بهداشت و سلامت (بازدید: 1440)
جمعه 24/10/1389 - 23:23 -0 تشکر 274106
بیماری اوریون

بیماری اوریون اریون یك بیماری ویروسی است كه معمولا در فصل بهار و زمستان در بچه های 5 تا 10 سال دیده میشود. ویروس از طریق بزاق یا ترشحات حلق فرد آلوده، وارد حلق فرد سالم شده، خود را به غده بزاقی بناگوشی (پاروتید) رسانده و در آنجا تكثیر پیدا میكند.از زمان وارد شدن ویروس به بدن تا ظهور علائم بالینی حدود 17 روز طول میكشد. نكته حائز اهمیت اینكه ویروس اوریون از چند روز قبل از تورم بناگوش تا 2 هفته بعد از ان در بزاق فرد مبتلا وجود دارد لذا قبل از بروز تورم نیز فرد میتواند افراد سالم را مبتلا كند. . در یك سوم موارد ،تظاهرات بیماری به شكل خیلی خفیف و در حد یك سرماخوردگی جزئی است . در دوسوم موارد،بیماری معمولا با بزرگی و تورم ناحیۀ بناگوشی یك طرف شروع میشود كه بعد از حدود 24 ساعت علایم دیگری مثل تب سردرد بیقراری بی اشتهایی و گوش درد نیز اضافه میشوند. تورم ناحیۀ بناگوش تا سه روز ادامه پیدا میكند تا به حداكثر خود برسد وبعد در عرض 7 روز به تدریج كاهش مییابد .در مواردی كه تورم دو طرفه است معمولا یك طرف چند روز بعد ازتورم طرف مقابل متورم میشود. صرفنظر از اینكه تورم ناحیه بناگوشی وجود داشته باشد ویا خیر در مواردی این ویروس ممكن است باعث تورم پانكراس( پانكراتیت) یا مننژیت و یا تورم و التهاب بیضة(اوركیت) گردد. یك چهارم بیماران مذكر بالغ مبتلا به اوریون دچار اوركیت میشوند كه در موارد بسیار اندكی هر دو بیضه گرفتار میشوند .در صورتیکه اوریون منجر به گرفتاری هر دو بیضه گردد ، در موارد نادری ممكن است منجر به عقیمی گردد. مننژیت ناشی از اوریون در ده درصد كل مبتلایان به اوریون دیده میشود كه معمولا 3 تا 10 روز بعد از تورم ناحیه بناگوشی دیده میشود و سیر آن خوب است و مشكلی را بر جای نمیگذارد. از دست دادن دائمی شنوائی ،عارضه خطرناك ولی نادر اوریون است كه معمولا فقط یك گوش را درگیر میكند .این كاهش شنوائی به طور ناگهانی شروع شده و با سرگیجه، وزوزگوش ،عدم تعادل و استفراغ همراه است . تشخیص اوریون عمدتا بر مبنای معاینه بیمار است. درمان اوریون علامتی است .یعنی اینکه داروهایی که برای بیمار تجویز میشوند نمیتوانند ویروس را از بین ببرند بلکه هدف از تجویز این داروها تسکین دادن درد و تب بیمار است . استفاده از استامینوفن در این زمینه کمک کننده است .استراحت کردن باعث میشود که بیمار سریعتر بهبودی خود را باز یابد. اجتناب از فعالیتهای فیزیکی بویژه برای مبتلایان به ارکیت بسیار ضروری است تا از احتمال عقیمی آنها کاسته شود .در صورتیكه فرد یه اركیت گرفتار شده باشد ممكن است برای كم كردن فشار بیضه نیاز به عمل جراحی باشد. ابتلاء فرد به اوریون باعث مصونیت وی در برابر این ویروس میگردد و برای پیشگیری از اوریون، واكسن نیز وجود دارد. واكسن اریون حاوی ویروس زنده ضعیف شده است.

جمعه 24/10/1389 - 23:25 - 0 تشکر 274107

علایم‌ شایع‌
اوریون‌ بدون‌ عارضه‌:
التهاب‌، تورم‌ و درد غدد پاروتید. غدد مزبور در لمس‌ سفت‌ بوده‌ و دردشان‌ با جویدن‌ یا بلع‌ تشدید می‌یابد.
تب‌
سردرد
گلودرد
سایر علایم‌ همراه‌ موارد عارضه‌دار اوریون‌:
تورم‌ دردناك‌ بیضه‌ها
درد شكم‌ در صورت‌ درگیری‌ تخمدان‌ها یا پانكراس‌
سردرد شدید در صورت‌ درگیری‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌
علل‌
انتقال‌ فرد به‌ فرد ویروس‌ اوریون‌، عامل‌ این‌ بیماری‌ است‌. این‌ ویروس‌ در هر زمانی‌ از 48 ساعت‌ قبل‌ تا 6 روز پس‌ از بروز علایم‌ قابل‌ سرایت‌ است‌. دوره‌ نهفتگی‌ ویروس‌ پس‌ از تماس‌ با آن‌ 24-4 روز و میانگین‌ آن‌ 18 روز است‌.
عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
زندگی‌ در شرایط‌ جمعیتی‌ و پرازدحام‌
همه‌گیری‌ اوریون‌ در جمعیت‌های‌ غیرواكسینه‌
عدم‌ انجام‌ واكسیناسیون‌

جمعه 24/10/1389 - 23:26 - 0 تشکر 274108

پیشگیری‌
واكسیناسیون‌ اوریون‌ را در كودكان‌ در سن‌ مقتضی‌ انجام‌ دهید.
اگر شما سابقه‌ ابتلا به‌ اوریون‌ را نداشته‌ یا برضد آن‌ واكسینه‌ نشده‌اید و یكی‌ از اعضای‌ نزدیك‌ خانواده‌ شما مبتلا به‌ اوریون‌ است‌، گلوبولین‌ ضداوریون‌ برای‌ شما ممكن‌ است‌ توصیه‌ گردد. تزریق‌ این‌ پادتن‌ ممكن‌ است‌ از بیماری‌ پیشگیری‌ كند (بدون‌ وجود تضمین‌ در این‌ باره‌) ولی‌ هزینه‌ آن‌ بالاست‌.
عواقب‌ مورد انتظار
در صورت‌ عدم‌ بروز عوارض‌، بیماری‌ در عرض‌ حدود ده‌ روز به‌ طور خود به‌ خود بهبود می‌یابد. بیمار پس‌ از ابتلا به‌ اوریون‌، مصونیت‌ مادام‌العمر نسبت‌ به‌ آن‌ پیدا می‌كند.
عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌، پانكراس‌، تخمدان‌، پستان‌ یا بیضیه‌. در صورت‌ درگیری‌های‌ هر دو بیضه‌ بیمار ممكن‌ است‌ دچار عقیمی‌ گردد (به‌ ندرت‌).
كاهش‌ شنوایی‌ موقت‌ در برخی‌ بزرگسالان‌ مبتلا
درمان‌
اصول‌ كلی‌
تشخیص‌ بیمار معمولاً براساس‌ علایم‌ خاص‌ آن‌ صورت‌ می‌گیرد. با آزمایش‌های‌ خون‌ می‌توان‌ این‌ تشخیص‌ را تأیید كرد.
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ علایم‌ شما را تخفیف‌ می‌دهد ـ به‌ طور متناوب‌ برروی‌ غدد متورم‌ دردناك‌ (پاروتید یا بیضه‌) استفاده‌ كنید. به‌ این‌ منظور از یك‌ كیسه‌ آب‌ گرم‌، حوله‌ گرم‌ یا كیف‌ یخ‌ استفاده‌ كنید.
كودكان‌ تا اتمام‌ دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ (حدود 9 روز پس‌ از شروع‌ درد) نباید به‌ مدرسه‌ بازگردند.
داروها
بیماری‌ پس‌ از بروز، سیر طبیعی‌ خود را طی‌ خواهد كرد. در حال‌ حاضر داروی‌ مؤثر و بی‌خطری‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ یا جلوگیری‌ از تكثیر ویروس‌ وجود ندارد.
برای‌ درد خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن‌ احتمالاً كافی‌ است‌. از مصرف‌ آسپیرین‌ خودداری‌ كنید.
در موارد درگیری‌ بیضه‌ها، مسكن‌های‌ قوی‌تر و داروهای‌ كورتونی‌ ممكن‌ است‌ تجویز شود.

جمعه 24/10/1389 - 23:26 - 0 تشکر 274109

فعالیت‌
استراحت‌ در بستر ضروری‌ نبوده‌ و احتمال‌ عوارض‌ را كاهش‌ نمی‌دهد. در حد توان‌ و تا آنجا كه‌ حال‌ عمومی‌ شما اجازه‌ می‌دهد به‌ فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود ادامه‌ دهید. با برطرف‌ شدن‌ تورم‌ غدد درگیر دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ به‌ اتمام‌ می‌رسد.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌، ولی‌ مصرف‌ مایعات‌ از قبیل‌ آبجو، نوشابه‌، چای‌ یا آب‌ را به‌ میزان‌ حداقل‌ 8-6 لیوان‌ در روز افزایش‌ دهید. آب‌ میوه‌ یا نوشیدنی‌های‌ ترش‌ مزه‌ ممكن‌ است‌ درد را تشدید كنند.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
- تب‌ (اندازه‌گیری‌ شده‌ با درجه‌ زیرزبانی‌) بالای‌ 3/38 درجه‌ سانتی‌گراد
بروز موارد زیر در طی‌ بیماری:
ـ استفراغ‌ و درد شكم‌
ـ سردرد شدید كه‌ با استامینوفن‌ تسكین‌ نمی‌یابد
ـ خواب‌آلودگی‌ یا عدم‌ توانایی‌ در بیدار ماندن‌
ـ تورم‌ یا درد بیضه‌ها
ـ انقباض‌ عضلات‌ صورت‌
ـ تشنج‌
ـ ناراحتی‌ یا قرمزی‌ چشم‌ها

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی