• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
فرهنگ پایداری (بازدید: 14153)
سه شنبه 28/10/1389 - 9:2 -0 تشکر 275240
دفاع مقدس، شهداو خاطره ها

اوج سالهای جنگ بود و تعداد زیادی شهید آورده بودن شیراز. برا تسلای دل خانواده های شهدا به آیت ا.. حائری پیشنهاد دادم که هر کدوم از علما و روحانیون برا خوندن تلقین چند تا از شهدا بیان و این مسئله رو تقبل کنن تا به خانواده های شهدا هم سر سلامتی گفته بشه.  

عاشق واقعی امام زمان(عج)- قافله شهدا

روز تدفین دومین یا سومین شهیدی بود که رسیدم بالا سرش، اسمش " سید احمد خادم‌الحسین" بود. همینکه شروع کردم به خوندن تلقین؛ تو ذهنم اومد که مگه شهداء هم تلقین می خوان؟!! و مگه اونا احیاء عند ربهم نیستند؟ اما گفتم مستحبه و برا تسلای دل خانواده هاشون ایرادی نداره. داشتم شهادت به ائمه اطهار (ع) رو یک به یک می خوندم که رسیدم به نام صاحب الامر، حضرت امام زمان(عج)، همینکه اسم ایشون رو گفتم و همه به احترام اسم آقا(عج) بلند شدن، یه دفعه دیدم این شهید بزرگوار هم سرش رو به اندازه یه وجب از زمین بلند کرد و بعد مجددا رو زمین گذاشت، از تعجب خشکم زده بود. همه اونایی که دور و برم بودن و این صحنه رو دیدن هم مثل من متعجب بودن. گریه هیچ کدوممون رو امون نمی داد. دیگه نفهمیدم چی شد! حتی یادم نیست خودم از قبر بیرون اومدم یا کسی منو بیرون آورد

سه شنبه 28/10/1389 - 9:6 - 0 تشکر 275241

مدیر کل اداره حفظ آثار ونشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز گفت: خاطرات پیشکسوتان استان البرز جمع آوری شده و به اطلس جنگ تبدیل خواهد شد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، سرهنگ پاسدار نادر ادیبی مدیر کل اداره حفظ آثار ونشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز گفت : هنر ما باید این باشد که خاطرات و اسرار وناگفته های درون سینه این عزیزان را که زمانی با سلحشوری هرچه تمامتر جان خود را در طبق اخلاص نهاده و با تمام وجود از میهن اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی دفاع نموده اند استخراج نمائیم و آنرا همانند گوهری گرانبها و ارزشمند برای استفاده آیندگان به یادگار بگذاریم .
وی در ادامه افزود : این همایش که برای نخستین بار در کشور به همت موسسه سروش منزلت افزا وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح از یک سو و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در استان البرز برگزار شد بهانه ای بود تا 350 نفر از پیشکسوتان نخبه پژوهشگر استان البرز که تعدادی از آنها در مراکز آموزش عالی هم فعالیت می کنند دور هم جمع شوند و ضمن آشنائی بیشتر با یکدیگر زمینه ساز ایجاد تشکل مبارکی هم باشند تا نسل فعلی و آینده از تجربیات این عزیزان استفاده نمایند .
ادیبی در خاتمه افزود : امیدواریم بستر سازی مناسبی جهت استفاده از دانش توام با تجربه این قشر محترم و ایثار گر فراهم آید و ما نیز آمادگی کامل جهت جمع آوری خاطرات این عزیزان را داریم .
لازم بتوضیح است همایش پیشکسوتان نخبه و پژوهشگر نیروهای مسلح برای اولین بار در کشور در استان البرز برگزار گردید و با استقبال خوب این عزیزان مواجه شد.

سه شنبه 28/10/1389 - 9:20 - 0 تشکر 275243

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا) این كارگاه شعر با هدف تقویت و ارتقای سطح اشعار دفاع‌مقدس و نقد آثار هنرجویان به صورت هفتگی برپا خواهد شد.

بیش از 25 تن از شاعران حاضر در سومین جشنواره شعر دفاع‌مقدس استان البرز و علاقه‌مندان به حوزه شعر پایداری، به عضویت این كارگاه شعر درآمده‌اند.

"مریم آریان" شاعر، به عنوان مدرس كارگاه شعر دفاع‌مقدس استان البرز فعالیت خواهد كرد. وی برپایی چندین نشست ادبی درباره شعر جنگ را در كارنامه خود به ثبت رسانده است.

اولین جلسه كارگاه شعر دفاع‌مقدس استان البرز، ساعت 15 دوم دی 89 در كتابخانه تخصصی دفاع‌مقدس اداره كل حفظ آثار این استان واقع در كرج، 45 متری گلشهر، بعد از بلوار هوشیار، نبش خیابان شهید فرهاد جهانی آغاز خواهد شد.

سه شنبه 28/10/1389 - 9:22 - 0 تشکر 275244

به همت معاونت ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز ،معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرج و اداره کل رادیو البرز سومین جشنواره شعر دفاع مقدس استان البرز در کرج برگزار می گردد . برادر حسین رنجکش معاونت ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز ضمن بیان این مطالب گفت : این سومین جشنواره شعر دفاع مقدس در استان البرز میباشد که در 3 حوزه شعر دفاع مقدس ،شعر دفاع مقدس با بهره گیری از مضامین و مفاهیم عاشورائی و شعر مقاومت ملل برگزار می گردد. شعر دفاع مقدس برای کودک و نوجوان بخش ویژه این جشنواره می باشد و در بخش جانبی شعر دانش آموزی و دانشجویی را خواهیم داشت. علاقه مندان می توانند حداکثر 3 اثر خود را در قالب های مختلف شعری به صورت فایل (word) در لوح فشرده با ذکر شماره تماس و مشخصات کامل صاحب اثر به آدرس : کرج-45متری گلشهر-بلوار هوشیار-اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز و یا به پست الکترونیک alborz@sajed.irاین نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود.

سه شنبه 28/10/1389 - 9:44 - 0 تشکر 275245

خبرنگار نوید شاهد در حاشیه افتتاح باغ موزه دفاع مقدس استان همدان مصاحبه ای با سرهنگ پاسدار نادر ادیبی مدیر كل اداره حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان البرز انجام داده است كه به شرح ذیل تقدیم میگردد.

آقای ادیبی بفرمائید احداث موزهای دفاع مقدس چه تأثیری در ارتقاء فرهنگ ایثار و شهادت در بین ملت ما دارد ؟

به نام خدا ،این بنا ها نشانه هایی هستند برای اینكه ما ونسلهای آینده راه خود را بهتر انتخاب نمائیم ودر ساخت این موزه ها باید به این نكته توجه داشت كه مسائل فرهنگی واعتقادی در اولویت اول قرار گیرند چرا كه جنگ ما را معنویت و عوامل اعتقادی پیش می برد و صرفاً نمایش ادوات نظامی و ساز و برگهای جنگی نمی تواند تأثیری در مخاطب داشته باشد و ملت ما و نسلهای آینده و دنیا باید به این نكته مهم آگاهی یابد كه ادوات و ساز و برگ جنگی تعیین كننده میادین نبرد نمی باشند و عنصر اصلی پیروزی در جنگ روحیه ایمان ومعنویت و همت و از خود گذشتگی و ایثار و شهادت طلبی رزمندگان است كه می تواند نتیجه جنگها را تعیین كند و این نكته مهم در دوران دفاع مقدس جائی كه تن و تانك در مقابل هم صف آرائی نمودند و خون بر شمشیر پیروز شد به تصویر كشیده شد.پس بنابراین در مرحله اول می بایست به عناصر پیروزی ما در دوران دفاع مقدس اشاره شود و در مرحله بعدی به تدبیر و طرح ریزی خوب فرماندهان و گردانندگان جنگ ودر مرحله آخر ادوات نظامی پرداخته شود كه بحمدا.. در این پارك موزه به هر سه مورد پرداخته شده است.

جناب سرهنگ كار احداث پارك موزه دفاع مقدس استان البرز در چه مرحله ای است؟

ما در اویل سال شاهد حضور سردار باقر زاده ریاست محترم بنیاد حفظ آثار ونشر ارزشهای دفاع مقدس جهت پیگیری این مهم در استان البرز بودیم و این نشان از اهمیت كار دارد، ما در استان البرز بهترین نقطه را برای پارك موزه دفاع مقدس انتخاب كرده ایم و این مكان یابی بسیار مهم می باشد.و هم اكنون در مرحله مطالعه و بررسی طرحهای ارائه شده در گروه مشاورین پارك موزه دفاع مقدس هستیم و گروه مهندسین مشاور ما نیز از رزمندگان دوران دفاع مقدس می باشند و با احاطه كامل و تسلط خوبی كه در این موضوع دارند انشاء ا... تا پایان سال طرح و نقشه پروژه آماده می شود.

ادیبی در خاتمه افزود: ظرفیتهای بسیار خوبی در استان البرز برای این پروژه مهیا است و استاندار محترم و شهردار كرج و كلیه مسئولین استان تأكید بر ساخت هر چه سریعتر این موزه دارند كه امیدواریم در سال آینده شاهد تامین بودجه این پروژه از منابع سفرهای استانی رئیس جمهور محترم باشیم تا بتوانیم با وحدت و یكدلی این توقع خیل عظیم ایثار گران و خانواده معظم شهداء و جانبازان عزیز استان البرز را در خصوص ماندگار نمودن ارزشهای دوران دفاع مقدس به انجام برسانیم .

سه شنبه 28/10/1389 - 9:50 - 0 تشکر 275247

،حاج علی فضلی در میان یادگاران دفاع مقدس از سرشناس ترین هاست. کمتر پیدا خواهید کرد جوانان بسیجی ، آن هم از نوع نسل سومی را که حاج علی را نشناسند ، چه برسد به نسل دومی ها و بر و بچه های جنگ. حاج علی فضلی در سال های آسمانی جهاد و شهادت فرماندهی لشکر 10 سیدالشهدا (ع) را بر عهده داشت . در چند موقعیت محدود هم فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) را بر عهده گرفت اما در نهایت ایشان را سردار لشکر سیدالشهدا می دانند و بر و بچه های بسیجی سپاه تهران و کرج بیشتر با او مانوس بودند.

دو ویژگی منحصربفرد این سردار ، روحیه بسیجی او و اقتدارش در مواقع برخورد با دشمنان انقلاب است. بدون مبالغه و تعارف ، حاج علی فضلی با هر سطحی از مسئولیت و درجه و مقام ، اسطوره خدشه ناپذیر یک «بسیجی تمام عیار» است. هر کس ، با هر عقیده و مرامی (به غیر از دشمنان خونی انقلاب) فقط کافی است دقایق اندکی را در کنار این مرد بگذراند تا تایید کند در جملات قبل اغراق و تعارف وجود ندارد. افتادگی و خضوع این شیرمرد حقیقتا تکان دهنده است و چشم های هر صاحب دلی را به اشک می نشاند.

طعم «اقتدار علوی» حاج علی را ، البته بیشتر از بسیجیان ، گردنکشان و یاغیان به اسلام و انقلاب چشیده اند. وی در ایامی که به عنوان فرماندار نظامی تهران ، مسئولیت حفظ امنیت پایتخت ام القرای اسلام را بر عهده داشت ، مصداق روشن یک «پاسدار نظام اسلامی» را به کسانی که به هر دلیلی امر برایشان مشتبه شده بود نشان داد و هنوز خاطرات این سردار آهنین ، نقل محافل آن کسان و ناکثان است.

از حاج علی فضلی اطلاعات شخصی زیادی منتشر نشده است. او احتمالا متولد نیمه اول دهه 30 شمسی است و از ناحیه یکی از چشمانش جانباز است. چند ماه پیش فرماندهی سپاه سید الشهدا(ع) را به سردار دیگری تحویل داد و امروز در خدمت بسیجیان است.و در پنجمین همایش چهره های ماندگار ، به عنوان یکی از نماد های ملی ایران اسلامی معرفی شد و... از آن چه هم که در آسمان ها می گذرد ما بی خبریم. حاج علی قطعا در میان افلاکیان ، ارادتمندان بیشتری دارد تا در بین ما خاکیان...

حاج علی فضلی ، همانند همه فرزندان روح الله ، فرزند آب و خاک و آتش است ؛ امتحان خود را بارها پس داده و بی ادعا و هیاهو در صف « و منهم من ینتظر» ایستاده است.

سه شنبه 28/10/1389 - 11:31 - 0 تشکر 275271

سلام

به به، چه عجب...خوشحالمون كردید جناب رها....جاتون خالی بود....

در مورد این تاپیك هم ممنون...كاش در مورد شهدای كرج هم می نوشتید...من چند تا مطلب پیدا كردم كه در مورد چندتن از شهدای كرجه حالا نمی دونم اینجا بذارمشون یا تو البرزنشینان؟؟

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 29/10/1389 - 9:33 - 0 تشکر 275662

dehkade2010 گفته است :
[quote=dehkade2010;591792;275271]سلام

به به، چه عجب...خوشحالمون كردید جناب رها....جاتون خالی بود....

در مورد این تاپیك هم ممنون...كاش در مورد شهدای كرج هم می نوشتید...من چند تا مطلب پیدا كردم كه در مورد چندتن از شهدای كرجه حالا نمی دونم اینجا بذارمشون یا تو البرزنشینان؟؟

حق یارتون

ممنونم عزیزم

خوشحال میشم هر مطلبی در ارتباط با البرز دارین اینجا بیارید

سپاسگزارم از لطف فراوانتون 

چهارشنبه 29/10/1389 - 9:37 - 0 تشکر 275663

زندگینامه دانش آموز بسیجی محمد حسین فهمیده

وی فرزند محمد تقی است که در خانواده ای مذهبی د ریکی از روزهای بهاری اردیبهشت 1346 ( مصادف با سوم محرم ) در شهر خون و قیام درخانه ای محقر و کوچک در محله پامنار قم چشم به جهان گشود. دوران کودکی را همراه سایر فرزندان خانواده و درکنار برادرش داوود که وی نیز سه سال بعد از شهادت محمد حسین به فوز شهادت نایل آمد، با صفا وصمیمیت ودر زیر سایه محبت و توجه پدر و مادری مهربان ، سپری کرد . درسال 1352، به مدرسه رفت وکلاس اول تا چهارم ابتدایی را با یک معلم روحانی طی کرد. سال پنجم ابتدایی واول و دوم راهنمایی را به دلیل انتقال خانواده اش به کرج در دو مدرسه دراین شهر گذراند. درهمین دوران بود که به واسطه حوادث انقلاب، روح وی نیز، مانند میلیون ها جوان و نوجوان دیگر کشور، دچار تحولات عظیمی گردید. شخصیت او با داشتن خانواده ای متدین ومذهبی و شرایط خاص شهر مقدس قم و نیز زمینه مساعد روحی به گونه ای شکل گرفت که سرشار از دین و فرهنگ غنی اسلام بود.

از عوامل مهم دیگر د رشکل گیری شخصیت او ، نوارها واعلامیه های امام بود که قبل از انقلاب به دست او می رسید.

شهید فهمیده ، نوجوانی خوش برخورد، شجاع ، فعال ، کوشا بود که به مطالعه علاقه زیادی داشت و با وجود این که به سن تکلیف نرسیده بود، نماز می خواند و احترام خاصی برای والدینش قایل بود و هرگز به آن ها بی احترامی نمی کرد. شیفته و عاشق امام قدس سره بود و با تمام وجود سعی در اجرای فرامین امام قدس سره داشت . او می گفت : امام هر چه اراده کند، همان را انجام خواهم داد و من تسلیم او هستم .

چهارشنبه 29/10/1389 - 9:37 - 0 تشکر 275664

هنگام ورود اما م قدس سره به ایران به دلیل مصدوم بودن ، موفق به زیارت امام قدس سره نگردید، اما پس از بهبودی دراولین فرصت به شهر مقدس قم رفته و موفق به دیدار شد. شهید فهمیده ، یکی از هزاران دانش آموز بسیجی کشور است که با نثار خون خود برطراوت و سرخی خون شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزود. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در حالی سپری کرد که هر روز آن همراه حادثه ای بود که در شکل گیری شخصیت او موثر واقع می شد. او با سرمایه عظمیی از فهم و درک انقلابی واسلامی به دنبال طوفان حوادث انقلاب، واردجنگ شد و با وجود سن کم ، خود را به خونین شهر قهرمان رسانید و با اقدامی آگاهانه و شجاعانه ، نام خود را در دفتر شهیدان زنده تاریخ ثبت کرد.این دانش آموز رزمنده بسیجی، با ایمان و بینش عمیق واستوارخود در جنگ با دشمن پیش قدم و با نیل به شهادت ، درس شجاعت ، فداکاری و مقاومت را به همه بسیجیان و امت حزب الله آموخت، امام بزرگوارمان از این نوجوان 13 ساله به عنوان رهبر یا د فرموده و بدین گونه نام و یاد او، منشا حماسه های بزرگ شد و تحول عظیمی در شیوه های دفاع مقدس و نبرد رزمندگان اسلام ایجاد کرد و راه پیروزی وسرافرازی را یکی پس از دیگری، هموار ساخت . امروز شهید فهمیده به حق الگوی شایسته ای برای دانش آموزان بسیجی و جوانان و نوجوانان کشور می باشد و یاد آوری این حماسه می تواند یادآور دوران دفاع مقدس و ارزش های والای آن زمان باشد.

چهارشنبه 29/10/1389 - 9:37 - 0 تشکر 275665

عزیمت به سوی جهاد

فهمیده دوازده ساله بود که حوادث کردستان اتفاق افتاد.او که عشق انقلاب وامام قدس سره را در سر داشت ، خود را به کردستان رساند، ولی به دلیل کمی سن، برادران کمیته او را باز می گردانند و درصدد برمی آیند که در حضور مادرش از او تعهد بگیرند که دیگراز شهرستان کرج خارج نشود. ولی او رضایت نمی دهد و خطاب به آنان می گوید که خودتان را زحمت ندهید. اگر امام بگوید، به هر کجا که باشد، آماده رفتن هستم . من باید به مملکت خدمت کنم و اضافه می کند: من نمی نویسم و اگربنویسم حرفی دروغ زده ام . حتی با تهدید به زندان حاضر نمی شود تعهد بدهد و بالاخره تنها از مادرش امضا می گیرند.

درهمان روزهای نخست جنگ تحمیلی ، محمد حسین تصمیم می گیرد که به جبهه برود وبا متجاوزان بعثی بجنگد . زمزمه رفتن را در خانواده و بین دوستانش می افکند. دریکی از بیمارستان های کرج خود را به یکی از دوستانش که بستری بود، می رساند و با او خداحافظی می کند و از جبهه و جنگ برای او می گوید و تکلیف الهی خود را گوشزد می کند.یک روزکه به بهانه خرید نان از منزل خارج شده بود ، مبلغ 50 تومان را به دوستش می دهد واز او می خواهد که نان را بخرد و به منزل آن ها ببرد و تصمیم خود را برای رفتن به خوزستان به او می گوید و از وی می خواهد که تا سه روز به خانواده اش خبر ندهد تا مانع رفتن او نشوند وسپس آن ها را مطلع کند . دوست ا و یکی ، دو روز بعد خبر را چنین می دهد که :

من رفتم جبهه نگران من نباشید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی