انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 360)
جمعه 24/10/1389 - 19:9 -0 تشکر 273934
بدعت در اذان

ضرت على علیه السلام در ضمن شمارش بدعتها فرمود: یكى از بدعتهاى او (عمر) این بود كه جمله حى على خیر العمل را در اذان ترك كرد و همین بدعت را سنت قرار داد و مردم از او متابعت كردند ( كتاب سلیم بن قیس ، ص 139). لذا مطابق بعضى از روایات ، عمر در عصر رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم همواره با آن حضرت بگو مگو مى كرد، كه چرا نماز بهتر از جهاد است ؟ پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به او مى فرمود: در جهاد، انسان یك بار كشته مى شود، ولى در نماز خالص با حضور قلب ، چندین بار باید جهاد كرد (و كشته شد) تا بتوان یك نماز مقبول بجا آورد. عمر سخن رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را نپذیرفت و همواره منتظر فرصت بود تا جمله حى على خیرالعمل را كه بیانگر برترى نماز بر سایر اعمال است را حذف كند، در عصر پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم نتوانست این كار را بكند و سرانجام بعد از شهادت آن حضرت موفق شد، حتى در این باره اختلاف شدید شد، بنا گذاشتند كه بلال حبشى اذان بگوید، بلال در ظاهر پذیرفت و اذان گفت ولى پس از اشهد ان محمدا رسول الله بر اثر فشار زیاد روحى ، غش كر و همان را عذر آورد، با توجه به این كه جوسازان بلال را آنچنان در محاصره گرفته بودند كه اگر حى على خیرالعمل مى گفت كشته مى شد( اقتباس از الاوائل ، ص 239) لذا جمله الصلوة خیر من النوم جایگزین جمله فوق گردید البته این امر در ابتداى امر چنان عجیب بود كه عبدالله بن عمر نیز هنگامى كه این جمله الصلوة خیر من النوم را به جاى حى على خیرالعمل در مسجد شنید به عنوان اعتراض از مسجد خارج شد (الفقه على المذاهب الخمسه ، ص 119).

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی