• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1100)
پنج شنبه 30/10/1389 - 21:17 -0 تشکر 276200
قصه خانه دار شدن طلاب

 

شش سال پیش یک میلیون تومان وام گرفتم. رفتم مرکز خدمات، آن موقع بخش مسکنش توی خیابان باجک بود. ثبت نام کردم برای آپارتمان‌های پردیسان.

 -کلمه‌ی خوبی نیست این آپارتمان- تا شش هفت سال دیگر خانه‌دار شویم و زیر سقف خودمان باشیم و از مصائب اجاره‌نشینی خلاصی یابیم. همه‌ی صاحب‌خانه‌های ما خوب بودند و با کم و زیادهای‌مان می ساختند. اما هر صاحب‌خانه‌ای خوب نیست و هر خانه باب میل نیست. سالی یکی دو تومان از این طرف آن طرف جمع می‌کردم و به حساب شرکت سازنده می‌ریختم.
شماره‌ی من پنج‌هزار و خورده‌ای بود. تا نیمه‌ی اول پارسال، هشتاد و هشت، چهار و نیم میلیون جمع واریزی‌ام بود. شهریور بود پیامک آمد اگر می‌خواهید توی قرعه‌کشی باشید تا آخر مهر پول‌تان را برسانید دوازده تومن. یعنی هفت و نیم میلیون کم داشتم.

مطمئناَ طلبه‌ای که جز شهریه و گاهی تبلیغ درآمدی ندارد، چنین پولی ندارد. اول قرار نبود شماره‌های ما را قرعه‌کشی کنند، اما کسانی که پول شان به حد نصاب رسیده بود، کم‌تر از تعداد پیش‌ینی شده بود، ما را به عنوان ذخیره خبر کردند. نخستین راه بی‌خیالی بود. مثل همان عده‌ای که پول‌شان به حد نصاب نرسیده و نه در قرعه‌کشی هستند و نه انصراف داده‌اند. تا شاید روزی گشایشی شود. راه دوم این بود اطلاعیه کوچکی زد توی تابلوهای مدرسه‌ی فیضیه و دارالشفاء و فیشت را به فروش بگذاری با کمی بیشتر از قیمتی که پرداخت کرده‌ای. دل را به دریا زدیم، به بابا گفتم، بابا از گروه متوسط جامعه است، به کسی محتاج نیست و پول مازاد هم آن‌چنان در بساط ندارد. مثل خانواده‌ی بیشتر طلاب. بابا چند روز بعد پول را جور کرد. بعدها فهمیدم قرض گرفته بود از یکی از دوست‌هایش.
قرعه‌کشی صبح یک پنج‌شنبه‌ی پائیزی بود توی مدرسه‌ی امام خمینی. سالن همایش شیکی داشت با تزئینات زائد و حتماً گران‌قیمت. توی این قرعه‌کشی اسم همه درمی‌آمد، همه‌ی کسانی که پول‌شان شده بود دوازده میلیون تومان. قرعه‌کشی برای تعیین واحد و بلوک و مجتمع بود. واحد ما طبقه‌ی دوم افتاد.
داستان قرعه‌کشی موضوع خوبی بود برای گپ زدن با خانواده. قرار شده بود اواخر امسال، هشتاد و نه، خانه‌ها را تحویل دهند. خرداد امسال بود که گفتند تا آخر پائیز سه میلیون دیگر بریزید به حساب. هنوز نریخته‌ام. از اوائل پائیز آرام آرام بسیاری از گفت‌وگوهای خانه شده بود، آپارتمان هفتاد و پنج متری‌مان. اوائل آبان یک روز جمعه، اجازه‌ی بازدید از آپارتمان‌ها را دادند و با بچه‌ها رفتیم و دیدیم و ته دل‌مان خوش‌ بودیم. دو اتاق داشت و یک هال و آشپزخانه‌ی باز-همان اوپن-. فکر روز و شب‌مان حساب و کتاب برای خرج‌های آماده‌سازی خانه بود. کابینت و موکت و پرده و خرد و ریزهای دیگر. این اواخر فهمیدیم که باید پکیج و رادیاتور هم بخریم و نمی‌شود بخاری و آب‌گرم‌کن استفاده کرد. کلی به خرج‌مان اضافه شده بود. با خیال یکی دو وام و کمی کمک از بابا و احتمالاً فروش طلاهای بانو، حساب و کتاب‌های‌مان را می‌بستیم و گاهی باز می‌کردیم و می بستیم. همان وصف العیش نصف العیش. حساب و کتاب‌ها شده بود مثل بقچه‌های مسافرت پیرزن‌ها که بی‌هیچ سودی بارها باز و بسته می‌شود. راستش ته دل‌مان شادی بود. اتاق آن طرفی را قرار گذاشتیم بدهیم به بچه‌ها و گاهی فکر می‌کردیم میز مزاحم رایانه را کجا بگذاریم.
چند روز پیش حسین را دیدم، هم‌حجره‌ای سال‌های ابتدائی حوزه‌ام. آپارتمان‌های‌مان نزدیک هم بود و توی قرعه‌کشی کنار هم نشسته بودیم. حسین گفت می‌دانی که باید هشت نه تومان دیگر بدهیم، باورم نشد. نمی‌خواستم امیدهای روشنم را تاریک کنم و شادی‌های خیالی‌مان را دود. دیروز رفتم مرکز خدمات. طبقه‌ی اول سمت چپ، در زدم و رفتم تو و از حاج‌آقای جوانی که پشت میز بود پرسیدم، شماره‌ام را پرسید و کاملاً آرام گفت شما باید نه میلیون و خورده‌ای بدهید تا خانه را تحویل‌تن دهیم. واقعاً نمی‌دانم آن خورده‌ای چقدر بود. اصلاً مهم نیست. مهم این است که دیگر نه حسابی داریم نه کتابی و اصلاً با خانم سر رنگ پرده‌ها بحث نمی‌کنیم.فعلاً مثل همان طلاب بی‌خیال می‌شویم. منتظر گشایشی.

منبع : روات حدیث

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 1/11/1389 - 9:37 - 0 تشکر 276255

بیچارگی برای همه هست هر كسی یه جوری غصه داره برو خدا رو شكر كن كه غصت این بود من چی بگم كه اگر تمام دنیا رو بهم بدن دیگه برام اهمینی نداره

جمعه 1/11/1389 - 14:20 - 0 تشکر 276295

توی طالب هم اینجوری داریم هم وضع مالی خوب

شنبه 2/11/1389 - 15:14 - 0 تشکر 276478

سلام

به طلبه ها خیلی سخت میگذره....عموی منم طلبه است...از طلبه ها اگه قراره یكی وضعش خوب باشه باید طرف باباش وضعش خوب باشه والا شهریه ی طلبگی واسه هزینه های زندگی و اجاره خونه و ... كافی نیست....

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

دوشنبه 11/11/1389 - 18:56 - 0 تشکر 278485

سلام انشالله با فرج مولایمان تمامی مشکلات حل خواهد شد.اللهم عجل لولیک الفرج

سه شنبه 12/11/1389 - 19:30 - 0 تشکر 278816

یک لحظه دیدن روی مهدی (عج) رو با همه دنیا نمیکنم!

همین!

پنج شنبه 14/11/1389 - 15:53 - 0 تشکر 279267

ای کاش آنهایی که می گفتند آخوند ها صاحب کشورند و همه چیز دارند و... این متن را بخوانند. متاسفانه با حضور یک شخصیت معمم که دارای زندگی اشرافی و ثروت باشد، اعتماد مردم به کل طلبه ها مخدوش می شود.

شنبه 16/11/1389 - 17:49 - 0 تشکر 279864

ماهم خدایی داریم!!!
الـــــلــــهــــم عــــــــــجــــــــّــــل لــــــــــــولـــــــــیـــــــک الــــــــــــفـــــــــرج

عليک بالآخره تاتک الدنيا صاغره

  تو مراقب آخرتت باش دنيا ذليلانه پيش تو مي آيد.              اميرالمومنين علي (ع) 

يکشنبه 8/3/1390 - 16:6 - 0 تشکر 323403

gol_mohammady گفته است :
[quote=gol_mohammady;556047;279864]ماهم خدایی داریم!!!
الـــــلــــهــــم عــــــــــجــــــــّــــل لــــــــــــولـــــــــیـــــــک الــــــــــــفـــــــــرج

آمین 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی