی شما را با من درمیان گذاشته است؟ زمانی كه فرزندتان یاد گرفت كه چگونه احساساتش را كنترل كند، بعد از این هم قدرت بیان بهتری با دیگران خواهد داشت، حتی وقتی كه شما در كنارش نباشید تا به او كمك كنید.

 

5- افراد گوناگون نیازهای متفاوتی دارند

 

وقتی كه فرزندتان خیلی واضح و روشن می گوید كه « ین عادلانه نیست!» شما باید به او كمك كنید تا متوجه شود كه در حقیقت با هر فردی نمی توان رفتار یكسانی داشت. این جمله معنی واقعی كلمه «عادلانه»ا توضیح می دهد: یعنی «هر فردی از افراد خانواده زمانی به چیزی نیاز دارد كه مخصوص اوست.» به طور مثال: اگر یكی از كودكان شما به عینك احتیاج دارد، شما به منظور رعایت عدل و انصاف برای فرزند دیگرتان عینك نمی خرید. وقتی كه كفش كتانی یكی از بچه ها تنگ می شود، این بدان معنا نیست كه برای دومی هم باید كفش كتانی خرید و اگر یكی از آنها به عفونت گوش مبتلا شود آیا شما هم به هر دوی آنها آنتی بیوتیك می دهید!

 

منبع

دایان دبرونو

روزنامه همشهری

جمعه 22/11/1389 - 8:54 - 0 تشکر 281917

این جملات تمام اون چیزی است که در روانشناسی کودک می بینیم یعنی ایجاد اعتماد به نفس در کودک ,توجه به تفاوتهای فردی,ابتدا تشویق و باز هم تشویق و در آخر تنبیه .شفافیت در خواسته ها برای تلاش کودک به رسیدن به نقطه مد نظر ما

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

پنج شنبه 12/12/1389 - 21:42 - 0 تشکر 293973

با سلام
این موارد فكر كنم برای كسانی كه تابحال رعایت نكردن بهشون هم خوب باشه

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی