بهداشت و سلامت (بازدید: 413)
جمعه 24/10/1389 - 13:48 -0 تشکر 273897
7 توصیه برای درست تمیز کردن دندانها

مسواک زدن را شاید به توان یکی از تثبیت شده ترین عادات بهداشتی دانست. اما منظم مسواک زدن به معنای آن نیست که آن را درست انجام می دهید.

مسواک زدن ناکافی پلاک های مملو از میکروب ماده سفیدی که میان دندان ها و نزدیک لبه لثه ها جمع می شود را به جای می گذارد که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شوند.

مسواک زدن خیلی محکم هم مشکل آفرین است، زیرا دندان را خراش می دهد و به بافت لثه آسیب می رساند، به طوری که اتصال محکم و درست لثه با دندان از دست می رود و راه برای عفونت و آسیب جدی تر لثه باز می شود.

 

این هفت توصیه می تواند به تمیز کردن درست دندان ها کمک کند:

 

۱) دندان های تان را برای مدتی درازتر از آنکه فکر می کنید لازم است، مسواک کنید

تحقیقات نشان داده است که اغلب افرادی که مدعی هستند، دندان هایشان را دو تا سه دقیقه مسواک می کنند، در واقع نیمی از این زمان را صرف این کارمی کنند. یک مسواک زدن خوب و کامل دست کم دو دقیقه وقت می گیرد، چه از مسواک دستی استفاده کنید، چه از مسواک برقی.

 

۲) به طور نظام دار مسواک کنید

افراد اغلب زمان بیشتری را صرف مسواک کردن دندان های جلویی شان می کنند، و معلوم شده است که افراد راست دست طرف راست دهان شان و افراد چپ دست، طرف چپ دهان شان را نادیده می گیرند.

برخی از دندانپزشکان توصیه می کنند که دهان را به چهار ربع تقسیم کنید و به طور روشمند از بخش بالایی راست به بخش بالای چپ و بعد به بخش پایینی راست و در نهایت به بخش پایینی چپ دهان بروید.

البته مهمتر از رعایت این ترتیب پیشنهادی، مسواک کردن کامل هر بخش دهان است.

 

۳) از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم با بلندی های متغیر دارد

مسواک های نرم برای لثه و دندان مناسب ترند و معمولا کار تمیزکردن میان دندان ها را بهتر انجام می دهند.

در تبلیغات شرکت ها در مورد مسواک های تولیدی شان اغلب گفته می شود که این مسواک ها موهای نرمی دارند، اما تعریف آنها از نرمی متفاوت است، بنابراین لازم است مسواک را امتحان کنید.

در گذشته مسواک ها طوری ساخته می شدند که موهای آنها ارتفاع یکسان داشته باشد. اما اکنون مسواک ها معمولا دارای موهایی با ارتفاع های متفاوت هستند. این طراحی جدید تمیزکردن میان دندان ها و شیار میان دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد.

 

۴) مسواک تان را دست کم هر سه ماه یک بار عوض کنید

هنگامی که موهای مسواک خمیده می شوند، کارایی آنها کاهش پیدا می کند و مسواک های فرسوده با احتمال بیشتری حاوی باکتری های دهانی اند و هر بار که مسواک می کنید، دوباره آنها را به دهان شما باز می گردانند. شما باید مسواک تان را تقریبا هر سه ماه یک بار عوض کنید.

 

۵) مسواک دستی به همان اندازه مسواک برقی خوب است

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که مسواک های معمولی دستی به همان اندازه مسواک های برقی موثرند. اما ممکن است مسواک های برقی در تمیز کردن بین دندان ها بهتر عمل کنند.

افراد سالمندتر ممکن است تمایل داشته باشند از مسواک برقی استفاده کنند، چرا که قدرت و مهارت دستی شان کاهش پیدا کرده است. محل دستگیره مسواک های برقی بزرگتر است و راحت تر می توان آن را در دست گرفت و حرکت خودکار مسواک هم مسواک زدن را ساده تر می کند.

لازم هم نیست که از مدل های لوکس و گران قیمت مسواک برقی استفاده کنید، یک مسواک باتری دار ارزان قیمت هم کفایت می کند.

در عین حال اگر درست مسواک کنید، همان مسواک قدیمی دستی تان هم سلامت دندان های تان را حفظ کند.

 

۶) اگر شیوه مسواک زدن تان موثر است، به همان شیوه ادامه دهید

اگر وارد دنیای پژوهش ها در مورد مسواک زدن شوید، در خواهید یافت که شیوه های مختلفی وجود دارد.

روش باس (Bass) (مسواک زدن با زاویه ۴۵ درجه، با حرکت نوسانی کوتاه مسواک)، روش باس اصلاح شده ، روش Fone (حرکت چرخشی مسواک)، روش Charter (مسواک زدن با زاویه ۹۰ درجه و فشردن مسواک میان دندان ها) و روش Leonard (مسواک زدن با حرکت ساده به بالا و پایین که اکثر ما از کودکی همین روش را یاد گرفته ایم).

اما مسواک زدن کاری است که در آن هدف، وسیله را توجیه می کند. اگر شما نتایج خوبی از یک روش مسواک زدن به دست می آورید، بهتر است همان شیوه را ادامه دهید. وگر نه، شاید دندانپزشک تان بتواند در این مورد شما را راهنمایی کند.

 

۷) و بالاخره نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید!

دومین فرمان در بهداشت دندان پس از "مرتب مسواک کنید"، نخ دندان کشیدن است. مسواک زدن به خصوص از نوع دستی نمی تواند به طور کامل بین دندان ها را تمیز کند. مسواک های برقی ممکن است از این لحاظ بهترعمل کنند، اما حتی آنها نیز نیاز به نخ دندان کشیدن را برطرف نمی کنند.

عادت کردن به نخ دندان کشیدن ممکن است مشکل باشد، به خصوص برای آنهایی که تنها به مسواک زدن عادت کرده اند.

اما باید با خودتان قرار بگذارید که زمان کافی به مسواک زدن "و نخ دندان کشیدن" اختصاص دهید.

   
   
 
     
 
 
       
 
 
 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 24/10/1389 - 15:9 - 0 تشکر 273905

عالی بود.

نکته ای که درباره مسواک برقی هست این هستش که این مسواک ها در طولانی مدت تقریبا هیچ ارجحیتی بر مسواک های معمولی ندارند و بیشتر به لحاظ انگیزشی و روانی در مسواک زدن تاثیر دارد. این امر بخصوص در مورد کودکان بیشتر صدق می کند.

الهی لا اله الا انت
سبحانک
انی کنت من الظالمین
جمعه 24/10/1389 - 17:7 - 0 تشکر 273916

سلام به سلام زهرای عزیز
نکات خوبی بود به شرطی اجرا کنیم که متاسفانه خیلی اوقات اجرا نمیشه به خصوص قسمت تعویض کردنش اینقدر تعویض نمی کنیم تا دیگه واقعا نشه استفاده کرد نمی دونم چرا ولی همیشه همینطورم حتی داروخانه هم زیاد سر و کار دارم ولی تهیه نمی کنم . به هر حال امیدوارم که نکات رو رعایت کنیم .

یا حق

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی